Pijani kierowcy na drogach
Na drogach powiatów bartoszyckiego i działdowskiego policjanci ujawnili dwóch kierujących, którzy zdecydowali się prowadzić pojazdy pomimo, jak okazało się po przeprowadzeniu badania, obecności alkoholu w ich organizmach.
Bartoszyce:
W poniedziałek (9.08.21r.) policjanci z Komisariatu Policji w Górowie Iławeckim w trakcie patrolu obszaru gminy zauważyli mężczyznę jadącego yamahą bez kasku ochronnego. Ponadto jego motocykl nie miał tablic rejestracyjnych. Okazało się, że to nie koniec przewinień, które ma na koncie mieszkaniec gminy. W organizmie 32 – latka był blisko promil alkoholu. Za wykroczenia drogowe policjanci ukarali go mandatami. Policjanci, drogą elektroniczną, zatrzymali prawo jazdy mężczyzny. Motocykl 32 - latka trafił na parking strzeżony. Mężczyzna, po wykonaniu z nim niezbędnych czynności został zwolniony. Czeka go odpowiedzialność za popełnione przestępstwo.
Działdowo:
Tego samego dnia (09.08.2021r.) około godziny 23:00 dyżurny lidzbarskiej policji otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na trasie gruntowej Klonowo - Nosek. Według wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący osobowym citroenem najprawdopodobniej stracił panowanie nad pojazdem w wyniku czego uderzył w drzewo. Kierowca z ogólnymi obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala w Działdowie gdzie funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości 22-letniego kierowcy. Wówczas okazało się że młody mężczyzna miał 1,7 promila alkoholu w organizmie. Teraz za swoje zachowanie odpowie przed sądem grozi mu kara nawet 2 lata pozbawienia wolności i utrata prawa jazdy na okres nawet 10 lat.
Kodeks karny pijanym za kierownicą przewiduje karę ograniczenia wolności, grzywny lub pozbawienia wolności do 2 lat. Kolejną dolegliwością jest obowiązkowe świadczenie w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej i zakaz kierowania na okres, co najmniej 3 lat.
Apelujemy: Piłeś? Nie jedź!
Kierujący, który wsiada za kierownicę po alkoholu naraża siebie i innych użytkowników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Alkohol, jako jedna
z substancji psychoaktywnych znacząco wpływa na organizm człowieka m.in. rozprasza uwagę, zmniejsza zdolność postrzegania i dostrzegania kształtów, wydłuża też czas reakcji.
(mk/jk/pk)