Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny świąteczny weekend – Wielkanoc 2022

Jak co roku o tej porze policjanci przygotowują się do wzmożonej pracy na drogach. Przed nami policyjne działania „Bezpieczny weekend – Wielkanoc 2022”. Gdy jedni będą świętować i cieszyć się czasem z bliskimi przy świątecznym stole, policjanci zadbają, by wszystkie świąteczne wyjazdy i powroty były bezpieczne. Jednak żeby tak faktycznie było, to każdy z nas musi o to zadbać, przestrzegając zasad bezpieczeństwa.

Gdy w domach zapanuje przedświąteczna gorączka, policjanci drogówki jak co roku wyruszą na trasy regionu, by zadbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Szczególną uwagę zwrócą na przekroczenia dozwolonej prędkości, zareagują na popełniane wykroczenia w ruchu drogowym, sprawdzą czy kierowcy i pasażerowie używają pasów bezpieczeństwa. Będą kontrolować stan trzeźwości kierujących oraz na bieżąco monitorować płynność ruchu na warmińsko-mazurskich drogach.

Bezpiecznie do celu

W tym roku wielkanocny weekend wypada od piątku 15.04.2022 r. do poniedziałku 18.04.2022 r. Właśnie w tych dniach kierujący spodziewać się powinni większej ilości policjantów ruchu drogowego, którzy będą nadzorować ruch na drogach województwa. Funkcjonariusze szczególną uwagę skupią na przekroczeniach prędkości, przestrzeganiu obowiązujących przepisów ruchu drogowego jak również trzeźwości kierujących. Osoby łamiące przepisy spodziewać się mogą wysokich kar. Przypominamy, że od początku tego roku zmieniony został taryfikator mandatowy, a kary pieniężne za popełnione wykroczenia znacznie wzrosły.

Pamiętajmy, że corocznie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wszystkich wypadków. Nie warto się więc śpieszyć - oprócz uszczuplenia portfela ryzykujemy także własne i cudze życie. Policjanci będą także sprawdzać stan trzeźwości kierowców, wymagane dokumenty, zwrócą uwagę na stan techniczny pojazdów.

W wielkanocny weekend 2021 r. doszło do 5 wypadków w których 1 osoba zginęła, a 8 zostało rannych. Policjanci odnotowali również 118 kolizji. Z ruchu drogowego wyeliminowanych zostało 38 nietrzeźwych kierujących.

W dniach: 16.04.2022 r. (sobota) w godz. 18.00-22.00,  17.04.2022 r. (niedziela) w godz. 08.00-22.00 i 18.04.2022r. (poniedziałek) w godz. 08.00-22.00 funkcjonariusze będą egzekwować zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dmc przekraczającej 12 ton (z wyłączeniem autobusów oraz pojazdów wymienionych  w treści  § 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 lipca 2007r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach – tj. 2013 poz. 839).

Śmiertelnie niebezpieczna prędkość i bezmyślna brawura

W pierwszym kwartale 2022 roku 23 osoby zginęły w wypadkach drogowych. W ponad 40% przypadków uczestnicy wypadków doznali obrażeń po tym, jak auto, którym podróżowali uderzyło w drzewo. Jednak nie dajmy się zwieść – to nie drzewa zabijają, a nadmierna prędkość i bezmyślna brawura za kierownicą. Tak jak to było w powiecie iławskim w Ulnowie, gdzie w środę (06.04.2022) 32–latek kierujący mercedesem nie dostosował prędkości do warunków drogowych i po ominięciu wysepki rozdzielającej jezdnię zjechał na lewą stronę drogi, a następnie lewe pobocze, uderzając w przydrożne drzewo. Kierowca jak i pasażer w stanie krytycznym zostali przetransportowani do szpitala. Mężczyźni w wyniku odniesionych obrażeń zmarli. To tylko jeden z wielu tragicznych wypadków, których można było uniknąć. W nawiązaniu do tej historii policjanci z KWP w Olsztynie przygotowali krótki film, którym mają nadzieje dotrzeć do świadomości kierowców i ponownie zaapelować o ściągnięcie nogi z gazu i przestrzeganie ograniczeń prędkości.

Poniższy film zawiera opis tragicznego wypadku drogowego w powiecie iławskim oraz podsumowanie wypadków drogowych w pierwszym kwartale roku 2022 na Warmii i Mazurach. Deskrypcja filmu jest dostępna w załączniku.

Film Wypadek w Ulnowie i podsumownie kwartału na Warmii i Mazurach

Opis filmu: W pierwszej części policjantka relacjonuje przebieg tragicznego wypadku w Ulnowie, a w drugiej głos z tła podsumowuje pierwszy kwartał na drogach Warmii i Mazur

Pobierz plik Wypadek w Ulnowie i podsumownie kwartału na Warmii i Mazurach (format mp4 - rozmiar 14.24 MB)

Film dostępny w serwisie YouTube pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=cHpU4NikoTU

Kierowco bądź czujny na drodze

Miejmy świadomość, że na drodze nie jesteśmy sami. Na naszej drodze pojawić się mogą kierowcy jednośladów- motocykliści, rowerzyści oraz piesi. Każdy z nich na drodze ma swoje prawa, ale także obowiązki. Kierowcy aut powinni pamiętać, by odpowiednio wcześniej sygnalizować swoje manewry i patrzeć w lusterka. Motocykliści natomiast, by mierzyć siły na zamiary. Wzajemny szacunek i empatia oraz przestrzeganie przepisów to recepta na bezpieczną podróż.

Dobre przygotowanie do każdej podróży to połowa sukcesu

Do podróży należy się odpowiednio przygotować, zadbać o auto - sprawdzić  płyny eksploatacyjne, stan hamulców, wycieraczek. Kierowcy muszą  sprawdzić do kiedy ważne jest OC pojazdu i jego badanie techniczne. Równie ważne jest rozmieszczenie bagaży w pojeździe. Warto pamiętać, że nic w pojeździe nie może leżeć „luzem”. W przypadku zdarzenia drogowego nawet książka czy butelka z wodą mogą poważnie zranić znajdujących się w aucie pasażerów.

Lany poniedziałek z rozsądkiem

Lany poniedziałek ma swoich zwolenników ale także zagorzałych przeciwników. Mimo, że to tradycja, policjanci będą reagować na wszelkie zachowania, które mogą sprowadzić zagrożenie w ruchu drogowym.  Pod żadnym pozorem, ani też dla żartu nie należy oblewać wodą jadących aut. Takie zachowanie może być bardzo niebezpieczne,  więc należy liczyć się z konsekwencjami swoich czynów. Zwolennicy tradycji mogą zostać ukarani przez policjantów mandatem, jeśli w ferworze zabawy  spowodują zagrożenie  bezpieczeństwa ruchu.

W razie wątpliwości… spacerem do komendy

Świąteczny poniedziałek to nie tylko śmigus dyngus, ale także dla wielu osób czas powrotów do domu. Warto  pamiętać, że  mając jakiekolwiek wątpliwości co do stanu trzeźwości można podejść do najbliższej komendy policji i je rozwiać.

Zabezpiecz swoje mienie!

W pierwszej kolejności to każdy z nas jest odpowiedzialny za swoje bezpieczeństwo i prawidłowe zabezpieczenie swojego mienia. Dlatego wyjeżdżając z domu zadbajmy o to, by po powrocie nie spotkała nas przykra niespodzianka. Pozamykajmy okna, pozakręcajmy zawory gazu i wody, podłączajmy z prądu urządzenia, które nie muszą w tym czasie z niego korzystać. Sprawdźmy czy zamknęliśmy drzwi. Z kolei w podróż nie zabierajmy ze sobą zbędnych kosztowności i dokumentów. Zadbajmy o to, by były poza zasięgiem wzroku i rąk kieszonkowców. Zwracajmy uwagę na to, co dzieje się obok nas, szczególnie, gdy będziemy przebywać w tłumie.

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa!

(rj/tm)

 

  • Policyjna odznaka schowana za pisankami oraz po prawej rysunek przedstawiający kształt województwa warmińsko-mazurskiego

Pliki do pobrania

  • Deskrypcja dołączonego filmu
    13.08 KB
    Deskrypcja filmu zawierającego opis tragicznego wypadku drogowego w powiecie iławskim oraz podsumowanie wypadków drogowych w pierwszym kwartale roku 2022 na Warmii i Mazurach.
Powrót na górę strony