Uwaga na oszustów – oni nie urlopują
Minionej doby do szczycieńskiej komendy zgłosiły się dwie osoby, które zostały poszkodowane i straciły pieniądze. Mężczyzna stracił 2 900 złotych. Został oszukany metodą „na bankowca”. Natomiast kobieta dokonała wpłaty zaliczki na kwotę 1 500 złotych za zamówiony pellet.
W czwartek (11.08.2022r.) do szczycieńskiej komendy stawił się 39-letni mieszkaniec Szczytna. Mężczyzna oświadczył, że otrzymał telefon od rzekomego pracownika banku, który poinformował go, że jego oszczędności są zagrożone. „Bankowiec” wskazał, że na jego koncie zaobserwowano próbę dokonania nielegalnego przelewu. Rozmówca zapewnił, że oszczędności mogą być zabezpieczone, wystarczy ściągnąć podaną przez niego aplikację. Niczego nieświadomy mężczyzna wykonywał polecenia swojego rozmówcy. Finalnie z jego konta „zniknęło” 2 900 złotych. Pokrzywdzony podał wszystkie swoje dane potrzebne do logowania łącznie z adresem email, na który zaczął dostawać informacje o możliwości wzięcia szybkiej pożyczki, gdzie wystarczy tylko wejść w podany link.
Tego samego dnia do komendy stawiła się kobieta, która zgłosiła, że padła ofiarą oszustwa. Kobieta chciała zamówić na jednym z portali sprzedażowych pellet. Na portalu tym znalazła ogłoszenie, które wskazywało, że towar, który jest w jej zainteresowaniu ma na sprzedaż jeden ze sklepów. Strona internetowa sklepu z przedmiotową ofertą nie wzbudziła w kobiecie niepokoju, gdyż wszystkie informacje wyglądały na wiarygodne. 39-letnia mieszkanka Gminy Szczytno złożyła zamówienie na potrzebną ilość pelletu. Wskazany został termin dostawy po uprzednim dokonaniu zaliczki w kwocie 1 500 złotych. Zaliczka została przelana, po czym kontakt ze sprzedającym urwał się. Kobieta do dnia zgłoszenia sprawy na Policję nie otrzymała zamówionego towaru ani zwrotu zaliczki, jak również nie nawiązała kontaktu ze sprzedającym.
Od pokrzywdzonych zostało przyjęte zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 286 kodeksu karnego, które dotyczy oszustwa polegającego na osiągnięciu korzyści majątkowej za pomocą wprowadzenia danej osoby w błąd. Kodeks karny za to przestępstwo przewiduje karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Apelujemy!!!
Zachowaj ostrożność podczas rozmów telefonicznych. Nigdy w trakcie takiej rozmowy nie podaj swoich danych - w szczególności danych do logowania w elektronicznej bankowości. Nie podawaj numerów PIN oraz swojego numeru PESEL.
Weryfikuj ogłoszenia osób sprzedających, szczególnie w chwili, kiedy wymagana jest wpłata zaliczki.
(jm/kh)