Oszukani podczas zakupów
O tym, że podczas zakupów przez Internet trzeba być ostrożnym przekonała się dwójka kupujących z Elbląga i jedna z Kętrzyna. Pierwszą z ofiar był mężczyzna, który wpłacił zaliczkę na zakup ciągnika siodłowego, drugą była kobieta, która podała dane dotyczące swojego konta bankowego. Natomiast mieszkaniec powiatu kętrzyńskiego zamiast zakupionej karty otrzymał dwie koperty.
Elbląg
Pierwsza z wymienionych sytuacji dotyczyła 35-latka, który znalazł w internecie dość atrakcyjne ogłoszenie sprzedaży ciągnika siodłowego marki mercedes. Pojazd wyceniony był na 25 tysięcy złotych. Mężczyzna za namową sprzedającego wpłacił zaliczkę w wysokości 5 tysięcy złotych, a następnie przyjechał do Pasłęka z resztą pieniędzy aby odebrać pojazd. Jakież było jego zdziwienie, gdy po przejechaniu 240 km okazało się, że pod podanym adresem nie mieszka nikt kto by takowy pojazd sprzedawał.
Inna sytuacja dotyczyła 57-letniej pasłęczanki, która sprzedawała przedmioty za pomocą portalu ogłoszeniowego. W tym przypadku zamawiający towar wysłał jej link, który został przez nią otwarty i uzyskał przez to dostęp do jej rachunku bankowego. W konsekwencji usiłował także zaciągnąć kredyt. Nie zdążył jednak tego zrobić z uwagi na szybką reakcję kobiety i zablokowanie dostępu w banku.
Publikujemy te informacje po to by pokazać mechanizmy działania oszustów. Gdy wiemy w jaki sposób działają jest szansa, że nie damy się oszukać. Nie wpłacajmy więc zaliczek nieznanym, niezweryfikowanym osobom, a także nie podawajmy danych dostępowych do naszego konta bankowego. W przeciwnym razie narażamy się na utratę pieniędzy.
Kętrzyn
Zakupy poprzez Internet stały się już codziennością, są wygodne i dają możliwość wyboru najatrakcyjniejszej spośród ofert licznych sklepów internetowych czy portali aukcyjnych. Kupując w sieci musimy jednak pamiętać, że Internet to również miejsce gdzie działają oszuści. Policja apeluje, aby korzystając z tej formy zakupów zachować podstawowe środki ostrożności i zdrowy rozsądek. W miniony piątek (30.07.2021) mieszkaniec powiatu kętrzyńskiego zamiast zakupionej karty graficznej za którą przelał 3,5 tysiąca złotych przesyłce otrzymał dwie koperty, a kontaktu ze sprzedającymi po przelewie BRAK!!.
Policjanci apelują, aby kupując przez Internet zachować podstawowe środki ostrożności:
- Pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego,
- Przed zakupem w wirtualnym sklepie sprawdźmy jego rzetelność. Zwracajmy uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić,
- Kupując na aukcji internetowej sprawdźmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność,
- Przy płaceniu kartą płatniczą zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Korzystajmy z uznanych portali płatniczych, a przed potwierdzeniem przelewu upewnijmy się czy ten sam numer rachunku widnieje na zamówieniu.
- Pamiętajmy by nie zapisywać haseł i nie zapamiętywać ich w przeglądarkach internetowych. Istnieje ryzyko, że hasła zostaną bez naszej wiedzy odczytane,
- Przed dokonaniem przelewu, sprawdźmy na stronie NBP czy numer konta podany przez sprzedającego, odpowiada miejscu siedziby firmy/zamieszkania, a nie znajduje się np. zagranicznym banku.
- Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze, Niektóre serwisy ogłoszeniowe nie weryfikują bowiem danych sprzedającego, jego historii i wiarygodności. Rozważmy zakupy w swojej okolicy, gdzie możemy spotkać się ze sprzedawcą osobiście i obejrzeć przedmiot.
Zachowajmy szczególną ostrożność jeżeli:
- Sprzedawca unika kontaktu osobistego,
- Prosi o przedpłatę lub wpłatę na inne konto niż podane w aukcji
- Prosi o podanie danych z wykonanego przelewu
- Gdy proponowany towar ma podejrzanie niską cenę.
(kn/ep/kh)