Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lekkomyślni i nieodpowiedzialni – wobec takich uczestników ruchu każdego dnia interweniują policjanci

Każdy nietrzeźwy kierowca stwarza realne i poważne zagrożenie na drodze i nie ma znaczenia, czy jest to kierowca samochodu, motocykla, roweru czy innego pojazdu. Pijany rowerzysta najpoważniejsze zagrożenie stwarza dla siebie, ponieważ jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, każde zdarzenie drogowe – nawet takie bez udziału innego pojazdu – może przypłacić poważnymi obrażeniami. Dlatego policjanci nie mają taryfy ulgowej wobec tak lekkomyślnych uczestników ruchu drogowego.

Ełk

To nie pierwszy przypadek, kiedy pod numer alarmowy dzwoni zaniepokojona osoba, zgłaszając nietrzeźwego kierowcę. Cieszy fakt, że nie ma społecznego przyzwolenia na kierowanie pod działaniem alkoholu. W czwartek (30.12.2021r.) do policjantów wpłynęło zgłoszenie o podejrzeniu nietrzeźwego kierowcy w gminie Ełk, który jeździ samochodem po tamtejszych drogach. Okazało się, że przypuszczenia zgłaszającego były słuszne. Policjanci skontrolowali wskazanego kierowcę. 40-latek miał ponad promil alkoholu w organizmie. Ponadto ten mężczyzna nie miał uprawnień do kierowania.

Takie sytuacje pokazują, jak ważna jest postawa mieszkańców, którzy nie lekceważą zagrożeń i współpracują ze służbami. Takie zgłoszenia mogą uchronić od niebezpiecznych i tragicznych skutków jazdy nietrzeźwego kierowcy.

Lidzbark Warmiński

W czwartek (30.12.2021r.) około godziny 16:00 policjanci ruchu drogowego w Gronowie zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Skoda. Za kierownicą siedział 49-letni mężczyzna. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu wykazało u niego prawie dwa promile alkoholu w organizmie. Podczas sprawdzenia w policyjnych bazach danych okazało się, że od września 2021 posiada aktywny zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez Sąd Rejonowy w Olsztynie. Pojazd przekazano osobie wskazanej. W niedługim czasie 49-latek odpowie przed sądem za popełnione przestępstwa.  

Przypominamy !

Osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. Ponadto przestępstwo z art. 178a Kodeksu Karnego zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 2, ograniczenia wolności albo grzywny. Ponadto Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na czas od roku do lat 10.

(akdn/bm/kh)

Powrót na górę strony