Nietrzeźwi kierujący wyeliminowani z ruchu
Piłeś? Nie jedz! Nie jesteś sam na drodze, a alkohol w Twoim organizmie może doprowadzić do tragedii, w której nie tylko Ty, ale również przypadkowe, niewinne osoby mogą przypłacić zdrowiem a nawet życiem. Wyjeżdżając na drogę jesteś współodpowiedzialny za to co się na niej dzieje, dlatego zachowaj trzeźwość za kierownicą, nie bądź siebie i innych zagrożeniem. Pamiętaj, każdy chce bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży.
Bartoszyce
W poniedziałek (07.06.2021r.) policjanci interweniowali wobec dwóch pijanych kierujących. Pierwszy z nich został zatrzymany do kontroli drogowej przez policjantów z bartoszyckiej drogówki na trasie Romankowo – Lwowiec w gm. Sępopol. 42 – latek kierował audi mając alkohol w organizmie, alkomat wskazał prawie 0,7 promila. Policjanci zatrzymali prawo jazdy mieszkańca gminy Sępopol. 42 – latka czeka odpowiedzialność za przestępstwo.
Kolejny pijany kierujący został zatrzymany dzięki wzorowej postawie obywatelskiej. Mężczyzna jechał między Bartoszycami, a jedną z pobliskich miejscowości citroenem. Policjanci zastali opisane auto zaparkowane na drodze. W środku siedział pijany 47 latek. Mężczyzna zaprzeczał, że kierował autem. Policjanci przesłuchali świadków, którzy widzieli jak 47 – latek jeździł citroenem. Kilkukrotne badanie trzeźwości mieszkańca gminy Bartoszyce wskazywało, że stężenie alkoholu w jego organizmie waha się między 2,3 a 1,9 promila. Mężczyzna nie miał prawa jazdy, bo jego uprawnienia zostały cofnięte decyzją administracyjną. Dochodzenie wyjaśni wszelkie okoliczności tej sprawy.
Ełk
Informowanie o zagrożeniach wymaga odpowiedzialności i poczucia społecznej wagi problemu oraz świadomości, że informując możemy uratować inne osoby przed fatalnymi skutkami czyjegoś zachowania. Taką obywatelską postawą wykazał się w poniedziałek (08.06.2021r.) mieszkaniec Ełku, który wyczuł od kierowcy dacii zapach alkoholu. Ponadto zachowanie tego mężczyzny świadczyło o tym, że jest pijany – chwiał się na nogach i miał trudności z sensownym wypowiadaniem się. Ełczanin postanowił zainterweniować i powstrzymać kierowcę przed ucieczką. Niestety jego postawa spotkała się z agresją tego kierowcy, który wzburzony uderzył go reklamówką z butelkami piwa. W wyniku tego butelki pękły i szkło zraniło go w rękę. Wezwani policjanci zatrzymali 77-letniego kierowcę. Badanie alkomatem wykazało u niego blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy. Teraz czekają go dalsze konsekwencje. Za popełnione przestępstwo kierowania w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami. Dodatkowo musi się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. 77-latek odpowie także za zranienie ciała po kwalifikacji skutków obrażeń uderzonego mężczyzny.
Mrągowo
W poniedziałek (07.06.2021r.) po godzinie 21.00 oficer dyżurny mrągowskiej policji otrzymał informację, że trasą prowadząca z Giżycka do Mrągowa w okolicach Muntowa jedzie zygzakiem kierowca osobowego suzuki. Jego sposób jazdy wskazuje, że może być pod wpływem alkoholu. Świadek cały czas jechał za opisanym autem informując na bieżąco służby o kierunku jego jazdy. W ten sposób dojechali do osiedla Mazurskiego w Mrągowie i tam policjanci zatrzymali do kontroli drogowej opisane auto. Funkcjonariusze, już tylko potwierdzili słuszne przypuszczenia zgłaszającego. 52-letnia kierująca miała ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Tego dnia nie mogła już kontynuować jazdy. Policjanci zatrzymali jej prawo jazdy kategorii. Pojazd został przekazany trzeźwej osobie.
Ujęcie obywatelskie
Polskie prawo daje każdemu z nas możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku.
O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”. W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.
Przykładem okoliczności, w których możemy ująć sprawcę przestępstwa, jest sytuacja, gdy widzimy kierowcę pod wyraźnym wpływem alkoholu. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest bowiem przestępstwem podlegającym karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego. Możemy ująć pijanego kierowcę i jak najszybciej oddać go w ręce Policji, korzystając z prawa do zatrzymania obywatelskiego.
– Nie jest to prawny obowiązek, ale uprawnienie, które posiada każdy obywatel. Po pierwsze należy zadzwonić pod numer 112 i poinformować Policję o uzasadnionym podejrzeniu, że ktoś jedzie pod wpływem alkoholu, np. jedzie „wężykiem”. W miarę możliwości jak najszybciej wyślemy tam patrol, by tę osobę zatrzymać.
Natomiast w sytuacji, gdy czujemy, że mamy fizyczną przewagę nad pijanym kierowcą i nie zagraża on naszemu bezpieczeństwu, możemy podjąć interwencję, wyprzedzając przyjazd Policji. Przykładem takiej interwencji jest wykorzystanie momentu, gdy samochód z pijanym kierowcą zatrzymuje się na światłach. Można wówczas spróbować wyciągnąć kluczyki ze stacyjki, uniemożliwiając nietrzeźwemu dalszą jazdę. Od razu należy zadzwonić pod numer 112 i poinformować Policję o zdarzeniu. Podczas interwencji i oczekiwania na przyjazd patrolu warto skorzystać ze wsparcia innych uczestników ruchu drogowego.
Podejmując jednak interwencję wobec pijanego kierowcy, zawsze należy mieć na uwadze przede wszystkim własne bezpieczeństwo.
Nidzica
W poniedziałek (07.06.2021r.) kontrola drogowa przeprowadzona przez nidzickich policjantów około godz. 19:30 w pobliżu Frąknowa wyeliminowała z ruchu kolejnego nieodpowiedzialnego użytkownika dróg. Badanie stanu trzeźwości 37-letniego nidziczanina kierującego samochodem osobowym marki Mercedes wykazało 3,25 promila alkoholu w jego organizmie. Funkcjonariusze obligatoryjnie zatrzymali mężczyźnie uprawnienia do kierowania pojazdami, a o dalszym jego losie zdecyduje sąd. Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat pozbawienia wolności. Ponadto sprawca musi liczyć się z konsekwencjami finansowymi i zakazem kierowania pojazdami mechanicznymi na okres od 3 do 15 lat.
Nowe Miasto Lubawskie
W poniedziałek (07.06.2021r.) ok godz. 17:00 w Bielicach policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę. W trakcie wykonywania z nim czynności okazało się, że mężczyzna wcześniej pił alkohol. 58-latek miał w organizmie ponad promil alkoholu.
Ostróda
W poniedziałek (07.06.2021r.) na terenie gminy Grunwald policjanci ostródzkiej patrolówki zatrzymali do kontroli kierowcę peugeota. Jego zachowanie wskazywało na to, że może być pijany. Badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazało prawie 4 promile. Ponadto, mężczyzna posiada aktywny sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Za jego złamanie oraz za kierowanie w stanie nietrzeźwości mieszkaniec gminy Grunwald odpowie przed sądem.
(mk/akdn/dk/ap/lm/ab/kh)