Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Majówka 2022 – początek sezonu letniego na drogach i wodach

Rower, motocykl, żaglówka, spacer, grill, piknik – to elementy, które niektórym nieodłącznie kojarzą się z początkiem maja. Z kolei policjantom długi weekend majowy nieodłącznie kojarzy się ze wzmożoną pracą i to nie tylko na drogach. Maj to również początek służb pełnionych na wodach i terenach przywodnych. Warmińsko-mazurscy policjanci są przygotowani do nowego sezonu letniego, dla którego wprowadzeniem jest majówka. Jedni planują wypoczynek i szukają miejsc na wyjazd, a drudzy – wśród nich policjanci – przygotowują się do wzmożonej pracy i służb pełnionych nie tylko na lądzie.

W tym roku długi weekend majowy i związane z nim działania policjantów przypadają od ostatniego piątku kwietnia do pierwszego wtorku maja włącznie (29.04.-03.05.2022). Okoliczności są nieco inne niż rok temu. Obostrzenia i ograniczenia zostały zniesione, ale pandemia nie została jeszcze odwołana, a zagrożenia wynikające z covid-19 wciąż są realne. Dlatego zadbajmy o swoje zdrowie i przestrzegajmy zasad higieny i zaleceń sanitarnych, szczególnie przebywając w miejscach publicznych i wśród tłumów.

Majówka poza domem

Wyjeżdżając z domu na weekend majowy zadbajmy o prawidłowe zabezpieczenia swojego mienia. Niestety są osoby, które mogą chcieć wykorzystać nieobecność domowników i włamać się do środka. Dlatego przed opuszczeniem domu czy mieszkania, dokładnie sprawdźmy czy pozamykane są okna, drzwi, a zawory wody i gazu zakręcone. Jeżeli mamy zaufanych sąsiadów, przekażmy im informacje o naszym wyjeździe i pozostawmy kontakt do siebie. Ze sobą zabierzmy jedynie niezbędne przedmioty i dokumenty, a wartościowe przedmioty oraz gotówkę i karty płatnicze zawsze miejmy w zasięgu wzroku i dłoni.

Majówka na drogach

Policjanci komórek ruchu drogowego jak co roku będą czuwać nad porządkiem w ruchu drogowym i bezpieczeństwem jego uczestników, wykorzystując do tego m.in. radiowozy, motocykle i drony oraz wideorejestratory i ręczne mierniki prędkości. Dlatego tak jak policjanci spodziewając się wzmożonego ruchu aut, tak kierowcy mogą spodziewać się zwiększonej aktywności policjantów, szczególnie w miejscach, gdzie najczęściej łamane są przepisy i dochodzi do zdarzeń drogowych. Funkcjonariusze będą sprawdzać trzeźwość kierowców, kontrolować prędkość, do jakiej rozpędzają auta, to jak przewożą pasażerów (szczególnie tych najmłodszych) i czy robią to dopuszczonymi do ruchu samochodami. Kontroli mogą spodziewać się też użytkownicy motocykli, dla których również sezon właśnie się rozpoczyna.
W 2021 roku podczas majówki (30.04.-03.05.) na drogach Warmii i Mazur policjanci odnotowali 6 wypadków drogowych, w których 1 osoba zginęła, a 6 zostało rannych. Ponadto policjanci byli wzywani do 150 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 34 nietrzeźwych kierujących.

Majówka na wodach i terenach przywodnych

Pierwszy weekend maja to zwyczajowo również początek sezonu wodnego. Na akwenach Warmii i Mazur pojawią się żagle i wielbiciele wodnej rekreacji, dlatego nie może też zabraknąć przedstawicieli służb, które w razie potrzeby niosą pomoc. Wśród nich są policyjni wodniacy. W tym sezonie na wodach w regionie służbę pełnić będzie prawie 90 specjalistycznie przeszkolonych policjantów, którzy do dyspozycji mają 30 łodzi i sprzęt ratunkowy. Podczas wodnych patroli przeszkoleni funkcjonariusze zadbają o bezpieczeństwo nie tylko żeglarzy, ale także tych, którzy zdecydują spędzić wolne chwilę nad brzegiem. Każdy korzystający ze sprzętu wodnego może spodziewać się policyjnych kontroli, w czasie których funkcjonariusze sprawdzają uprawnienia do sterowania jednostkami pływającymi (jeśli są wymagane) oraz stan trzeźwości sterników i użytkowników innych sprzętów pływających.

Policyjne łodzie już na wodach. Wodniacy gotowi do sezonu

Warmia i Mazury obfitują w miejsca idealne dla wodnej rekreacji. Dlatego też niezbędne jest odpowiedie przygotowanie służb do niesienia pomocy w tych najbardziej obleganych przez turystów i mieszkańców miejscach.

Jedną z policyjnych łodzi już w piątek (22.04.2022) zwodowali policjanci w Nowej Pasłęce (KPP w Braniewie), by dzięki niej będą patrolować wody Zalewu Wiślanego oraz rzeki Pasłęki. R-1 Parker 800 Pilothouse to jedna z najnowocześniejszych łodzi na Warmii i Mazurach. Policyjna łódź motorowa służy do patrolowania akwenów, prowadzenia akcji ratunkowych (zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych) oraz wszelkich akcji w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia osób. Jest ona dostosowana do tego, aby pełnić służbę na wodach morskich i jest wyposażona m.in. w radar technologii 4G i echosondę.

 • Policjant stojący na pomoście obok policyjnej łodzi w porcie
  Policjant przy łodzi KPP w Braniewie
 • Policyjna łódź na wodzie zalewu wiślanego
  Policyjna łódź KPP w Braniewie

Powiat giżycki obfituje w piękne lasy i jeziora, które bardzo chętnie każdego roku odwiedzane są przez turystów w sezonie letnim. Wtedy małe miejscowości stają się centrum zabawy i sportów wodnych, a wąskie uliczki zapełnione są zaparkowanymi samochodami. To co roku prawdziwy sprawdzian dla służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na terenie powiatu. W tym okresie zawsze jest znacznie więcej patroli policyjnych zarówno na wodach, jak i patroli pieszych w rejonie plaż. Aby wszystko było zapięte na „ostatni guzik” we wtorek (26.04.2022 r.) w KPP w Giżycku odbyło się spotkanie dotyczące zabezpieczenia sezonu letniego. W spotkaniu uczestniczyli policjanci i przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w powiecie. Przegląd przeszły również policyjne łodzie, które zostały już zwodowane. W działaniach na rzecz bezpieczeństwa na wodzie wspierani są oni przez MOPR, Państwową Straż Pożarną, Straż Rybacką, Straż Leśną oraz Urząd Żeglugi Śródlądowej.

 • Policyjna łódź KPP w Giżycku zacumowana przy pomoście nad jeziorem
  Policyjna łódź KPP w Giżycku
 • Policyjna łódź KPP w Giżycku na przyczepie przed zwodowaniem
  Policyjna łódź KPP w Giżycku przygotowana do zwodowania
 • Uczestnicy spotkania w KPP w Giżycku. Osoby siedzą na krzesłach za stołem w gabinecie
  Uczestnicy spotkania w KPP w Giżycku

Swoje łodzie zwodowali też policjanci z KPP w Mrągowie. W Mikołajkach policyjna łódź SPORTIS S-6500/k z początkiem maja wyruszy na szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Policjanci będą pilnować porządku na jeziorach: Mikołajskim, Tałty, Tałtowisko, Śniardwy, a także na kanale Tałckim. Nie zabraknie również wodniaków w Mrągowie na Jeziorze Czos, z którego z łodzi motorowej Parker kontrolować będą mrągowskie kąpieliska miejskie, przystanie oraz kemping. W Pieckach natomiast mundurowi będą pilnować porządku z łodzi płaskodennej Atol. Jak co roku policyjni wodniacy realizować będą wspólne służby na wodzie z WOPR-em oraz MOPR-em.

 • Policyjna łódź KPP w Mrągowie podczas wodowania. Na zdjęciu moment w którym łódka zsuwa się z przyczepki do wody
  Policyjna łódź KPP w Mrągowie podczas wodowania
 • Policyjna łódź KPP w Mrągowie w porcie
  Policyjna łódź KPP w Mrągowie w porcie
 • Policyjna łódź KPP w Mrągowie przygotowana do zwodowania, stojąca na przyczepce
  Policyjna łódź KPP w Mrągowie przygotowana do zwodowania
Kierownictwo KMP w Olsztynie we wtorek (26.04.2022 r.) zorganizowało posiedzenie Zespołu Zadaniowego przy Koordynatorze Działań Zewnętrznych. Spotkanie poświęcono tematom bezpieczeństwa i koordynacji działań zewnętrznych o charakterze prewencyjnym, podczas sezonu letniego w 2022 r. Gospodarzem spotkania był I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie, a udział w nim wzięli: Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, Komendant Straży Miejskiej w Olsztynie, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM Olsztyna, inspektor Straży Leśnej, przedstawiciele Straży Rybackiej z Olsztyna i Pasymia oraz przedstawiciele komórek i jednostek organizacyjnych Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Celem spotkania było przede wszystkim omówienie działań dotyczących bezpieczeństwa i profilaktyki przed zbliżającym się sezonem turystycznym ze zwróceniem szczególnej uwagi na akweny i tereny przywodne.
 • Spotkanie przedstawicieli służb w Olsztynie. Uczestnicy odprawy siedzą przy stołach.
  Spotkanie przedstawicieli służb w Olsztynie

W sobotę (30.04.2022r.) wodniacy z KPP w Szczytnie wypłynęli na pierwszą w sezonie służbę policyjną łodzią motorową P-T-42. Łódź o mocy 80 KM, przez najbliższe miesiące będzie pływała po jeziorach powiatu szczycieńskiego, natomiast policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem osób korzystających z uroków przywodnego wypoczynku.

 • Policyjna łódź KPP w Szczytnie
  Policyjna łódź KPP w Szczytnie
 • Policyjna łódź KPP w Szczytnie
  Policyjna łódź KPP w Szczytnie

Obywatele Ukrainy w sezonie letnim na Warmii i Mazurach

Podczas tegorocznego sezonu letniego możemy spodziewać się tego, że wśród osób korzystających z uroków miejsc rekreacji w regionie będzie korzystać również większa niż do tej pory liczba obywateli Ukrainy. Osoby uciekające przed dramatem wojny już teraz licznie przebywają w naszym kraju w różnych miejscach. Większość z nich stanowią kobiety z dziećmi, które również będą chciały znaleźć ukojenie nad jeziorami. Z myślą o nich, a także z myślą o ukraińskich kierowcach, policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie przygotowali infografiki i ulotki z treścią w języku ukraińskim, na których zawarte zostały podstawowe informacje, dotyczące obowiązujących w Polsce przepisów i zasad bezpieczeństwa. Przygotowane informacje zostały udostępnione dla wszystkich na policyjnych stronach internetowych i profilach w mediach społecznościowych. Będą również kolportowane w miejscach przebywania grup uchodźców.

 • Infografika, na której widnieje rysunek przedstawiający plażę nad jeziorem, umiejscowione na plaży leżaki w kolorach barw narodowych Polski i Ukrainy oraz łódkę na tafli jeziora. Po lewej umieszczone są informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa w języku ukraińskim i polskim.
  Infografika dotycząca wypoczynku nad wodą
 • Infografika zawierająca rysunek drogi i przejeżdżających nią samochodów, a po lewej informacje dotyczące przepisów ruchu drogowego umieszczone w języku ukraińskim i polskim
  Infografika dotycząca ruchu drogowego

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa!

Wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo na drogach i wodach. Tak jak drodze lądowej tak i na szlaku wodnych obowiązują zasady, przepisy i znaki oraz zasady kultury i wzajemnego szacunku. Od ich przestrzegania oraz kierowania się trzeźwym i zdrowym rozsądkiem zależy poziom bezpieczeństwa w naszym otoczeniu. Wszyscy zadbajmy o to, by był jak najwyższy!


(tm)

 

Powrót na górę strony