Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie weekendu na drogach Warmii i Mazur

Po alkoholu, na zakazie, bez wyobraźni…wobec takich kierujących policjanci interweniowali w ostatni weekend. Każdy łamiący prawo i przepisy bezpieczeństwa w ruchu drogowym musi liczyć się z odpowiedzialnością i surowymi karami, zarówno za popełniane wykroczenia, jak i przestępstwa drogowe. Czuwając nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego policjanci codziennie patrolują ulice i kontrolują kierujących eliminując z ruchu tych, którzy swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem na drodze stwarzają zagrożenie dla innych.

W miniony weekend (14-16.10.2022r.) na drogach Warmii i Mazur policjanci pracowali na miejscu 2 wypadków, w których 1 osoba zginęła i 1 została ranna. Funkcjonariusze byli wzywani do 114 kolizji drogowych i ujawnili 44 nietrzeźwych kierujących.

Bartoszyce

W nocy z niedzieli na poniedziałek (16/17.10.2022r.) policjanci interweniowali w jednej z miejscowości w gminie Górowo Iławeckie. Kierowca VW uderzył tam w przydrożne drzewo.
Na miejscu zdarzenia policjanci zastali młodego mężczyznę – był pijany. Przyznał policjantom, że to on kierował passatem. Opowiedział, że był na imprezie u znajomych, gdzie pokłócił się z dziewczyną. Zdenerwowany tą sytuacją poszedł do domu i bez niczyjej wiedzy zabrał auto, bo chciał pojechać do Górowa Iławeckiego. Daleko nie odjechał, bo jeszcze w obrębie miejscowości zderzył się z drzewem. Twierdził, że na drogę wybiegło jakieś zwierzę, jednak z pewnością nie bez znaczenia w tej sytuacji miał krążący w jego organizmie alkohol. Badanie wykazało obecność ponad 1,7 promila w organizmie 18 – latka. Mężczyzna stracił prawo jazdy, które posiadał zaledwie kilka miesięcy. Konsekwencją kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest proces karny.

Braniewo

Jak groźna w skutkach może być zabrudzona jezdnia przekonali się dwaj rowerzyści, którzy w niedzielę (16.10.2022r.) podróżowali drogą W506 w pobliżu miejscowości Stare Siedlisko (gm. Wilczęta). w niedzielne południe Braniewscy policjanci zostali skierowani do obsługi zdarzania drogowego z udziałem dwóch rowerzystów. Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że przyczyną zdarzenia była zabrudzona nawierzchnia drogi. Rowerzyści w pewnym momencie natrafili na odcinek drogi, który był tak zabrudzony, że ci stracili panowanie nad swoimi rowerami i wywrócili się. Jeden z mężczyzn w wyniku upadku doznał złamania kości łopatki i trafił do szpitala.
Policjanci ustalili, że za sprawą naniesionego błota stoi jeden z miejscowych rolników, który w pobliżu drogi prowadził właśnie zbiór kukurydzy.

Działdowo

W piątek (14.10.2022r.) w miejscowości Niestoja kierujący pojazdem marki Opel Astra przekroczył dozwoloną prędkość o 23km/h w stosunku do obowiązującej. Został zatrzymany do kontroli drogowej przez funkcjonariusza ruchu drogowego z Działdowa poruszającego się motocyklem. Sprawdzenie w policyjnych systemach wykazało, że kierujący Oplem 25-latek z powiatu ciechanowskiego nie posiadał uprawnień do kierowania. Wobec mężczyzny sporządzono wniosek o ukaranie do sądu.

W tym samym dniu ten sam funkcjonariusz ruchu drogowego na terenie miejscowości Burkat w gminie Działdowo zatrzymał nietrzeźwego kierowcę. Kierujący pojazdem marki Honda miał blisko promil alkoholu w organizmie. 25-letniemu mieszkańcowi gminy Działdowo zatrzymano elektronicznie prawo jazdy i przerwano kontynuowanie jazdy. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i kara finansowa minimum 5 tysięcy złotych.

Następnie inny patrol ruchu drogowego na ulicy Olsztyńskiej w Działdowie zatrzymał do kontroli drogowej kierującego motorowerem mieszkańca gminy Działdowo. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości kierującego jednośladem wykazało, że był nietrzeźwy. W organizmie 38-latka krążył ponad promil alkoholu. Funkcjonariusze uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę i sporządzili wobec niego dokumentację do sądu.

W sobotę (15.10.2022r.) w Narzymiu w gminie Iłowo-Osada dzielnicowy zatrzymał do kontroli drogowej pojazd marki Mercedes. W pojeździe znajdował się 30-letni mieszkaniec powiatu mławskiego, który jak się okazało wcześniej prowadził ten pojazd. Poddany badaniu na zawartość alkoholu w organizmie, miał ponad 2,5 promila. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy.

Następnie w nocy z soboty na niedzielę (z 15/16.10.2022 r.) policjanci interweniowali wobec kierującego Seatem Toledo, który wypadł autem z drogi i wpadł do rowu. Zdarzenie miało miejsce na drodze wojewódzkiej nr 544 na trasie Wysoka-Gródki. W pojeździe policjanci zastali siedzącego po stronie kierowcy 20-letniego mieszkańca gminy Działdowo. Od młodego kierowcy wyczuwalny był zapach alkoholu. Przybyła na miejsce zdarzenia karetka pogotowia przetransportowała mężczyznę do szpitala, gdzie została od niego pobrana krew na zawartość alkoholu lub innego środka o podobnym działaniu. Ponadto policjanci ustalili, że 20-latka obowiązuje sądowy zakaz prowadzenia pojazdów wydany w tym roku.

Teraz młody mieszkaniec gminy Działdowo ze swojego nieodpowiedzialnego zachowania wytłumaczy się przed sądem.

Elbląg

Policjanci z ruchu drogowego odnotowali 20 kolizji. Nie było wypadków drogowych. Zatrzymali 5 nietrzeźwym kierujących. Niechlubny rekord przypadł rowerzyście, który został zatrzymany w Młynarach. Mężczyzna miał 1,5 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze odnotowali również 84 przekroczenia prędkości,, nałożyli 94 mandaty i skierowali do sądu 10 wniosków o ukaranie.

Ełk

Do pierwszego zdarzenia doszło na obwodnicy Ełku. Dzielnicowi zatrzymali tam do kontroli osobową hondę. W pojeździe było łącznie 5 osób. I jak się okazało, kierowca tego pojazdu wiózł znajomych, będąc w stanie nietrzeźwości. Badanie alkomatem wykazało u 41-latka promil alkoholu. Jak sam przyznał pił dużo piwa, mimo tego zdecydował się wsiąść za kierownicę i podróżować z innymi osobami.

Za przestępstwo kierowania w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, kara finansowa i sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Policjanci ustalili także, że wcześniej jedna z pasażerek tego pojazdu w sklepie nieopodal Ełku dokonała kradzieży. 25-latka ukradła alkohol, napoje i chipsy na imprezę urodzinową swojego znajomego. Wartość skradzionych artykułów została wyceniona blisko 200 złotych.

Z konsekwencjami za kierowanie w stanie nietrzeźwości musi się liczyć także mieszkaniec Ełku powstrzymany od dalszej jazdy przez innych kierowców. Mężczyzna zwrócił na siebie uwagę, gdy podjechał zatankować na stację paliw. Świadkowie udaremnili mu dalszą jazdę podejrzewając, że kierowca jest nietrzeźwy. Choć on sam twierdził, że jest chory, dlatego tak nienaturalnie się zachowuje. Badanie alkomatem pokazało jednak przyczynę „dziwnego” zachowania. Mężczyzna miał blisko 3,5 promila alkoholu w organizmie.

Giżycko

W trakcie minionego weekendu policjanci ruchu drogowego przeprowadzili 58 kontroli drogowych, ujawnili 46 przypadków niestosowania się kierowców do odwiązujących przepisów drogowych, z czego 37 kierowców otrzymało mandaty karne, w tym 26 za przekroczenie dozwolonej prędkości. Funkcjonariusze zatrzymali 3 nietrzeźwych kierujących. Rekordzistą okazała się mieszkanka Giżycka, która „wydmuchała” blisko 2,5 promila alkoholu. Kierująca do kontroli drogowej została zatrzymana w Giżycku na ulicy Obwodowej. Kolejny nietrzeźwy kierowca jadąc fiatem uno został zatrzymany w m. Zelki gm. Wydminy, kierowca miał blisko 0,5 promila alkoholu, Natomiast kierowca fiatem ducato w stanie nietrzeźwości jechał ulicą Świderską w Giżycku. Kierowca odmówił poddania się badaniu na zawartość alkoholu. Posiadał przy sobie marihuanę. Została od niego pobrana krew celem ustalenia czy prowadził auto również pod działaniem środków odurzających. Także kierowca audi miał przy sobie środki odurzające w postaci marihuany. Od 23-latka także pobrano krew do badania. Ci kierowcy zostali zatrzymani do wyjaśnienia sprawy. W ręce policjantów wpadł również nietrzeźwy rowerzysta. 18-latek miał ponad 0,5 alkoholu w organizmie. Został ukarany mandatem karnym w kwocie 2500 złotych.

Gołdap

W miniony weekend (14-16.10.2022r.) gołdapscy policjanci pracowali w miejscach najbardziej zagrożonych skutkami zdarzeń drogowych. Mundurowi przeprowadzili łącznie 42 kontrole  pojazdów. Przy tym ujawnili 34 wykroczenia z czego w 28 przypadkach kierujący dopuścili się przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Aż 31 sprawców wykroczeń zostało ukaranych dotkliwymi mandatami karnymi, jeden kierujący został przez policjantów pouczony, a w dwóch przypadkach mundurowi skierowali wniosek o ukaranie do sądu.

Niechlubny rekordzista został zatrzymany przez patrol ruchu drogowego w niedzielę (16.10.2022r.) o godzinie 16:44 w Kozakach. 64-letni kierujący pojazdem marki Audi jechał przez miejscowość z prędkością o 72 km/h większą. W tym rejonie obowiązuje ograniczenie do 90 km/h. Kontrola drogowa zakończyła się dla mieszkańca Gołdapi mandatem w wysokości 2500 złotych, a na jego konto wpłynęło 15 punktów karnych.

W sobotę (15.10.2022r.) policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących. Pierwszy z nich został zatrzymany przez patrol prewencji kilka minut po godzinie 04:00 na ulicy Warszawskiej w Gołdapi. Mężczyzna zlekceważył znak drogowy „STOP” i nie zatrzymał się zgodnie z jego dyspozycją. Policjanci w trakcie kontroli zbadali go alkomatem na zawartość alkoholu. Okazało się, że 21-latek posiada blisko promil alkoholu w organizmie. Drugi z nieodpowiedzialnych kierujących okazał się niechlubnym rekordzistą. Cyklista zatrzymany tego samego dnia po godzinie 15:00 w Jeziorkach Wielkich miał w organizmie 3,5 promila alkoholu. 49-latek został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych.

Iława

Do pierwszego zdarzenie doszło w piątek (14.10.2022r.) kilka minut przed godziną 20:00 w gminie Lubawa. Jak ustalili policjanci 32-latek kierujący ciągnikiem z przyczepą nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu hyundaiem i doprowadził do zderzenia między pojazdami. Mieszkaniec gminy Lubawa został ukarany mandatem.

Tymczasem kilka minut po północy (15.10.2022r.) policjanci zatrzymali do kontroli kierującego rowerem, który jechał bez świateł. Funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali jego stan trzeźwości. Okazało się, że jazda bez wymaganego i włączonego oświetlenia nie była jego jedynym przewinieniem.  60- latek kierował jednośladem mając 1,3 promila alkoholu w organizmie.

Natomiast w gminie Iława policjanci zatrzymali kierującego vw z przyczepką. W trakcie czynności okazało się, że 63-latek kierował samochodem mając zatrzymane prawo jazdy.

Kolejnego kierującego zatrzymali policjanci również w gminie Iława. Jak ustalili funkcjonariusze, 27-latek jeździł rowerem mając 2,3 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem.

Tymczasem o nietrzeźwym kierującym jeżdżącym drogami Lubawy policjanci zostali poinformowani przez świadka. Funkcjonariusze uzyskali informację, że mężczyzna jedzie zygzakiem i właśnie chwiejnym krokiem wchodzi do jednego z lubawskich marketów.  Policjanci pojechali na miejsce, gdzie potwierdzili zgłoszenie. Okazało się, że 58-latek kierował jednośladem mając 2,2 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy kierującemu.

Natomiast w niedzielę (16.10.2022r.) przed godziną 1:00 policjanci zatrzymali do kontroli kierującego bmw. W trakcie czynności wylegitymowali go oraz sprawdzili w policyjnych systemach. Okazało się, że 25-latek kierował samochodem mając zatrzymane prawo jady.

Do kolejnego zdarzenia doszło na terenie gminy Iława podczas zawodów motocrossowych. 31 – latek kierujący motocyklem crossowym na wzniesieniu nasypu toru stracił panowanie nad pojazdem w wyniku czego wywrócił pojazd, po czym spadł z niego, a następnie na leżącego mężczyznę najechał 16-latek kierujący motorem crossowym. Obaj mężczyźni zostali przetransportowani do szpitali w tym 31-latek helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Tymczasem w Nowej Wsi policjanci zatrzymali do kontroli kierującego chevroletem. W trakcie czynności okazało się, że 46-latek jechał samochodem mając prawie promil alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy kierującemu.

Natomiast w gminie Lubawa po zgłoszeniu przez świadka policjanci zatrzymali kierującego hondą. Mężczyzna jeździł samochodem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie i dodatkowo nie miał uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym.

Kętrzyn

W piątek (14.10.2022r.) kilka minut przed godz. 22:00 policjanci z zespołu patrolowo-interwencyjnego z kętrzyńskiej komendy Policji na ul. Sikorskiego zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Fiat Punto. Za kierownicą auta siedział mężczyzna. Podczas sprawdzania stanu trzeźwości 23-latka okazało się, że jest pijany. Badanie wykazało 1,5 promila alkoholu w jego organizmie. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, a pojazd został przekazany osobie wskazanej. Wkrótce mężczyzna odpowie przed sądem.

Do kolejnego zatrzymania nieodpowiedzialnego kierującego doszło w nocy z piątku na sobotę kwadrans po północy. Ten sam policyjny patrol na ul. Dworcowej w Kętrzynie zatrzymał do kontroli drogowej kierującego audi mężczyznę. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości 21-latka wykazało 1,2 promila alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna stracił uprawnienia. Ze swojego zachowania będzie tłumaczył się w sądzie.

W sobotę (15.10.2022r.) około godz. 21:30 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie, że na trasie Korsze –Kętrzyn mercedesem najprawdopodobniej kieruje nietrzeźwy. Z relacji zgłaszającego wynikało, że zjeżdża on na przeciwległy pas, raz zwalnia raz przyśpiesza i zjeżdża na pobocze. Po chwili otrzymano informację, że pojazd skręcił na miejscowość Drogosze. Na wskazaną trasę natychmiast został wysłany policyjny patrol. Funkcjonariusze w miejscowości Dubliny w gm. Korsze zatrzymali opisany pojazd oraz kierującą. Jak się okazało pojazdem kierowała kobieta. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości mieszkanki gminy Bartoszyce wykazało blisko 2 promile alkoholu w jej organizmie. Kobieta straciła uprawnienia, a pojazd został odholowany na parking strzeżony. Grozi jej kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna.

Dzięki obywatelskiej postawie świadka zdarzenia udało się uniknąć bardzo przykrych konsekwencji dla kierującej oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Każdy świadek przestępstwa ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

W niedzielę (16.10.2022r.) kilka minut przed godz. 19:00 policjanci z Komisariatu Policji w Korszach w miejscowości Podlechy gm. Korsze zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy marki BMW. Jak się okazało za kierownicą auta siedział 28-letni mieszkaniec Warszawy posiadający aktywny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych wydany przez Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze. Za niestosowanie się do orzeczonego sądowego zakazu grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.  

Lidzbark Warmiński

W sobotę (15.10.2022r.) w Lidzbarku Warmińskim na ul. Zamkowej policjanci zauważyli motocyklistę, który poruszał się motocyklem bez tablic rejestracyjnych. Pomimo wydania przez umundurowanego policjanta polecenia zatrzymania się, kierujący jednośladem nie zatrzymał się do kontroli drogowej i zaczął uciekać. Funkcjonariusze podjęli pościg za mężczyzną, w wyniku którego zatrzymali kierującego w miejscowości Jarandowo. Kierującym okazał się 33-letni mieszkaniec tej miejscowości. Był trzeźwy. Jednak podczas ucieczki popełnił poważne wykroczenie – wyprzedzanie innych pojazdów na przejściu dla pieszych. Funkcjonariusze ukarali za to wykroczenie motocyklistę mandatem w wysokości 1500 złotych i 15 punktów karnych. Za kierowanie pojazdem niedopuszczonym do ruchu 33-latek został ukarany mandatem w wysokości również 1500 złotych, a na jego konto trafiły kolejne 3 punkty karne. Natomiast kierowanie pojazdem bez wymaganej kategorii prawa jazdy oraz niezatrzymanie się do kontroli drogowej będzie rozpatrywane przez sąd.

Mrągowo

W piątek (14.10.2022r.) w Bagienicach po godz. 10 mrągowscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej 29-letniego kierującego motorowerem. Po sprawdzeniu jego danych w policyjnych systemach okazało się, że jechał motorowerem mimo prawomocnego zakazu kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi wydanymi przez Sąd Rejonowy w Olsztynie. W tym momencie jego podróż na jednośladzie się zakończyła.

Tego samego dnia, o godz. 10:30 mrągowscy funkcjonariusze pracowali już na miejscu zdarzenia drogowego do jakiego doszło na trasie Krutyń-Piecki. Tam 52-letni kierujący samochodem dostawczym VW wpadł do rowu. Na szczęście mężczyzna jechał sam i nic mu się nie stało. W rozmowie z policjantami poinformował ich, że na drogę wybiegł mu lis. Kierujący chcąc uniknąć potrącenia zwierzęcia, stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu.

Również w piątek po godz. 12 policjanci zostali skierowani na kolizję drogową w Mrągowie przy zjeździe z ul. Żołnierskiej na ul. Wojska Polskiego. Funkcjonariusze ustalili, że kierujący volvo 32-letni mężczyzna, nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go pojazdu toyota, którego kierujący wykonywał manewr skrętu w lewo, w wyniku czego najechał na jego tył. Żadna z osób podróżujących nie doznała obrażeń, a sprawca kolizji został ukarany mandatem w wysokości 1100 złotych.

Nidzica

W piątek (14.10.2022r.) około godz. 14:30 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy otrzymał zgłoszenie dotyczące wypadku na drodze wojewódzkiej W545 między Nidzicą a Napiwodą.

Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że mężczyzna kierujący busem marki Renault jadąc w kierunku Nidzicy, podczas wyprzedzania potrącił 39-letniego rowerzystę. W wyniku zderzenia kierujący jednośladem zginął na miejscu. To mieszkaniec Nidzicy. Kierujący busem, 52-letni mieszkaniec województwa dolnośląskiego był trzeźwy.

Na miejscu śmiertelnego wypadku drogowego pracowali policjanci prewencji i grupa dochodzeniowo-śledcza wraz z technikiem kryminalistyki. Na czas prowadzenia czynności droga była zablokowana, a ruch odbywał się wyznaczonym objazdem. Teraz nidziccy policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego. 

  • Miejsce wypadku śmiertelnego z udziałem rowerzysty
    Miejsce wypadku śmiertelnego z udziałem rowerzysty
  • Miejsce wypadku śmiertelnego z udziałem rowerzysty
    Miejsce wypadku śmiertelnego z udziałem rowerzysty

W niedzielę (16.10.2022r.) około godz. 18:00 w Grzegórzkach, patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli rowerzystę, którego styl jazdy wskazywał, że może być nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 38-letniego mieszkańca gminy Nidzica blisko 3 promile alkoholu. Kontrola drogowa zakończyła się dla kierującego jednośladem mandatem karnym w kwocie 2500 złotych.

Olsztyn

W piątek (14.09.2022r.) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w rejonie skrzyżowania ul. Sielskiej i Kapitańskiej. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 19-latek jadąc hulajnogą elektryczną drogą dla rowerów w pewnym momencie stracił panowanie nad jednośladem. Następnie zjechał do lewej krawędzi ścieżki i zderzył się z jadącym z naprzeciwka 35-latkiem jadącym rowerem. Ponadto 19-latek wbrew obowiązującym przepisom przewoził hulajnogą pasażera. Rowerzysta trafi do szpitala na badania, a zdarzenie ostatecznie zakwalifikowano jako kolizję drogową.

19-latek za popełnione wykroczenia został ukarany dwoma mandatami w łącznej kwocie 2800 złotych.

Przypominamy o zasadach bezpieczeństwa podczas poruszania się hulajnogą elektryczną: https://olsztyn.policja.gov.pl/o02/aktualnosci/97081,W-trosce-o-bezpieczenstwo-uzytkownikow-hulajnog-elektrycznych.html

W sobotę (15.09.2022r.) olsztyńscy policjanci pracowali na miejscu kolejnej kolizji, tym razem w rejonie skrzyżowania ul. Pieniężnego oraz 22 Stycznia. W tym przypadku jej prawdopodobną przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przez 24-letniego kierującego bmw, który uderzył w osobowego opla. Ponadto w trakcie czynności okazało się, że sprawca kolizji był pod wpływem alkoholu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Wkrótce odpowie on za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu.

  • miejsce zdarzenia
    Miejsce zdarzenia drogowego

Tego samego dnia funkcjonariusze z olsztyńskiej drogówki na DK 16 zatrzymali do kontroli osobowe volvo. Powodem było przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 36 km/h. Ponadto po sprawdzeniu w systemach informatycznych wyszło na jaw, że 27-latek w ogóle nie powinien znaleźć się za kierownicą auta, gdyż nie ma do tego uprawnień. Policjanci z interwencji sporządzili dokumentację, która trafi do sądu. Kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień jest to wykroczenie, za które grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych, a także zakaz prowadzenia pojazdów.

Kilka godzin później został zatrzymany kolejny pirat drogowy. Na al. Warszawskiej policjanci zatrzymali kierującego osobowym seatem, który jechał z prędkością 108 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. 21-latek stracił już prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Ponadto zgodnie z aktualnym taryfikatorem został ukarany mandatem w kwocie 1500 złotych. Na jego konto wpłynie także 13 punktów karnych.

Także w sobotę, policjanci na al. Wojska Polskiego w Barczewie interweniowali wobec kierującego osobowym volkswagenem. 35-latek nie ustąpił pierwszeństwa pieszym przechodzącym przez oznakowane przejście dla pieszych. Mężczyzna za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem w kwocie 1500 zł oraz 15 punktami karnymi.

W niedzielę (16.10.2022) wieczorem oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na jednej z dróg w gminie Barczewo. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu wynika, że 37-letni kierujący motorowerem uderzył w przebiegającą przez jezdnię sarnę. Następnie stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. Badanie policyjnym alkomatem wykazało w organizmie 37-latka krążyły ponad 2 promile alkoholu. Ponadto okazało się, że na mężczyźnie ciąży dożywotni sądowy zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi. Zgodnie z kodeksem karnym za jazdę wbrew sądowemu zakazowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Pisz

Podczas minionego weekendu, na drogach powiatu piskiego, policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących.

Pierwszego wyeliminowali z ruchu piscy dzielnicowi. Było to w piątek (14.10.2022r.) przed godz. 18.00 na ul. Orzyskiej w Piszu. To właśnie tam policjanci zauważyli pojazd marki Toyota, którego sposób jazdy wskazywał na to, że kierowca może być nietrzeźwy. Funkcjonariusze zatrzymali ten samochód do kontroli drogowej. Za kierownicą siedział 39-letni mieszkaniec Pisza, od którego wyraźnie czuć było alkohol. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Drugiego nieodpowiedzialnego kierowcę zatrzymała grupa SPEED z KPP w Giżycku. Zdarzenie miało miejsce w sobotę (15.10.2022r.) po godz. 15.00 w miejscowości Kociołek Szlachecki w gminie Pisz. Kierujący pojazdem marki Renault Master jechał z prędkością 91 km/h przy ograniczeniu dopuszczalnej prędkości do 70 km/h. Samochodem tym kierował 50-letni mieszkaniec Łomży, którego badanie stanu trzeźwości wykazało blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Do tego jeszcze kierujący nie posiadał prawa jazdy. Odpowie zatem za wykroczenie przekroczenia prędkości i za jazdę bez uprawnień oraz za przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Trzeciego nietrzeźwego kierowcę policjanci zatrzymali dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu. Sytuacja miała miejsce w niedzielę (16.10.2022r.) po godz. 18.00 na trasie Orzysz – Mikosze Osada. Drogą tą jechał samochód marki Renault, którym kierował 51-letni mieszkaniec gminy Orzysz. Badanie stanu trzeźwości kierowcy wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 2 oraz utratą prawa jazdy na okres od 3 do 15 lat.

Szczytno

W sobotę (15.10.2022r.) przed godziną 10:00 do dyżurnego szczycieńskiej jednostki wpłynęło telefoniczne zgłoszenie dotyczące darzenia drogowego. Osoba zgłaszająca poinformowała, że widziała, jak nieznany mężczyzna kierując pojazdem marki Nissan uszkodził znak drogowy znajdujący się na wysepce na ulicy 1-go Maja, a następnie oddalił się. Szczycieńscy policjanci w wyniku prowadzonych czynności ustalili i zatrzymali do kontroli drogowej kierującego Nissanem. Okazał się nim, 62-letni mieszkaniec województwa łódzkiego. Mężczyzna przyznał się, że skręcając w lewo najechał na znak drogowy i uszkodził go. Mężczyzna był trzeźwy. W wyniku zdarzenia nikomu nic się nie stało. Szczycieńscy mundurowi ustalili również, że mężczyzna nie zastosował się do znaku B-2 „zakaz wjazdu”. Nałożyli na 62-letniego kierującego dwa mandaty karne. O uszkodzonym znaku drogowym mundurowi poinformowali Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Tego samego dnia (15.10.2022r.) przed godziną 21:00 dyżurna pogotowia ratunkowego powiadomiła dyżurnego szczycieńskiej komendy, że zespół karetki pogotowia na trasie Burdąg – Jedwabno zatrzymał samochód. Zachowanie kierującego wskazywało, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu. Skierowani na miejsce funkcjonariusze policji ustalili, że kierowcą pojazdu marki Volkswagen był 58-letni mieszkaniec gminy Jedwabno. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości mężczyzny. Okazało się, że w jego organizmie znajduje się ponad 2 promile alkoholu. Policjanci zatrzymali 58-latkowi prawo jazdy. Mundurowi zatrzymali mężczyznę i osadzili w policyjnej celi. Mężczyzna usłyszał już zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, do którego się przyznał. Grozi mu nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Postawa ratowników z zespołu karetki pogotowia pozwoliła na wyeliminowanie z ruchu drogowego kolejnego nieodpowiedzialnego kierowcę, którego zachowanie mogło doprowadzić do tragedii.

W niedzielę (16.10.2022r.) po godzinie 13:00 do dyżurnego szczycieńskiej jednostki wpłynęło telefoniczne zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego w Pasymiu na ulicy Dworcowej. Ze zgłoszenia wynikało, że zderzyły się tam ze sobą dwa pojazdy osobowe. Szczycieńscy mundurowi ustalili, że kierujący pojazdem marki Peugeot, 20-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go pojazdu i uderzył w tył samochodu BMW, którym kierował 41-letni mieszkaniec gminy Pasym. Kierowcy byli trzeźwi. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Sprawca kolizji, 20-latek, został ukarany mandatem karnym.

(kh)

 

Powrót na górę strony