Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chłód może zabić! Zwracajmy uwagę na osoby bezdomne i potrzebujące pomocy

Na zewnątrz jest coraz chłodniej, zmrok zapada szybciej i panuje dłużej. Są osoby, które w takiej sytuacji są narażone na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osób bezdomnych wymagających pomocy, ale również osoby samotne i w podeszłym wieku wymagają w tym czasie naszej uwagi. Dlatego apelujemy o reakcje wobec osób potrzebujących pomocy i nie przechodzić obok nich obojętnie. Możesz poinformować policjantów o takich osobach dzwoniąc na numer alarmowy lub za pomocą KMZB. Taka reakcja może uratować czyjeś życie!

Każdego roku w okresie jesienno-zimowym policjanci z Warmii i Mazur odnotowują przypadki zgonów osób z powodu wychłodzenia organizmu. W 2020 roku od początku listopada do końca marca 2021 roku na Warmii i Mazurach odnotowano 5 osób, które zmarły z powodu wychłodzenia.
By przeciwdziałać przypadkom wychłodzeń i zamarznięć policjanci już teraz rozpoczęli, działania, które mają na celu dotarcie do osób, które mogą potrzebować pomocy. Już teraz sprawdzają miejsca przebywania osób bezdomnych wymagających pomocy i udzielają im pomocy oraz informacji o schroniskach, noclegowniach i jadłodajniach. Policjanci wspólnie z innymi służbami biorącymi udział w działaniach, między innymi funkcjonariuszami straży miejskiej, w okresie zimowym przeprowadzają kontrole ogrodów działkowych, pustostanów, klatek schodowych, węzłów ciepłowniczych i innych miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Podczas podejmowanych interwencji, policjanci odwożą potrzebujących do schroniska, do izby wytrzeźwień, a także do policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych, gdyż często są to osoby nietrzeźwe, siedzące na mrozie w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej, lub w innych miejscach. Informacje o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą być narażone na wychłodzenie organizmu przekazywane są pracownikom socjalnym.
Pomocy mogą potrzebować także osoby starsze i schorowane
Pamiętajmy, że na niebezpieczeństwa narażone są też osoby starsze i schorowane. Ta grupa ludzi niekiedy nie może poradzić sobie z codziennymi czynnościami jak np. z napaleniem w piecu. Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać, czy potrzebuje naszej pomocy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić ośrodek pomocy społecznej.
Jeden telefon może uratować życie

Apelujemy, aby nie przechodzić obojętnie obok człowieka, któremu grozi wychłodzenie bądź zamarznięcie. Jeden telefon na numer 112 może uratować czyjeś życie. Przypominamy, że w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Warmińsko-Mazurskiego od dnia 1 listopada 2020 r. funkcjonuje bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat schronisk, noclegowisk oraz ogrzewalni na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

KPP w Ełku:

Dzielnicowi z Ełku podczas codziennych służb sprawdzają informacje o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą być narażone na wychłodzenie organizmu. Policjanci kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych i sprawdzają, czy nie potrzebują pomocy. Prosimy także mieszkańców o zgłaszanie niepokojących sytuacji związanych z zagrożeniami życia i zdrowia ludzkiego.

  • Kontrola miejsc przebywania osób bezdomnych
    Kontrola miejsc przebywania osób bezdomnych
  • Kontrola miejsc przebywania osób bezdomnych
    Kontrola miejsc przebywania osób bezdomnych
  • Kontrola miejsc przebywania osób bezdomnych
    Kontrola miejsc przebywania osób bezdomnych

KPP w Szczytnie:

W ostatnich dniach szczycieńscy policjanci przyjęli już kilka zgłoszeń od obywateli, którzy zatroskani widokiem osób śpiących na ławkach, dworcach czy też  w parkach zaalarmowali odpowiednie służby.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie opracowali i wdrożyli już w życie Plan wzmożonych działań prewencyjnych ukierunkowanych na osoby bezdomne, nieporadne życiowo, czy też incydentalnie znajdujące się w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu.

(kh)

Powrót na górę strony