Nietrzeźwi kierujący wyeliminowani z ruchu
Każdy nietrzeźwy kierowca stwarza realne i poważne zagrożenie na drodze i nie ma znaczenia, czy jest to kierowca samochodu, motocykla, roweru czy innego pojazdu. Pijany rowerzysta najpoważniejsze zagrożenie stwarza dla siebie, ponieważ jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, każde zdarzenie drogowe – nawet takie bez udziału innego pojazdu – może przypłacić poważnymi obrażeniami. Dlatego policjanci nie mają taryfy ulgowej wobec tak lekkomyślnych uczestników ruchu drogowego.
Działdowo
We wtorek (01.06.2021r.) w Działdowie patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Mazda, 43-letniego mieszkańca Działdowa. Poddany badaniu na zawartość alkoholu miał ponad pół promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mężczyźnie elektronicznie prawo jazdy i uniemożliwili mu dalszą jazdę.
Lidzbark Warmiński
We wtorek (01.06.2021r.) około godziny 11:45 policjanci ruchu drogowego nadzorowali ruch kołowy w Kraszewie. Funkcjonariusze podjęli interwencję wobec 45-letniego mieszkańca gminy Lidzbark Warmiński, którego stan psychofizyczny, tor jazdy mógł wskazywać, że może znajdować się pod działaniem alkoholu. Przeprowadzone badanie potwierdziło przypuszczenia policjantów. Urządzenie wykazało prawie 2,7 promila alkoholu w organizmie i rosło przy kolejnym badaniu. Rower przekazano osobie wskazanej. Po kontroli mężczyzna poszedł pieszo „wzbogacony” o mandat karny.
Olsztyn
W niedzielę (30.05.2021r.) oficer dyżurny Komisariatu Policji w Dobrym Mieście otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że świadkowie na jednej z dróg w gminie Świątki ujęli nietrzeźwego kierującego. Natychmiast na miejsce został wysłany policyjny patrol. Z relacji zgłaszających wynikało, że w pobliżu m. Świątki zauważyli osobowe audi, którego kierowca wykonywał gwałtowne manewry na drodze, zjeżdżał od prawej do lewej krawędzi jezdni. Jadąca za nim para mając uzasadnione podejrzenie, że mężczyzna może być nietrzeźwy, postanowili najpierw powiadomić służby, a następnie w bezpieczny sposób zajechać mu drogę, uniemożliwiając dalszą jazdę. Po chwili na miejscu pojawił się policyjny patrol, któremu świadkowie przekazali kierowcę. Za kierownicą podejrzanego auta siedział 46-letni mężczyzna. Badanie alkomatem wykazało, że w jego żyłach krążyły ponad 3 promile alkoholu. Po sprawdzeniu w systemach informatycznych wyszło również na jaw, że mężczyzna wsiadł za kierownicę, pomimo ciążącego na nim sądowego zakazu kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi. 46-latek w przeszłości był także karany za jazdę „na podwójnym gazie”. Kodeks Karny za jazdę wbrew sądowemu zakazowi przewiduje do 5 lat pozbawienia wolności.
(jn/bm/aj/kh)