88-latka uwierzyła w legendę oszustów – straciła 32 tysiące złotych
Policjanci w dalszym ciągu ostrzegają przed oszustwami metodą „na wnuczka”. Niestety, nasze apele nie trafiają do wszystkich mieszkańców. 88-latka straciła swoje oszczędności będąc przekonana, że pomaga swojej córce. Na szczęście inni mieszkańcy Olsztyna w porę zorientowali się, że mają do czynienia z oszustami i uniknęli utraty pieniędzy.
W ciągu ostatnich kilku dni olsztyńscy policjanci otrzymali trzy zgłoszenia o próbie oszustwa metodą „na wnuczka”. Niestety w jednym z przypadków seniorka uwierzyła w legendę przestępców i przekazała im swoje oszczędności. Z relacji 88-latki wynikało, że w poniedziałek (30.08.2021) na jej telefon zadzwoniła roztrzęsiona kobieta, która przedstawiła się jako jej córka. Miała ona poinformować pokrzywdzoną, że kilka minut temu potrąciła na przejściu dla pieszych kobietę w ciąży. Oszustka wypytywała seniorkę o posiadane w domu oszczędności i kosztowności. Po chwili słuchawkę telefonu przejął mężczyzna, który podawał się za policjanta. 88-latka miała otrzymać informację, że jedynym sposobem na uniknięcia odpowiedzialności karnej przez jej córkę jest wpłacenie kaucji.
Oszuści początkowo namawiali seniorkę na dokonanie przelewu internetowego. Ostatecznie pokrzywdzona sądząc, że pomaga swojej córce, następnego dnia postanowiła wybrać gotówkę z banku. Kobieta pieniądze wraz z biżuterią i złotymi monetami pozostawiła przestępcom w umówionym miejscu na ulicy. Seniorka cały czas była w kontakcie telefonicznym z oszustami, którzy żądali od niej przekazania jeszcze większej sumy gotówki. Kobieta po powrocie do domu zastała swojego syna, który rozmawiał przez telefon ze swoją prawdziwą siostrą, której nic nie groziło. Seniorka w ten sposób zorientowała się, że padła ofiarą oszustów. Wartość strat to 32 tysiące złotych.
Postawą godną naśladowania wykazali się pozostałe dwie seniorki z Olsztyna, które próbowano oszukać w podobny sposób. Kobiety w porę zorientowały się, że mają do czynienia z przestępcami i zgłosiły sprawy olsztyńskim policjantom.
W trosce o oszczędności starszych osób Policja apeluje o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy. Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z oszustem należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.
(aj/kh)