Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Bo życie jest lepsze niż picie” wspólna akcja policjantów i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Barcianach

Ponad 100 kontroli trzeźwości - to wynik policyjnych działań pod nazwą „Bo życie jest lepsze niż picie”. Ich głównym celem było eliminowanie z ruchu pijanych kierujących. W Barcianach na Placu Wolności działania te prowadzone były przez policjantów ruchu drogowego wspólnie z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Barcianach. W wyniku działań zatrzymano 2 pijanych kierujących.

Jak mówią sami policjanci to nie tyle liczba zatrzymanych kierujących co sama ilość przeprowadzonych kontroli i badań trzeźwości powinna oddziaływać prewencyjnie. Na 100 przebadanych kierowców 2 miało w organizmie alkohol – i dwóch z tego ruchu zostało wyeliminowanych.  Pierwszy to 58-letni mieszkaniec Giżycka, który kierował mitsubishi będąc w stanie po spożyciu alkoholu. Drugi to 59-letni mieszkaniec gminy Barciany, który kierował samochodem osobowym marki Audi. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości kierującego wykazało blisko 1 promil alkoholu w jego organizmie. W obu przypadkach mężczyznom zostały zatrzymane prawo jazdy, natomiast auta przekazano osobom wskazanym. Za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu grozi kara aresztu albo grzywny, natomiast za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi  kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Tym uczestnikom ruchu drogowego, którzy byli trzeźwi wręczano gadżety, ulotki oraz balony z napisem „Bo życie jest lepsze niż picie”. Polskie prawo wyraźnie odróżnia dwa stany: stan po użyciu alkoholu oraz nietrzeźwość. Różnice między nimi są istotne – od tego właśnie zależy rodzaj i wymiar kary.

Stan po użyciu alkoholu

Zgodnie z przepisami prawa, dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy to 0,2 promila. Stan, w którym stężenie alkoholu we krwi osoby kierującej pojazdem wynosi między 0,2 a 0,5 promila (0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza), nazywamy stanem po użyciu alkoholu. Wsiadając za kierownicę - popełniamy wykroczenie. Na podstawie przepisu art.87 kodeksu wykroczeń, wymierzana kara polegać może na pozbawieniu wolności (tzw. kara aresztu), grzywnie – jej maksymalna wysokość sięgnąć może 5.000 złotych, oraz orzeczeniu zakazu prowadzenia pojazdów na czas od sześciu miesięcy do trzech lat. Niezależnie od powyższego, na konto takiej osoby wpisane zostaje 10 tzw. „punktów karnych”.

Stan nietrzeźwości

W przypadku stężenia wyższego niż 0,5 promila alkoholu we krwi (powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza) mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości. Wsiadając za kierownicę - popełniamy przestępstwo. Zgodnie z § 1 art. 178a kodeksu karnego, ten kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Kierowco! Nie lekceważ przepisów prawa, szanuj siebie i innych. Pamiętaj, życie jest tylko jedno. Prowadząc samochód pod wpływem alkoholu narażasz się nie tylko na odpowiedzialność karną. Możesz spowodować, że komuś zawali się świat!

  • „Bo życie jest lepsze niż picie” kontra stanu trzeźwości kierowcy
    Akcja „Bo życie jest lepsze niż picie”
  • kontrola stanu trzeźwości kierowcy pojazdu osobowego i ciężarowego
    Akcja „Bo życie jest lepsze niż picie”
  • balony „Bo życie jest lepsze niż picie”
    Balony „Bo życie jest lepsze niż picie”
  • gadżety z akcji „Bo życie jest lepsze niż picie”
    Gadżety „Bo życie jest lepsze niż picie”
  • kontrola stanu trzeźwości kierowcy motocykla
    Akcja „Bo życie jest lepsze niż picie”
  • kontrola stanu trzeźwości kierowcy pojazdu osobowego
    Akcja „Bo życie jest lepsze niż picie”

(ep/kh)

 

Powrót na górę strony