Zdarzenia drogowe z udziałem dzieci - pieszych
Na terenie Działdowa doszło do dwóch niebezpiecznych zdarzeń z udziałem osób pieszych. Uczestnikami była dwójka dzieci, które weszły na drogę wprost pod jadące samochody. Na szczęście nikt nie odniósł większych obrażeń, jednak sytuacje te pokazują, jak bardzo ważne jest właściwe zachowanie niechronionych uczestników ruchu drogowego przed przejściem na drugą stronę jezdni.
Do pierwszego zdarzenia doszło w środę (22.09.2021r.) około godziny 16.00 na ulicy Hallera w Działdowie. Skierowane na miejsce zdarzenia patrole policyjne zastały kierującego pojazdem marki VW, 12-letnią pieszą oraz świadków zdarzenia. Jak ustalili policjanci z relacji świadków, idąca chodnikiem 12-latka nagle skręciła i weszła na przejście dla pieszych wprost pod samochód marki Volkswagen, który znajdował się już na pasach. Dziewczynka uderzyła w bok auta i przewróciła się uderzając głową o asfalt. Kierujący pojazdem mieszkaniec gminy Działdowo był trzeźwy. Nieletnia pod opieką załogi karetki pogotowia została zabrana do szpitala w Działdowie na badania.
Niespełna pół godziny od tego zdarzeniu na ulicy Męczenników w Działdowie doszło do kolejnej niebezpiecznej sytuacji z udziałem pieszego dziecka. Na miejscu policjanci ustalili, że 9-letni mieszkaniec Działdowa korzystając z trzymanego w ręku telefonu komórkowego wszedł na przejście dla pieszych wprost pod jadący prawidłowo pojazd marki Toyota Yaris, którym kierowała 30-letnia działdowianka. Chłopiec przewrócił się. Na miejscu został przebadany przez załogę karetki pogotowia, nie odniósł większych obrażeń.
Dalsze czynności dotyczące obu tych zdarzeń prowadzi działdowska policja.
Policja apeluje do rodziców i opiekunów dzieci o uczulanie swoich pociech na bezpieczeństwo na drodze, a szczególnie w okolicy przejść dla pieszych. Policjanci od początku roku szkolnego prowadzą spotkania w szkołach całego powiatu i uczą oraz przypominają dzieciom i młodzieży o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Pamiętajmy, że zanim wejdziemy na przejście dla pieszych należy zatrzymać się i upewnić, czy z żadnej strony nie nadjeżdża pojazd. Rozglądamy się w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo, a następnie, gdy droga jest bezpieczna, możemy wejść na przejście dla pieszych i przejść na drugą stronę jezdni. Będąc na przejściu nie zatrzymujemy się, nie przebiegamy i nie wchodzimy na przejście wpatrzeni w telefon, czy z założonymi na uszach włączonymi słuchawkami. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do niebezpiecznej sytuacji i zagrożenia życia. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, a do takich należą m.in. osoby piesze, są szczególnie narażeni, gdyż w kontakcie z pojazdem, to oni zazwyczaj doznają największych obrażeń / ponoszą największe konsekwencje.
(jn/kh)