Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wodniacy pomogli żeglarzom, których łodzie uległy awarii

Patrole wodne pełniące służbę na wodach Wielkich Jezior Mazurskich nie tylko sprawdzają wyposażenie łodzi, uprawnienia i trzeźwość sterników, ale także patrolują akweny i pomagają żeglarzom, których łodzie uległy awarii. To też dzięki ich obecności wielu niesfornych miłośników sportów wodnych powściąga swoje emocje dostosowując się do przepisów żeglugi.

W środę (11.08.2022r.) na wodach Jeziora Tałty i Jeziora Mikołajskiego porządku pilnował patrol wodny, który w ramach współpracy służb składał się z policjanta z Komisariatu Policji w Mikołajkach oraz funkcjonariusza Państwowej Straży Pożarnej z Mrągowa. Tego dnia około godz. 14:50 na stanowisko dowodzenia zadzwoniła kobieta, informując, że załoga jednej z łodzi, która płynęła Jeziorem Mikołajskim krzyknęła do nich, żeby zadzwonili po służby, ponieważ potrzebują pomocy. Przekazała informację jaka to łódź i gdzie się mniej więcej znajduje. Na miejsce niezwłocznie udał się patrol wodny, który ustalił, że na szczęście członkom załogi nic się nie stało a awarii uległa jednostka napędowa łodzi. W związku z tym, że łódź znajdowała się na szlaku wodnym bez zdolności manewrowych, istniało realne zagrożenie, że może dojść do niebezpiecznego zdarzenia. Funkcjonariusze odholowali jednostkę do pobliskiego portu, gdzie załoga bezpiecznie mogła zejść na ląd.

  • Dwie łodzie a za nimi widom na miasto
    Łódka policyjnych wodniaków i osób, którym pomogli

Zaraz potem około godz. 16:50 na Jeziorze Mikołajskim w rejonie stacji paliw policjanci zauważyli dryfującą łódź typu houseboat, której załoga dawała znaki rękoma, że potrzebują pomocy. Gdy funkcjonariusze podpłynęli, okazało się, że sternikiem jest obywatel Niemiec. Na szczęście policjant znał biegle język niemiecki, wobec czego nie było bariery językowej. Dowiedział się, że nikomu nic się nie stało a doszło do awarii silnika, spowodowanej tym, że sternik zatankował do zbiornika łodzi niewłaściwe paliwo. Podobnie jak w poprzednim przypadku, aby nie doszło do niebezpiecznego zdarzenia na wodzie, policjanci pomogli znaleźć załodze port, który ma wolne miejsce i odholowali tam łódź.

  • Dwie łodzie zacumowane do pomostu
    Łódka policyjnych wodniaków i osób, którym pomogli

(pk/tm)

Powrót na górę strony