Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Handel ludźmi to nie mit. Pamiętaj, nie jesteś na sprzedaż. Policjanci spotykają się z młodzieżą

Handel ludźmi, to temat, na który w wielu przypadkach słyszymy, „mnie to nie dotyczy”. Dopiero rozmowa na temat tego zjawiska i jego rozmiarów otwiera wielu osobom oczy. Uświadamiamy sobie wtedy, że tak naprawdę może dotyczyć nas wszystkich, bez względu na wiek, płeć i pochodzenie. O tym czym jest handel ludźmi, jak działają sprawcy, a przede wszystkim na co należy zwrócić uwagę, żeby nie stać się ich ofiarą i gdzie szukać pomocy, mówią funkcjonariusze Policji podczas spotkań z młodzieżą.

Policjanci Komendy Powiatowej Policji Kętrzynie przeprowadzili cykl spotkań z uczniami Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie, po to, by porozmawiać na temat zagrożeń wynikających z procedury handlu ludźmi.

Handel ludźmi to jeden z głównych problemów współczesnego świata. Coraz więcej ludzi, ze względu na szybki i łatwy zarobek, decyduje się na podjęcie pracy. Często nieświadomi zagrożenia, podejmują lekkomyślne, spontaniczne decyzje zapominając o ostrożności. Podczas spotkania przytoczono przykłady osób, które zmuszane były do niewolniczej pracy. Opowiadając historię przestrzegano przed nieuczciwymi pracodawcami i przed wyjazdami za granicę bez odpowiedniego przygotowania. Funkcjonariusze przedstawili młodzieży zasady, o których należy pamiętać planując podjęcie pracy za granicą. Mówili na co zwracać uwagę jak ustrzec się oraz gdzie szukać pomocy w sytuacjach wskazujących na to, że mamy do czynienia z tego rodzaju przestępstwem.

Spotkania mają na celu uświadomienie jak poważnymi problemami są: przymusowa prostytucja, praca przymusowa, handel dziećmi czy handel narządami. Problem handlu ludźmi może dotyczyć każdego, najskuteczniejszą profilaktyką jest wiedza. Dlatego też, działania policjantów mają na celu przestrzec i uchronić młodzież przed podejmowaniem niewłaściwych decyzji zagrażających ich życiu lub zdrowiu. Chęć zarobku i podróży powoduje, że to młodzi ludzie korzystają z ofert pracy za granicą, gdzie mogą zostać wykorzystani do niewolniczej pracy lub w celach seksualnych.

Podczas spotkania młodzież dowiedziała się m.in. czym jest handel ludźmi, jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować przed wyjazdem za granicę, co zrobić, gdy zostanie się ofiarą handlu ludźmi.

 Wyjeżdżając za granicę kraju, pamiętaj:

Ø  Dopełnij wszelkich formalności;

Ø  Ubezpiecz się;

Ø  Nigdy nie oddawaj swojego paszportu, dowodu lub innego dokumentu pośrednikowi ani innym osobom;

Ø  Sprawdź, czy pośrednik oferujący Ci pracę działa legalnie;

Ø  Upewnij się, że Twój pracodawca istnieje;

Ø  Poinformuj najbliższych o miejscu pobytu i ustal zasady kontaktów np. raz w tygodniu o ustalonej porze. Ustal hasło, którym się posłużysz w przypadku ewentualnych kłopotów np. przekaż pozdrowienia dla kogoś kto nie istnieje;

Ø  Zrób kserokopię dokumentów oraz aktualne zdjęcie i zostaw bliskim osobom, zaufanym osobom.

Na zakończenie spotkania młodzieży przekazane zostały broszury i ulotki z ważnymi informacjami omawianego zagadnienia.

(ep/kh)

  • Nie jesteś na sprzedaż - spotkanie policjantów z młodzieżą
    Nie jesteś na sprzedaż - spotkanie policjantów z młodzieżą
  • Nie jesteś na sprzedaż - spotkanie policjantów z młodzieżą
    Nie jesteś na sprzedaż - spotkanie policjantów z młodzieżą
Powrót na górę strony