Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ukrywali się przed wymiarem sprawiedliwości. Zostali zatrzymani

Wśród wielu różnych czynności policyjnych, które na co dzień wykonują funkcjonariusze jest również zatrzymywanie osób poszukiwanych. Osoby te rzadko czekają na funkcjonariuszy w swoich domach. Często celowo ukrywają się, zmieniają miejsca pobytu, aby utrudnić lub wydłużyć wykonanie czynności karnych lub administracyjnych ze swoim udziałem.

Iława:

Policjanci z komendy powiatowej oraz podległych jej komisariatów i posterunków konsekwentnie pracują nad zatrzymaniami osób ukrywających się przed organami ścigania i instytucjami wymiaru sprawiedliwości. Do pierwszego zatrzymania doszło już po godzinie 7:00 na terenie gminy Iława. Funkcjonariusze ustalili miejsce przebywania poszukiwanego i natychmiast tam pojechali. Policjanci zatrzymali 42 - latka i przetransportowali do zakładu karnego gdzie odbędzie karę pozbawienia wolności.

Kolejnego poszukiwanego zatrzymali policjanci w Zalewie. Funkcjonariusze z zespołu do spraw poszukiwań ustalili miejsce przebywania 47 - latka. Jak się okazało mężczyzna nie miał stałego miejsca zamieszkania, wychodził wcześnie rano i wracał późnym wieczorem. Mieszkaniec powiatu iławskiego został zatrzymany i przetransportowany do więzienia. Mężczyzna spędzi tam najbliższe 7 miesięcy ponieważ uchylał się od płacenia alimentów.

Działdowo:

W czwartek (29.04.2021r.) funkcjonariusze ogniwa patrolowo-interwencyjnego z Działdowa zostali skierowani w okolice przejścia podziemnego znajdującego się na terenie miasta w związku z zawiadomieniem dotyczącym libacji alkoholowej. Na miejscu  zastali dwóch mężczyzn znajdujących się w stanie upojenia alkoholowego. To 39-latek i jego 23-letni kompan. Z uwagi na stan mężczyzn i niesprzyjające warunki pogodowe policjanci zatrzymali ich do wytrzeźwienia. Podczas legitymowania starszy z mężczyzn celowo wprowadził funkcjonariuszy w błąd, podając nieprawdziwe dane. Policjanci ustalili tożsamość zatrzymanego i przyczynę jego kłamstwa. Jak się okazało, to mieszkaniec powiatu elbląskiego, który był poszukiwany przez sąd w Brzesku celem odbycia kary 8 miesięcy pozbawienia wolności. 39-latek z budynku Policji trafił do zakładu karnego, gdzie spędzi najbliższe miesiące.

Przypominamy, kto umyślnie wprowadza w błąd organ państwowy lub instytucję upoważnioną z mocy ustawy do legitymowania, co do tożsamości własnej lub innej osoby, co do swego obywatelstwa, zawodu, miejsca zatrudnienia lub zamieszkania, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Lidzbark Warmiński:

Wczoraj(29.04.2021) lidzbarscy dzielnicowi uzyskali informację o możliwym miejscu pobytu osoby poszukiwanej. W wyniku działań zatrzymali spacerującego ul. Powstańców Warszawy w Lidzbarku Warmińskim 45 latka wobec, którego Sąd Rejonowy w Grudziądzu wystawił list gończy celem odbycia kary pozbawienia wolności. Mężczyzna po zatrzymaniu został doprowadzony do zakładu karnego w którym spędzi najbliższe 90 dni.

Nidzica:

Wczoraj (29.04.2021 r.) koło godz.18:30 dyżurny nidzickiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie dotyczące przypuszczenia o kierowaniu pojazdem w stanie nietrzeźwości. Z przekazanych funkcjonariuszom informacji wynikało, że kierujący Fiatem Punto, jadąc drogą ekspresową S7 od strony Mławy w kierunku Nidzicy jedzie „wężykiem bardzo nietypowo”. Dodał, że cały czas przemieszcza się za fiatem i ma go w zasięgu wzroku.

Wskazany przez zgłaszającego pojazd został zatrzymany do kontroli drogowej na terenie gm. Janowiec Kościelny. Sprawdzenie stanu trzeźwości nie wskazało alkoholu w organizmie 72-latka kierującego Fiatem Punto.

Ponadto, z ustaleń policjantów wynikało, że zgłaszający był świadkiem popełnionego przez 72-letniego mężczyznę wykroczenia drogowego na terenie Mławy. Kierujący fiatem usprawiedliwiając swoje działanie roztargnieniem, nie negował naruszenia przepisu z kodeksu drogowego, z czego policjanci sporządzili stosowną dokumentację.

Niestety interwencja Policji nie skończyła się zbyt korzystnie dla samego zgłaszającego. Ze sprawdzenia w policyjnych systemach wynikało, że 34-letni mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju jest osobą poszukiwaną do odbycia kary pozbawienia wolności za przestępstwo drogowe. Mężczyzna został zatrzymany i najbliższe 6 miesięcy spędzi w zakładzie karnym.

Olsztyn:

Wczoraj (29.04.2021) chwilę po godzinie 6:00 do jednego z olsztyńskich mieszkań zapukali policjanci z KMP w Olsztynie z Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Osób. Wizyta związana była  w związku z zatrzymaniem i doprowadzeniem mężczyzny poszukiwanego do odbycia kary 1 roku i 5 miesięcy pozbawienia wolności. Zasądzona kara to skutek dokonanego przez 33-latka przestępstwa rozboju.

Kolejny poszukiwany przez Prokuraturę Okręgową w Łomży i Wydział d/w z Przestępczością p-ko Życiu i Zdrowiu KMP w Olsztynie wpadł w ręce policjantów z Inowrocławia również wczoraj (29.04.2021) tym razem podczas kontroli drogowej. 64-latek został zatrzymany po tym jak jadąc osobowym oplem w miejscowości Jacewo przekroczył dozwoloną prędkość. W trakcie legitymowania okazało się, że w policyjnych bazach figuruje on jako osoba poszukiwana do ustalenia miejsca pobytu. Przy okazji kontroli drogowej 64-latek wypełnił oświadczenie o miejscu zamieszkania oraz miejscu odbioru korespondencji – mężczyzna musi wyjaśnić kilka kwestii dotyczących m.in. w związku z usiłowaniem nakłonienia osoby pełniącej funkcje publiczną do naruszenia prawa.

Policjanci wezwani do interwencji dotyczącej kradzieży na terenie jednego ze sklepów spożywczych wylegitymowali 41-latka ujętego na gorącym uczynku przez pracownika ochrony. Z policyjnych systemów wynikało, że mężczyzna nie po raz pierwszy dopuścił się tego typu wykroczenia ponieważ ciążyły na nim dwa nakazy doprowadzenia do odbycia łącznej kary pozbawienia wolności w wymiarze 31 dni. 41-latek mógłby uniknąć pobytu w zakładzie penitencjarnym po opłaceniu zasądzonej kary grzywny, lecz z uwagi na brak funduszy przez najbliższy miesiąc będzie oglądał świat zza krat.

Policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie podjęli czynności w stosunku do 38-letniego mieszkańca Olsztyna, który poza ty, że popełnił wykroczenie okazał się również osobą poszukiwaną do odbyci kary 6 dni aresztu w związku z chuligańskim zachowaniem w dodatku pod wpływem alkoholu. 38-latek nie posiadał przy sobie pieniędzy niezbędnych do opłacenia kary grzywny co skutkuje spędzeniem majowego weekendu w areszcie śledczym.

Każdego dnia do jednostek Policji wpływają kolejne nakazy doprowadzenia czy listy gończe na podstawie których policjanci wszczynają poszukiwania. W dalszej kolejności jest przystąpienie do działań, których celem jest namierzenie i doprowadzenie przed wymiar sprawiedliwości osób, które za wszelką cenę próbują uniknąć odpowiedzialności za swoje zachowanie. Policjanci przypominają, że za pomoc w ukrywaniu sprawcy przestępstwa grozi również odpowiedzialność karna o której jes mowa w art. 239§1 kodeksu karnego.

 

(jk/jn/tg/ap/rp/rj)

Powrót na górę strony