Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tak się spieszyli, że stracili prawa jazdy

Na Warmii i Mazurach od początku roku do końca maja doszło do 265 wypadków drogowych. Główną ich przyczyną była nadmierna prędkość niedostosowana przez kierowców do warunków jazdy, stanu technicznego pojazdu lub umiejętności osoby siedzącej za kierownicą. Dlatego policjanci regularnie prowadzą kontrole prędkości uczestników ruchu drogowego i nie mają pobłażania wobec tych, którzy lekceważą obowiązujące ograniczenia prędkości.

Coraz lepsza pogoda, wcześniej wschodzące słońce i później zapadający zmrok, a do tego dobre warunki pogodowe sprawiają, że niektórzy kierowcy zaczynają odczuwać pozorny wzrost bezpieczeństwa na drodze i pozwalają sobie na mocniejsze dociśnięcie pedału gazu do podłogi. Niestety właśnie przez to dochodzi później do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.  

Od stycznia do końca maja 2021 roku na Warmii i Mazurach doszło do 265 wypadków, których w 98 przypadkach (37%) główną przyczyną była nadmierna prędkość. Zginęły w nich 33 osoby, a 327 zostało rannych.

Dlatego policjanci regularnie kontrolują prędkość aut poruszających się po naszych drogach. Kierowcy, którzy rażąco naruszają obowiązujące ograniczenia prędkości nie mogą liczyć na pobłażanie z ich strony. Szczególnie, gdy do złamania przepisów dotyczących prędkości, dochodzi w obszarze zabudowanym.

Olsztyn

Tylko w środę (09.06.2021) policjanci z olsztyńskiej specjalnej Grupy SPEED zatrzymali do kontroli drogowej 10 kierowców, którzy w obszarze zabudowanym poruszali się z nadmierną prędkością. Wszyscy jechali z prędkością powyżej 100 km/h w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h. Każdy z nich musi teraz pomyśleć o alternatywnych środkach transportu – wszyscy kierowcy za popełnione wykroczenie stracili prawa jazdy i zostali ukarani wysokimi mandatami karnymi. Nie pomogło tłumaczenie, że niektórym z kierowców dokument prawa jazdy jest niezbędny do wykonywania pracy zawodowej. Policjanci przypominają, że będąc za kierownicą pojazdu, musimy liczyć się z konsekwencjami swoich decyzji.

 • Policjant podczas pomiaru prędkości stojący na drodze
  Policjant podczas pomiaru prędkości
 • Urządzenie pomiarowe i policyjna czapka leżące na pulpicie radiowozu
  Urządzenie pomiarowe i policyjna czapka
 • Ekran urządzenia pomiarowego wskazujące wynik pomiaru i samochód, który był kontrolowany
  Ekran urządzenia pomiarowego wskazujące wynik pomiaru i samochód, który był kontrolowany

Pisz

Tego samego dnia przed godz. 17:00 w miejscowości Drygały, gm. Biała Piska, policjanci piskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Seat, który jechał ze znaczną prędkością. Pomiar wykazał 135 km/h przy ograniczeniu prędkości na terenie tej miejscowości do 50 km/h. Seatem kierował 32-letni mieszkaniec Białej Piskiej. Za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym kierujący stracił prawo jazdy. Do tego ukarany został przez funkcjonariuszy mandatem oraz 10 punktami karnymi.

 • Policjant podczas pomiaru prędkości stojący przy radiowozie
  Policjant podczas pomiaru prędkości

(rp/asz/tm)

Powrót na górę strony