Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Polscy policjanci uratowali motocyklistę zaginionego w Kosowie i pomagali podczas wypadku kolarza. Wśród nich był policjant z Ełku

Polscy policjanci pełniący służbę w Kosowie pomogli uratować motocyklistę, który po wypadku leżał przez 5 dni w wąwozie i nie był w stanie się wezwać pomocy. W patrolu, który udzielał mężczyźnie pomocy był policjant z Ełku – asp. sztab. Artur Bućko. Po kilku dniach polscy policjanci ponownie sprawnie i umiejętnie zaangażowali się w pomoc, tym razem podczas wypadku kolarza i samochodu osobowego.

W Kosowie przebywają i służbę pełnią polscy policjanci z XXXII. Rotacji Jednostki Specjalnej. Kilka dni temu (30.05.2021) w trakcie patrolu okolicy odnaleźli zaginionego motocyklistę, który leżał w wąwozie na głębokości 15 metrów poniżej poziomu jezdni. W akcji uczestniczył policyjny patrol, w którym był również policjant z Ełku asp. szt. Artur Bućko. Sygnały, że na tym odcinku drogi mogło dojść do niebezpiecznego zdarzenia polscy policjanci otrzymali od okolicznych mieszkańców. Z ustaleń wynika, że 32-letni Serb, jadąc motocyklem stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w bariery drogowe i przeleciał razem z maszyną kilkanaście metrów do wąwozu. Na skutek odniesionych obrażeń 32-latek nie był w stanie poruszać się ani wezwać pomocy.

Polacy, jako pierwsi dotarli do rannego mężczyzny i udzielili mu pierwszej pomocy, a także zaopatrzyli rany i złamania do czasu przyjazdu kosowskich służb medycznych, a następnie wspólnie z ratownikami i mieszkańcami przetransportowali poszkodowanego w górę wąwozu do karetki. Akcja ratunkowa była wyjątkowo trudna z uwagi na obrażenia motocyklisty - złamana ręka, połamane żebra, podejrzenie urazu kręgosłupa, a także z uwagi na miejsce zdarzenia - 32-letni Serb leżał w gęstych zaroślach, w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Informacja o odnalezieniu motocyklisty i udziale polskich policjantów w akcji ratunkowej odbiła się szerokim echem w mediach kosowskich oraz serbskich. Szef Misji EULEX w Kosowie Lars Gunnar Wigemark napisał w krótkim oświadczeniu, że jest dumny z postawy polskich policjantów, którzy podczas patrolu pomogli uratować zaginionego mężczyznę.

Po kilku dniach patrol z ełckim policjantem asp. szt. Arturem Bućko znowu zaangażował się w pomoc lokalnej społeczności. W niedzielę (06.06.2021) funkcjonariusze wzięli udział w akcji charytatywnej Cyckle Kosovo for Children. W wolnym czasie pomagali przy zabezpieczaniu trasy.

Podczas ostatniego etapu na łuku drogi doszło wypadku - jeden z kolarzy zderzył się czołowo z samochodem osobowym. Polscy funkcjonariusze zorganizowali na miejscu sprawną akcję ratowniczą, zabezpieczając miejsce zdarzenia i udzielając pierwszej pomocy poszkodowanemu. Po przyjeździe służb medycznych kolarz został zabrany do szpitala.

  • Policjanci oraz inne osoby obok karetki
    Policjanci oraz inne osoby obok karetki
  • Policjanci oraz inne osoby na miejscu zdarzenia drogowego. Na drodze stoi samochód z uszkodzoną szybą, a obok lezy potrącony rowerzysta, nad którym pochylają się inne osoby
    Policjanci oraz inne osoby na miejscu zdarzenia drogowego
  • Policjanci wydobywają poszkodowanego motocyklistę z miejsca, do którego wpadł, gęsto zarośniętego roślinnością
    Policjanci wydobywają poszkodowanego motocyklistę z miejsca, do którego wpadł

(SP Słupsk/akdn/tm)

 

Powrót na górę strony