Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Święto Policji na Warmii i Mazurach. Wyróżnienia, awanse, zbiórka krwi i rowerowy rajd

Lipiec dla policjantów to miesiąc wyjątkowy. To właśnie 24 lipca przypada ich święto, ustanowione na pamiątkę powołania w 1919 roku Policji Państwowej. Z tej okazji w Komendzie Głównej Policji, we wszystkich komendach wojewódzkich oraz powiatowych odbywają się uroczystości związane z tym wydarzeniem, na których m.in. wręczane są wyróżnienia, odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe. Policjanci z Warmii i Mazur drugi rok z rzędu postanowili świętować w wyjątkowy sposób – organizując rowerowy rajd i zbiórkę na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

24 lipca 1919 roku powołano Policję Państwową, która miała stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej. Nawiązując do tradycji Policji Państwowej, w lipcu 1995 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 24 lipca – Świętem Policji.

Każdego roku uroczystościom towarzyszy niezwykle podniosła atmosfera. Policjanci tego dnia jeszcze bardziej czują dumę z tego, że mogą nosić policyjny mundur i służyć wiernie społeczeństwu. Coroczne obchody Święta Policji to zawsze była też okazja do wyjątkowego spotkania i zaprezentowania się mieszkańcom regionu. Okoliczności wywołane epidemią koronawirusa sprawiły, że w tym roku ponownie obchody święta policjantów przybrały bardziej kameralny charakter.

Wojewódzkie obchody Święta Policji

Dzięki procesowi szczepień, przestrzeganiu zasad reżimu sanitarnego i wynikającym z tego zmianom znoszącym pewne ograniczenia, tegoroczne wojewódzkie obchody Święta Policji mogły odbyć się na terenie jednej z komend powiatowych. Miastem gospodarzem w tym roku zostały Bartoszyce. W piątek (30.07.2021) uroczystości rozpoczęły się w tamtejszym Kościele Św. Jana Ewangelisty i Matki Bożej Częstochowskiej. Po uroczystej mszy odprawionej przez Metropolitę Warmińskiego ks. abp. Józefa Górzyńskiego, uczestnicy święta przemieścili się na plac przed nowym budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach. Święto Policji dla policjantów i pracowników Policji to czas kiedy ich praca, trud i poświęcenie są doceniane m.in. poprzez wręczane wyróżnienia czy awanse służbowe.

  • Życzenia Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie wita się ze sztandarem na placu przed budynkiem komendy
    Życzenia Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie wita się ze sztandarem
  • Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie i Przewodniczący WM NSZZP wręczają statuetkę wyróżnionym policjantom
    Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie i Przewodniczący WM NSZZP wręczają statuetkę wyróżnionym policjantom
  • Poczet sztandarowy podczas mszy w kościele
    Poczet sztandarowy podczas mszy w kościele

W tym roku awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymało 973 funkcjonariuszy. Odznaki „Zasłużony Policjant” otrzymały 62 osoby, a „Medal Za Długoletnią Służbę” otrzymało 40 funkcjonariuszy. Niektórzy z nich awanse odebrali podczas uroczystego spotkania w Bartoszycach.  "Servire Auso"  Po raz pierwszy przyznane zostały statuetki „Servire Auso”, wyróżnienie dla policjantów z garnizonu, którzy w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych, ryzykując własnym życiem bądź zdrowiem, uratowali życie innej osobie bądź swoim wyjątkowym zaangażowaniem przyczynili się do wymiernej poprawy sytuacji osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Więcej na ten temat na stronie https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/83837,Wojewodzkie-obchody-Swieta-Policji-na-Warmii-i-Mazurach.html

Świętowanie na dwóch kółkach

Świętować można na różne sposoby i doskonale wiedzą o tym policjanci z Olsztyna, którzy po raz drugi wzięli na barki trud organizatora i – tak jak w zeszłym roku – z okazji Święta Policji wystartują rowerami na trasę po drogach Warmii i Mazur. W zeszłym roku zrealizowali plan przejechania około 800 km w 4 dni, w trakcie których odwiedzili wszystkie powiaty regionu. Spotkali się z tamtejszymi policjantami i zbierali fundusze na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom Po Poległych Policjantach. Dzięki hojności darczyńców zebrano 13 tysięcy złotych, które Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie nadinsp. Tomasz Klimek oraz Przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów podinsp. Sławomir Koniuszy przekazali na konto Fundacji. W tym roku rowerowi zapaleńcy chcą co najmniej powtórzyć ten wynik.

Więcej na temat rajdu można przeczytać na stronie: https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/83770,Pokonali-ponad-830-kilometrow-i-zebrali-ponad-16-tys-zlotych-Zakonczyl-sie-Rajd-.html

Świętując, dzielimy się tym co najcenniejsze!

Pomagamy i chronimy – tym mottem kierują się policjanci wychodzący codziennie do służby. Wiemy doskonale, że to hasło można zrealizować na różne sposoby. Jednym z nich jest honorowe oddanie krwi. Przypominamy o tym również przy okazji Święta Policji, które w kalendarzu znajduje się pod datą 24 lipca, czyli datą upamiętniającą wejście w życie Ustawy o Policji.  Dlatego Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie nadinsp. Tomasz Klimek wraz z Przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Olsztynie podinsp. Sławomirem Koniuszym zachęcają wszystkich funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Policji na Warmii i Mazurach do odwiedzenia punktów poboru krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie i podzielenia się cennym darem.

Więcej na ten temat na stronie https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/83325,Dzielimy-sie-tym-co-najcenniejsze-Dolacz-do-nas.html?search=74626590179

Obchody Święta Policji w komendach miejski i powiatowych

Choć w mniejszym gronie, to wcale nie z mniejszą satysfakcją policjanci, pracownicy cywilni oraz osoby zasłużone dla Policji mogą z tej okazji odebrać od kierownictwa Policji garnizonu warmińsko-mazurskiego wyróżnienia, odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe. Uroczystości związane z obchodami Święta Policji na Warmii i Mazurach rozpoczęły się w połowie lipca i potrwają przez trzy tygodnie.

19.07. - KPP w Ełku

20.07. - KPP w Piszu

21.07. - KMP w Elblągu

26.07. - KPP w Węgorzewie

26.07. - KPP w Kętrzynie

27.07. - KPP w Działdowie

28.07. - KPP w Mrągowie

28.07. - KMP w Olsztynie

29.07. - KPP w Iławie

29.07. - KPP w Nowym Mieście Lubawskim

30.07. - KPP w Olecku

02.08. - KPP w Szczytnie

04.08. - KPP w Nidzicy

04.08. - KPP w Ostródzie

06.08. - KPP w Giżycku
 

(tm)

 

Powrót na górę strony