Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeźwi sternicy poniosą konsekwencje swojej lekkomyślności

Na szlaku wodnym tak samo jak na zwykłej drodze obowiązują zasady, przepisy, nakazy i zakazy. Tego czy są one przestrzegane pilnują m.in. policyjni wodniacy, którzy nie mają pobłażania wobec tych, którzy lekkomyślnością na wodzie narażają zdrowie i życie innych osób oraz swoje.

Od początku sezonu – czyli od maja – na akwenach Warmii i Mazur służbę pełnią policyjni wodniacy, którzy mają do dyspozycji 32 łodzie motorowe, a na brzegu radiowozy wyposażone w specjalistyczny sprzęt ratownictwa wodnego. Policjanci dbają o bezpieczeństwo osób korzystających z uroków terenów przywodnych i służą pomocą tam, gdzie jest ona potrzebna. Kontrolują też stan trzeźwości osób korzystających ze sprzętów wodnych. Niestety niektórzy zapominają, że korzystanie z łodzi motorowych w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem i poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa w ruchu wodnym. O tym, że policjanci nie mają pobłażania wobec sterników pod wpływem alkoholu, od początku sezonu przekonało się już kilku osób. W powiecie piskim pierwsi zostali zatrzymani w majówkę. Kolejni w minioną sobotę (29.05.2021).

Najpierw o godzinie 11:50 na jeziorze Bełdany w okolicy miejscowości Piaski policyjni wodniacy zatrzymali do kontroli łódź typu houseboat. Za terami stał 39-latek z Sulejówka (woj. mazowieckie), który jak wykazała kontrola jego stanu trzeźwości, miał ponad 0,2 promila alkoholu w organizmie.

Nieco ponad 2 godziny później, o godz. 14:00 na jeziorze Nidzkim w okolicy miejscowości Ruciane Nida, policjanci zatrzymali do kontroli ponton z doczepnym silnikiem zaburtowym o mocy 6 KM. Tą jednostką sterował 48-latek z Błoni (woj. mazowieckie). W jego przypadku badanie na zawartość alkoholu wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Przypominamy!

Jeśli pływasz łodzią motorową i jesteś pod działaniem alkoholu na poziomie od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie odpowiesz za wykroczenie. Jeśli stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila staniesz przed sądem jako sprawca przestępstwa, za które grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności. Jeśli wypoczywasz pływając żaglówką bez silnika, kajakiem lub rowerem wodnym będąc pod wpływem alkoholu grozi za to kara grzywny do 500 złotych.

(pj/tm)

Powrót na górę strony