Spotkali się z uczniami, żeby porozmawiać o odpowiedzialności
Policjantka z Komendy Powiatowej w Iławie wspólnie z funkcjonariuszami Zakładu Karnego w Iławie rozpoczęli cykl spotkań z uczniami w Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 r. w Iławie. Demoralizacja, czyny karalne, odpowiedzialność prawna oraz narkotyki i dopalacze to tematy, na które funkcjonariusze rozmawiali z uczniami.
Funkcjonariuszka Komendy Powiatowej Policji wspólnie z funkcjonariuszami Zakładu Karnego w Zespole Szkół im. Bohaterów Września w Iławie rozpoczęli cykl spotkań dotyczący odpowiedzialności karnej nieletnich i szkodliwości zażywania narkotyków oraz dopalaczy. Dlatego funkcjonariusze spotkania rozpoczynali od omówienia, kto to jest osoba nieletnia oraz jakie ma prawa i obowiązki. Policjantka wytłumaczyła co oznacza określenie czyn karalny, omawiając jednocześnie kilka artykułów z kodeksu karnego, wykroczeń czy ustawy prawo o ruchu drogowy. Młodzież dowiedziała się, jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo i jaka grozi za nie kara. St. asp. Joanna Kwiatkowska również poinformowała uczestników spotkania co to jest demoralizacja, przedstawiając jednocześnie jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej, a jakie wobec osoby pełnoletniej. Podała liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem.
Następnie policjantka wspólnie z funkcjonariuszami Zakładu Karnego w Iławie poruszyła tematy dotyczące narkotyków oraz dopalaczy, w tym rozpoznawanie symptomów zażywania ich przez młodzież. Mundurowi uświadomili uczniów o konsekwencjach prawnych związanych z posiadaniem i sprzedażą narkotyków jak i dopalaczy. Funkcjonariusze porozmawiali z młodzieżą także na temat szkodliwości zażywania środków odurzających.
Tego typu działania profilaktyczne umożliwiające bezpośredni dialog nie tylko z uczniami, ale również z nauczycielami. Jest to również okazja na podniesienie swojej świadomości o uzależnieniach i konsekwencjach prawnych codziennego postępowania, a także możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania.
Uczniowie z całą pewnością wyszli ze spotkań ze świadomością, że powinni być w życiu rozważni, gdyż od tego zależy ich przyszłość.
(jk/kh)