Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie długiego weekendu na drogach i wodach Warmii i Mazur

Większości osób hasło "długi weekend" kojarzy się z wypoczynkiem, relaksem i spotkaniami w różnym gronie w niecodziennych okolicznościach. Dla policjantów wydłużony weekend zawsze wiąże się z okresem wytężonej pracy – szczególnie na drogach. Nie inaczej było w tym roku. Podczas tego weekendu, tak jak i w latach poprzednich, nad bezpieczeństwem osób wybierających się na wypoczynek czuwali policjanci z drogówki. Na trasach wylotowych z wszystkich miast w kraju można było spotkać więcej patroli. Funkcjonariusze sprawdzali, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Na brak zajęć nie mogli też narzekać policyjni wodniacy.

Zdarzenia na wodzie

W miniony długi weekend w wodach regionu utonęły 3 osoby – 2 w powiecie ostródzkim, 1 w powiecie olsztyńskim, wszyscy to turyści. Na jeziorze Plusznym mężczyzna wpadł do wody z popularnej deski do pływania i niestety już nie wypłynął. Drugi mężczyzna i kobieta utonęli w trakcie pływania wpław w jeziorach Gil i Narie. Do tych tragedii pewnie by nie doszło gdyby nie przecenianie własnych możliwości i umiejętności oraz gdyby zachowane zostały zasady bezpieczeństwa, a wśród nich tak podstawowa jak tak, która mówi o zakładaniu kamizelek ratunkowych podczas korzystania ze sprzętów pływających. Dlatego apelujemy o zachowanie chłodnej głowy podczas upałów i niewystawianie siebie na niepotrzebną próbę w konfrontacji z żywiołem, jakim jest woda. Od początku tego sezonu w wodach Warmii i Mazur utonęło 26 osób.

Ełk

W czasie sezonu turystycznego na jeziora powiatu ełckiego wypływają policyjne patrole. Policjanci czuwają nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą i służą pomocą osobom, które takiej pomocy potrzebują. Niestety, wciąż są osoby, które zapominają o zakazie korzystania ze sprzętu pływającego pod wpływem alkoholu. Podczas niedzielnego (14.08.2022r.) patrolu na Jeziorze Ełckim policjanci skontrolowali stan trzeźwości 20-latka, który pływał rowerem wodnym. Okazało się, że mężczyzna był w stanie nietrzeźwości – miał ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. Podobnie jak 32-latek, który także korzystał z roweru wodnego. Mężczyźni zostali ukarani mandatami. Policjanci zakazali im dalszego pływania.
W czasie ubiegłorocznych wakacji na Warmii i Mazurach utonęło 17 osób. Większość tych wypadków spowodowana była brawurą połączoną z wypitym alkoholem. Pływanie w stanie nietrzeźwości nawet niemechanicznym sprzętem jest zabronione, a przede wszystkim bardzo niebezpieczne. Nad wodą wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do niebezpiecznej sytuacji, dlatego tak ważne są rozwaga, zdrowy rozsądek i ostrożność.

Giżycko

O bezpieczeństwo na wodzie dbali giżyccy wodniacy, którzy każdego dnia pełnili służbę na akwenie. W trakcie weekendu doszło do 1 kolizji na wodzie w trakcie, której został uszkodzony przycumowany jacht. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że wskazany jacht został dwukrotnie uderzony przez inne jednostki pływające. W wyniku uderzenia, uszkodzeniu uległa obudowa silnika jachtu oraz zarysowana powłoka prawej burty. Teraz policjanci wyjaśniają szczegółowo zdarzenie. Sternicy nie posiadali właściwych uprawnień do pływania jednostką, brakował obowiązkowego wyposażenia, a także pływanie w strefie ciszy oraz cumowanie do wysp. Na szczęście nie doszło do żadnego poważnego i tragicznego zdarzenia z udziałem wypoczywających nad wodą.

Iława

W niedzielę (14.08.2022r.) na jeziorze Dauby policjanci zatrzymali do kontroli pływającego skuterem, po tym jak otrzymali zgłoszenie, że pływał z dużą prędkością i w brawurowy sposób. Okazało się, że 22-latek nie tylko nie stosował się do znaków żeglugowych, ale również nie posiadał uprawnień do kierowania skuterem. Mężczyzna za popełnione wykroczenia został ukarany mandatami.

Mrągowo

W sobotę (13.08.2022r.) w ręce policyjnych wodniaków „wpadło” 6 osób, które za niestosowanie się do obowiązujących przepisów, ukaranych zostało mandatami, w przypadku dwóch osób zakończyło się na pouczeniu. W Mrągowie na Jeziorze Czos mrągowscy wodniacy skontrolowali dwóch mężczyzn płynących rowerem wodnym. Badanie alkomatem wykazało, że znajdowali się pod działaniem alkoholu, za co zostali ukarani mandatami.
Natomiast w niedzielę (14.08.2022r.) na Jeziorze Mikołajskim funkcjonariusze ukarali jedną osobą za naruszenie zakazu falowania, mandatem w kwocie 300zł, natomiast drugi mężczyzna próbował oszukać policjantów wprowadzając w błąd co do swojej tożsamości. Okazało się, że nie posiadał wymaganych uprawnień motorowodnych. Za naruszenie zakazu wytwarzania fali, wprowadzenie w błąd co do swojej tożsamości i nieposiadanie wymaganych uprawnień  będzie musiał zapłacić łącznie 1500zł. W poniedziałek (15.08.2022r.) również za niestosowanie się do obowiązujących przepisów na wodzie jedna osoba została ukarana mandatem.

Olsztyn

Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że w sobotę (13.08.2022) 47-letni mieszkaniec powiatu sieradzkiego wypłynął na jezioro Pluszne Wielkie (gmina Stawiguda) deską typu SUP. Z relacji świadków wynika, że w pewnym momencie miał on stracić równowagę i wpaść do wody. Po chwili mężczyzna zniknął pod jej taflą. Natychmiast do ratowania przystąpiły osoby znajdujące się na brzegu jeziora, którym jednak nie udało się odnaleźć mężczyzny.

Na miejsce wezwano służby ratunkowe, które prowadziły poszukiwania. W działaniach uczestniczyli policyjni wodniacy, strażacy płetwonurkowie. Działania koordynowane były przez funkcjonariuszy z Zespołu ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Wykorzystywano również specjalistyczny sprzęt w tym m.in. drony i łodzie.

W niedzielę strażacy używając sonar odnaleźli ciało mężczyzny. Odnalezione je na głębokości ok. 10 metrów. Tożsamość mężczyzny została potwierdzona. Okazał się nim 47-letni zaginiony mężczyzna. Na miejscu pracowała grupa dochodzeniowo-śledcza oraz technik kryminalistyki. W czynności brał udział osobiście prokurator. Ciało zostało zabezpieczone do sekcji. Trwa wyjaśnianie wszelkich okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

 • pojazd dokujący łódź
  Miejsce zdarzenia j. Pluszne Wielkie
 • Wóz i łódź strażacka
  Miejsce zdarzenia j. Pluszne Wielkie

W poniedziałek (15.08.2022) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zderzeniu dwóch skuterów wodnych na Jeziorze Ukiel, w skutek którego jedna osoba trafiła do szpitala. Jest to 23-letni kierujący skuterem marki Sidu. Drugim ze skuterów kierował 21-letni mężczyzna. Obaj nie potrafili jednoznacznie wskazać w jaki sposób doszło do zdarzenia na wodzie. Badanie wykazało, że byli trzeźwi. Natomiast okazało się, że 21-latek nie posiadał wymaganych uprawnień, aby wsiąść za kierownicę skutera wodnego. Za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem w kwocie 500 złotych. Trwa wyjaśnianie wszelkich okoliczności i przyczyn zdarzenia, do którego doszło na Jeziorze Ukiel. Przedmiotem policyjnego postępowania będzie również ustalenie, czy drugi z uczestników miał wymagane uprawnienia do kierowania skuterem wodnym.
 
Przypominamy, że odpowiedzialność karna za spowodowanie wypadku na wodzie jest dokładnie taka sama jak za spowodowanie zdarzenia na lądzie. W tym przypadku kodeks karny przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności.

 • 2 skutery na wodzie
  Miejsce zdarzenia j. Ukiel
 • skuter i łódź ratowników na wodzie
  Miejsce zdarzenia j. Ukiel

Pisz

W niedzielę  (14.08.2022r.) ok. godz. 17:00 na jeziorze Bełdany zatrzymano do kontroli skuter wodny, którym kierował 29-letni mężczyzna. Badanie na zawartość alkoholu  wykazało 0,69 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.
 

Długi weekend na drogach

To co cieszy to fakt, że nikt nie zginął na drogach Warmii i Mazur podczas tego długiego weekendu, choć wypadków nie zabrakło. Policjanci pracowali na miejscu 13 wypadków drogowych, w których 22 osoby zostały ranne. Funkcjonariusze byli wzywani do ponad 200 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili i wyeliminowali z ruchu drogowego 50 nietrzeźwych kierujących. Każdy taki bezmyślny kierujący, który za kółko wsiada po alkoholu, to potencjalny drogowy zabójca, więc policjanci poświęcają wiele pracy na to, by eliminować takie osoby z dróg. Niestety – jak pokazuje chociażby liczba z minionego weekendu, nietrzeźwi kierowcy to wciąż poważne zagrożenie na naszych drogach, dlatego praca policjantów jest tak ważna i potrzebna. W piątek przeprowadzone zostały krajowe działania "Prędkość". Tylko w trakcie tej doby policjanci drogówki na Warmii i Mazurach skontrolowali ponad 1000 samochodów i ujawnili 751 przekroczeń dozwolonej prędkości.

Braniewo

W ciągu ostatnich czterech dni policjanci z braniewskiej „drogówki” przeprowadzili 105 kontroli pojazdów. Spośród blisko stu ujawnionych wykroczeń, policjanci w 80 przypadkach decydowali się na ukaranie uczestników ruchu mandatami. Zdecydowana większość przewinień kierowców, bo aż 76, dotyczyło zbyt szybkiej jazdy. W 7 przypadkach sprawcy wykroczeń będą musieli tłumaczyć się ze swojego zachowania przed sądem. Sprawne auto jest podstawą bezpiecznej podróży, co także było w centrum zainteresowania policjantów w trakcie ostatnich dni. 7-krotnie funkcjonariusze podejmowali decyzję o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego pojazdu, w 5 przypadkach to właśnie stan techniczny auta pozostawiał wiele do życzenia.

Ostatni czas to także eliminowanie z ruchu tych, którzy w ogóle nie powinni podróżować. Już w piątek (12.08.2022) około godz. 20:00 policjanci „drogówki” uniemożliwili dalszą jazdę pijanemu motorowerzyście. Przeprowadzone badanie jego stanu trzeźwości wykazało, że w chwili kontroli miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. W kolejnych dniach do tego niechlubnego grona kierujących dołączyli kolejni, a wśród nich podróżujący osobówką oraz cyklista. Nie zabrakło także takich uczestników ruchu, którzy zlekceważyli sądowy zakaz oraz decyzję o cofnięciu uprawnień.

Działdowo

W sobotę (13.08.2022r.) około godz. 20:20 w Działdowie na jednej z ulic patrol policji zatrzymał do kontroli drogowej pojazd marki BMW, którym kierował mieszkaniec gminy Działdowa. Podczas wykonywanych czynności służbowych funkcjonariusze u mężczyzny ujawnili  woreczek strunowy z zapięciem strunowym z zawartością suszu roślinnego. Badanie testerem narkotykowym wykazało, że jest to marihuana. Mężczyzna za swoje zachowanie odpowie przed sądem.

Zgodnie z przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

W niedzielę (15.08.2022r.) w Niechłonin policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Seat. Samochodem kierował 32-letni mieszkaniec Mławy. Poddany badaniu stanu trzeźwości, okazało się, że spożywał wcześniej alkohol. Miał blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mężczyźnie elektronicznie prawo jazdy.

Elbląg

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali 3 kierujących którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Z kolei rekordzistą, który kierował pod wpływem alkoholu okazał się być 49-latek zatrzymany w poniedziałek (15.08) do kontroli w Krzewsku. Mężczyzna kierował skuterem mając 2,6 promila alkoholu w organizmie oraz sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów do 2024 roku. Teraz odpowie za to przed sądem a grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Giżycko

Od piątku do poniedziałku na terenie powiatu doszło do 7 niegroźnych kolizji. W tym czasie nie doszło do żadnego wypadku drogowego. W ręce policjantów wpadło 3 kierowców pod wpływem alkoholu, a  67 przekroczyło dozwoloną prędkość.

Pierwszy nietrzeźwy kierowca został ujęty przez innego kierującego, o czym powiadomił policjantów. Z relacji świadka wynikało, że kierujący oplem jedzie całą szerokością jezdni od prawej do lewej. W miejscowości Skop gm. Ryn kierujący oplem zjechał do przydrożnego rowu. Okazało się, że za kierownicą siedzi kobieta. Świadek udaremnił jej dalszą jazdę i zabrał kluczyki ze stacyjki. W trakcie prowadzonych czynności przez funkcjonariuszy okazało się, że 27 – latka miała ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Drugi z kierowców, to 57 – letni mężczyzna, który jechał trasą od miejscowości Wyszowate w kierunku Miłek. Jak relacjonował świadek kierowca „kombajnu” jechał całą szerokością jezdni, wszystko wskazywało na to, że jest nietrzeźwy. Kierowca kombajnu wydmuchał ponad 2 promile alkoholu. Trzeci z nietrzeźwych kierowców został zatrzymany do kontroli na drodze krajowej nr 59 w miejscowości Wejdyki. Ryńscy policjanci sprawdzili stan trzeźwości 45 – letniego kierowcy. Alkomat wskazał ponad 2 promile alkoholu. Na drodze nie zabrakło również piratów drogowych. 67 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość za co zostali ukarani mandatami karnymi, 3 kierowców nie zastosowało się do zapięcia pasów bezpieczeństwa również otrzymali mandaty.

Gołdap

Do zdarzenia doszło w niedzielę (14.08.2022r.) w miejscowości Pogorzel,  na drodze krajowej  numer 65. Funkcjonariusze zespołu ruchu drogowego nadzorowali trasę przy użyciu laserowego miernika prędkości. W trakcie służby zatrzymali do kontroli kierującego samochodem marki BMW. Powodem kontroli było przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym.  Po wylegitymowaniu kierowcy, który tak bardzo się śpieszył,  okazał się być 38-letni mieszkaniec Gołdapi. Policyjny miernik prędkości wskazał 102 km/h na obowiązującym ograniczeniu do 50 km/h. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy na 3 miesiące oraz sporządzą wniosek o ukaranie za popełnione wykroczenie.

Iława

Pierwszy z nieodpowiedzialnych kierujących został zatrzymany w sobotę (13.08.2022r.) w Iławie. Okazało się, że 36-latek kierował rowerem mając 0,25 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna za kierowanie jednośladem w stanie nietrzeźwości został ukarany mandatem w wysokości 1000 złotych.
Natomiast w niedzielę (14.08.2022r.) w Suszu kilka minut po północy policjanci zatrzymali kolejnego kierującego. Tym razem okazało się, że 37-latek jeździł rowerem mając 2,3 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna za popełnione wykroczenie został również ukarany mandatem, ale tym razem w wysokości 2500 złotych.
Dwie godziny później w gminie Lubawa 22 – latka kierująca seatem nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu kierującemu motorowerem i doprowadziła do zderzenia bocznego pojazdów. Mężczyźnie na szczęście nic poważnego się nie stało a mieszkanka gminy Lubawa za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym została ukarana mandatem.
Natomiast po 20:00 41 – latka kierująca hondą zjechał na pobocze drogi i uszkodziła słup elektryczny. W trakcie czynności okazało się co było przyczyną takiego zachowania. Kobieta kierowała samochodem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Teraz ze swojego zachowania będzie tłumaczyć się przed sądem.
O kolejnym nieodpowiedzialnym kierującym iławskich funkcjonariuszy poinformował naczelnik wydziału ruchu drogowego iławskiej jednostki. Oświadczył, że od lewej do prawej jedną z iławskich ulic jedzie samochód i kierujący może być pod działaniem alkoholu. Okazało się, że 20-latka jadąc peugeotem była trzeźwa ale kierowała pojazdem nie mając do tego uprawnień ponieważ zostały jej one cofnięte decyzją Starosty Powiatowego w Iławie.
Tymczasem w poniedziałek (15.08.2022r.) policjanci na terenie gminy Susz zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem. W trakcie czynności okazało się, że 22 – latek kierował jednośladem mając 1,2 promila alkoholu w organizmie a rower nie posiadał obowiązkowego wyposażenia. Mężczyzna za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem.
Natomiast w gminie Lubawa 31 – latek kierujący quadem w nieustalonych okolicznościach stracił panowanie nad pojazdem w wyniku czego uderzył w przydrożne drzewo. Mężczyzna z poważnymi obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala.
O kolejnym nieodpowiedzialnym kierującym policjanci zostali poinformowani przez świadka. Kobieta przyszła do komendy i oświadczyła , że jej partner się nad nią znęca. Funkcjonariusze ustalili, że 37 – latek będąc pod działaniem alkoholu wszczynał awantury domowe, groził pozbawieniem życia czy bił. W trakcie czynności okazało się, że to nie jedyne  przewinienie mężczyzny. Jak się okazało mieszkaniec gminy Iława jeździł ulicami miasta będąc pod działaniem alkoholu. W związku z powyższym od mężczyzny została pobrana krew do badania na zawartość alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy 37 – latkowi po czym osadzili go w policyjnej celi.

Lidzbark Warmiński

W piątek (12.08.2022r.) około godziny 7:00 w Lidzbarku Warmińskim na ul. Dąbrowskiego patrol policji zatrzymał do kontroli drogowej kierującego, którego styl jazdy wskazywał, że może on kierować pod wpływem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości 55-letniego lidzbarczanina wykazało 0,8 promila alkoholu w jego organizmie. Rower, którym jechał został przekazany osobie wskazanej. Cyklistę ukarano mandatem w wysokości 2500 złotych.

W sobotę (13.08.2022r.) około godziny 9:30 w Ornecie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 23-letniego motorowerzystę. Policyjne sprawdzenia wykazały, że młody kierowca nie posiadał uprawnień do kierowania motorowerem, którym się poruszał. Pojazd został przekazany osobie posiadającej stosowne uprawnienia. Funkcjonariusze z ujawnionych nieprawidłowości  sporządzili dokumentację, która trafi do sądu celem dalszego rozpoznania.

Chwilę po północy w niedzielę (14.08.2022r.) policjanci prewencji podczas patrolu zauważyli osobowe Volvo, którego kierujący na widok radiowozu gwałtowanie przyspieszył. Funkcjonariusze zatrzymali kierowcę do kontroli drogowej, podczas której szybko poznali powód nerwowego zachowania 24-latka – posiadał przy sobie środki odurzające. 24-letni mieszkaniec Lidzbarka Warmińskiego w niedzielę rano usłyszał zarzuty posiadania środka odurzającego w postaci ziela konopi innych niż włókniste o łącznej wadze ponad 10 gramów. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów. Za czyn określony w art. 62 ust. 1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomani grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Mrągowo

W poniedziałek (15.08.2022r.) funkcjonariusze ruchu drogowego w Pieckach nadzorowali ruch przy pomocy laserowego miernika prędkości. Ok godz. 12:30 zmierzyli prędkość forda, która wynosiła 160 km/h, w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h. Policjanci zatrzymali piratowi drogowemu prawo jazdy oraz nałożyli na niego mandat w kwocie 1500 złotych.

Tego samego dnia w Mrągowie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem Alfa Romeo 31-letniego mieszkańca . Funkcjonariusze podczas rozmowy  wyczuli od niego zapach alkoholu. Okazało się, że wsiadł za kółko mając prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie. Po sprawdzeniu jego danych w policyjnych systemach, okazało się, że w dodatku kierował pojazdem bez uprawnień.

Nidzica

Do zdarzenia doszło w niedzielę (14.08.2021r.) około godz. 11:00 na drodze wojewódzkiej W538 w pobliżu miejscowości Tatary. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że kierujący pojazdem marki Toyota, 18-letni mieszkaniec pow. Płockiego, wykonując lewoskręt nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącemu z naprzeciwka pojazdowi marki Audi, co doprowadziło do zderzenia czołowego obu pojazdów. W pojazdach znajdowało się w sumie pięć osób, trzech uczestników tego zdarzenia zostało przetransportowanych do pobliskich szpitali karetkami, a jedna została zabrana do szpitala przybyłym na miejsce śmigłowcem LPR. Pojazdy zabezpieczono na parkingu policyjnym, sprawcy wypadku zatrzymano prawo jazdy, obaj kierowcy byli trzeźwi.

 • na drodze rozbite 2 pojazdy, śmigłowiec LPR i służby ratunkowe
  Miejsce zdarzenia drogowego

Nowe Miasto Lubawskie

Od piątku do poniedziałku na terenie powiatu nowomiejskiego nie doszło do żadnego wypadku drogowego, policjanci pracowali jednak przy 8 niegroźnych kolizjach. Wyeliminowali także z dalszej jazdy nietrzeźwego kierowcę kia sportage, 4 rowerzystów, którzy zanim wsiedli na jednoślady pili alkohol oraz kierującego BMW, który prowadził auto pomimo cofniętych decyzją starosty uprawnień do kierowania.

Olsztyn

W sobotę (13.08.2022) na drodze DK16 doszło do zdarzenia drogowego. Kierujący 24-latek samochodem osobowym Audi A6 nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych, a następnie najechał na tył poprzedzającego go pojazdu VW. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 24-latek bezpośrednio przed zdarzeniem zakończył wyprzedzanie innego auta. W związku z uszkodzeniami pojazdów zatrzymano dowody rejestracyjne. Na miejscu pojawiła się załoga Zespołu Ratownictwa Medycznego, gdzie po przebadaniu uczestników nikt nie wymagał hospitalizacji, na szczęście nie doszło do poważnych obrażeń. Policjanci zatrzymali prawo jazdy kierowcy pojazdu marki Audi A6. Sprawa trafi do sądu, który zadecyduje o dalszych losach kierowcy stwarzającego zagrożenie bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Zgodnie z kodeksem wykroczeń za niezachowanie należytej ostrożności, powodując zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny oraz możliwość orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów.

Tego samego dnia oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie, że na jednej z ulic powiatu olsztyńskiego doszło do zdarzenia drogowego. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że kierujący 39-latek pojazdem marki VW Golf nie zastosował się do sygnalizacji świetlnej, a następnie nie ustąpił pierwszeństwa kierującemu 56-latkowi pojazdem marki Renault Captur, który ruszył na zielonym świetle. Policjanci szybko ustalili świadków zdarzenia. Uczestnicy po przebadaniu na zawartość alkoholu w organizmie byli trzeźwi. Pasażerowie pojazdu VW Golf trafili do szpitali, gdzie jeden z nich odniósł obrażenia powyżej dni 7. Wkrótce 39-latek, który spowodował wypadek drogowy, odpowie przed sądem.

Wedle prawa za spowodowanie wypadku drogowego sprawca podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

W niedzielę (14.08.2022) z polecenia oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie patrol policji został skierowany na ul. Wojska Polskiego. Według zgłoszenia miał tam poruszać się  kierujący, którego zachowanie mogło świadczyć o tym, że może on  znajdować pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze policji na miejscu ujawnili wskazywany pojazd peugeot, którego kierowcą okazał się 35-latek. Świadek zdarzenia widział, jak pierwotnie pojazd był nieprawidłowo zaparkowany, blokował wjazd dla karetki transportu medycznego. Gdy na miejscu pojawił się samochód medyków, mężczyzna ruszył z „piskiem” opon, po przejechaniu krótkiego dystansu jego auto zawisło na krawężniku. Kierowca wysiadł i usiłował wypchnąć pojazd na jezdnię, jednakże nie udało mu się to. Kierujący początkowo przyznał się do kierowania pojazdem, jednak gdy usłyszał o badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, mężczyzna zmienił zdanie – twierdził, że kierowcą był ktoś inny i odmówił poddania się badaniu. Ostatecznie mężczyzna zgodził się na badanie alkomatem – policyjne urządzenie wykazało obecność ponad promila alkoholu w organizmie 35-latka. Kierowca za swoje czyny wkrótce odpowie przed sądem.

Zgodnie z kodeksem karnym za kierowanie pojazdem, będąc w stanie nietrzeźwości grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W niedzielę (14.08.2022), w nocy oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w miejscowości Platyny, w gminie Olsztynek. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 18-letni kierujący BMW na łuku drogi stracił panowanie nad autem, zjechał na pobocze, gdzie uderzył w przydrożne drzewo. Kierujący wraz z 19-letnim pasażerem, z poważnymi obrażeniami trafili do szpitala. Sprawdzenie w systemach informatycznych wykazało, że 18-latek w ogóle nie powinien się znaleźć za kierownicą auta, gdyż nie miał do tego uprawnień. Ponadto mężczyźnie pobrano krew do badań na zawartość alkoholu w organizmie. Trwa wyjaśnienie wszelkich okoliczności i przyczyn tego wypadku drogowego.

W poniedziałek (15.08.2022) kierujący pojazdem Audi A6 przekroczył dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym o więcej, niż 50 km/h. Kierowcą okazał się 19-latek, który poczuł się zbyt pewnie za kierownicą - jechał 109km/h. Funkcjonariusze Policji na kierowcę nałożyli mandat karny w wysokości 1 500 zł, ukarali go 10 pkt karnymi, a także zatrzymali prawo jazdy.

Pisz

W piątek (12.08.2022r.) w miejscowości Mikosze gmina Orzysz w obszarze zabudowanym patrol RD dokonał pomiaru prędkości pojazdu Skoda  z wynikiem 109 km/h w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h. Kierujący 29-letni mężczyzna ukarany mandatem karnym w wysokości 1500 złotych oraz 10 punktów karnych, zatrzymano uprawnienia do kierowania.

Również w piątek w miejscowości Mikosze gmina Orzysz w obszarze zabudowanym patrol RD dokonał pomiaru prędkości motocykla Suzuki z wynikiem 129 km/h w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 50km/h. Kierujący 34-letni mężczyzna ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych oraz 10 punktów karnych, zatrzymano uprawnienia do kierowania.

Tego samego dnia w miejscowości Mikosze gmina Orzysz w obszarze zabudowanym patrol RD dokonał pomiaru prędkości pojazdu Ford z wynikiem 101 km/h w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 50km/h. Kierujący 28-letni mężczyzna z województwa pomorskiego ukarany mandatem karnym w wysokości 1500 złotych oraz 10 punktów karnych, zatrzymano uprawnienia do kierowania.

W sobotę (13.08.2022r.) około godziny 19:00 w miejscowości  Kwik, gmina Pisz 36-letni mężczyzna kierując rowerem w stanie nietrzeźwości 0,62 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i doprowadził do zderzenia z prawidłowo jadącym  pojazdem marki Audi kierowanym przez 19-latkę zam. 36-latek z obrażeniami głowy zabrany do Szpitala Powiatowego Piszu.

W niedzielę (14.08.2022r.) o godzinie 17:30 w miejscowości Maldanin gmina Pisz  66-letni mężczyzna kierował samochodem marki Renault znajdując się w stanie po użyciu alkoholu  0,14 mg/l  alkoholu w wydychanym powietrzu.

Tego samego dnia ok. godz. 08:00 na trasie Szczechy Wielkie - Zdory gmina Pisz, 42-latek kierował samochodem marki Skoda znajdując się w stanie nietrzeźwości  0,41 mg/l  alkoholu w wydychanym powietrzu.

Szczytno

W sobotę (13.08.2022r). około godziny 16:00 w gminie Pasym, 60 letni kierujący motocyklem marki Honda, który przewoził pasażera, na skrzyżowaniu drogi stracił panowanie nad pojazdem i najechał na znak drogowy. W wyniku zderzenia kierujący doznał urazu głowy i został przetransportowany za pomocą LPR do Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie. Natomiast pasażerka motocykla – 57 letnia pasażerka, doznała złamania przedramienia lewej ręki i również została przetransportowana do szpitala.

Następnego dnia, tj. 14 sierpnia 2022r. około godziny 10:40 w gminie Jedwabno z lewej strony wprost na jadący pojazd wbiegła zwierzyna leśna uderzając w bok pojazdu i doprowadzając do jego uszkodzenia. W wyniku zdarzenia nikt nie doznał obrażeń ciała.

Następnie w dniu 15 sierpnia 2022r. około godziny 14:20 kierujący pojazdem marki Renault jadąc na prostym odcinku drogi nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu marki Volkswagen, w wyniku czego najechał na poprzedzającego go pojazdu.
W wyniku zdarzenia pasażerka pojazdu Volkswagen przetransportowana została do szpitala z urazem głowy oraz szyi.

Do kolejnego zdarzenia doszło również w dniu 15 sierpnia 2022r. po godzinie 20:40. Kierująca pojazdem marki Toyota w wyniku wykonywania manewru wymijania doprowadziła do zderzenia bocznego z pojazdem Volkswagen. W wyniku zdarzenia  nikt nie potrzebował pomocy medycznej. Kierująca została ukarana mandatem karnym kredytowanym zgodnie z art. 86§1 kodeksu wykroczeń.

Węgorzewo

W poniedziałek (15.08.2022r.) przed godziną 12 do Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie przyjechał na rowerze 29-latek, aby sprawdzić swój stan trzeźwości. Mężczyzna zaparkował jednoślad przed budynkiem i poszedł sprawdzić, czy jest trzeźwy. Alkomat, który znajduje się w poczekalni węgorzewskiej  komendy wykazał, że mężczyzna jest pod wpływem alkoholu. Całą sytuację obserwował dyżurny jednostki, powiadomił on patrol, który przyjechał na miejsce i zbadał kierującego jednośladem na swoim urządzaniu. Okazało się, że nieodpowiedzialny rowerzysta ma w organizmie blisko pół promila alkoholu.

Zgodnie z nowym taryfikatorem 29-latek za swoje zachowanie został ukarany mandatem karnym w wysokości 2,5 tysiąca złotych.

(kh)

Powrót na górę strony