Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie odwracaj wzroku

Najłatwiej jest odwrócić głowę i udawać, że niczego się nie widzi. W ten sposób dajemy przyzwolenie agresorom do wyrządzania zła. Dlatego tak ważne jest, by reagować, kiedy jesteśmy świadkami złego postępowania innych. W ten sposób nie tylko pomagamy tym, którym dzieje się krzywda, ale również pokazujemy innym, że nie możemy się godzić na to, by silniejsi słabszych krzywdzili. Bajkę z takim przesłaniem dla najmłodszych, której bohaterką był niesforna Pola i pewien policjant, przeczytał nadinsp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie.

 Na poniższym filmie wioczny jest policjant siedzący za biurkiem, który odbiera telefon, a po odłożeniu słuchawki rozpoczyna czytać bajkę. Na następnych ujęciach widać dzieci siedzące za stołem przed biurkiem policjanta i słuchające bajki.

Kim jest Pola?

Pod koniec zeszłego roku w głowie kom. Jolanty Sorkowicz zrodził się pomysł na stworzenie fikcyjnej rówieśniczki uczniów, która na własnym przykładzie pokaże dzieciom, jak unikać zagrożeń w niebezpiecznym świecie. Pola - bo takie imię nadano głównej bohaterce, spotyka się z czytelnikiem w 13 różnych sytuacjach. W każdej z rymowanych historyjek z opresji ratuje dziewczynkę bohater w niebieskim mundurze - policjant. Kiedy tekst był już gotowy, powstał pomysł, by wizerunek niefrasobliwej dziewczynki stworzył 13-letni Wiktor Zygo, którego dotychczasowe prace wrzucane do sieci zachwyciły autorkę tekstów. Wiktor podjął wyzwanie, a współpraca nabrała tempa i różnych kształtów. 13 rymowanych historyjek zostało opatrzonych kolorowymi ilustracjami, ale na wydaniu książeczki nie poprzestano. Przygody Poli stały się punktem wyjścia do kompleksowych profilaktycznych działań, skierowanych do najmłodszych uczniów. Już w nadchodzącym roku szkolnym o Poli będzie można nie tylko przeczytać, ale i zobaczyć ją na karcie pracy, pieczątce, dyplomie. Przygody rezolutnej dziewczynki trafią także na ekrany, a wszystko za sprawą policjantów, którzy przeczytali je dzieciom.

Więcej na ten temat można znaleźć na stronie https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/wolnytekst/85311,Profilaktyka-Smyka.html

(rj/tm)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony