Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejni nieodpowiedzialni kierujący wyeliminowani z ruchu

Każdy nietrzeźwy kierowca stwarza realne i poważne zagrożenie na drodze i nie ma znaczenia, czy jest to kierowca samochodu, motocykla, roweru czy innego pojazdu. Pijany rowerzysta najpoważniejsze zagrożenie stwarza dla siebie, ponieważ jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, każde zdarzenie drogowe – nawet takie bez udziału innego pojazdu – może przypłacić poważnymi obrażeniami. Dlatego policjanci nie mają taryfy ulgowej wobec tak lekkomyślnych uczestników ruchu drogowego.

Działdowo

W środę (21.04.2021r.) w Działdowie na jednej z ulic patrol prewencji zatrzymał do kontroli drogowej 30-letniego mieszkańca Działdowa, który kierował pojazdem marki Opel Astra. Podczas kontroli okazało się, że mężczyzna spożywał wcześniej alkohol, a do tego nie posiadał prawa jazdy. Policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę i poinformowali o konsekwencjach nieodpowiedzialnego zachowania.

Giżycko

W środę (21.04.2021r.) policjanci giżyckiej drogówki realizując zadania z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym dokonywali kontroli drogowej w miejscowości Spytkowo gm. Giżycko. Około godziny 15:00 zatrzymali do kontroli osobową skodę. Podczas realizacji czynności służbowych sprawdzili m.in. stan trzeźwości kierowcy. Okazało się, że 39-letni mieszkaniec Giżycka, kierował autem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Kierowca chwilę później stracił prawo jazdy, które zostało zatrzymane przez funkcjonariuszy. Teraz jego sprawą zajmie się sąd.

Tego samego dnia tuż przed godziną 16:00 policjanci referatu patrolowo-interwencyjnego zostali skierowani na miejsce zdarzenia drogowego z udziałem dwóch osobówek. O zderzeniu aut policjantów powiadomił obecny na miejscu świadek zdarzenia. Zdarzenie drogowe miało miejsce na krajowej 63, bezpośrednio przed przejazdem kolejowym. Z ustaleń policjantów wynika, że kierująca suzuki zatrzymała się przed opuszczonymi szlabanami na przejeździe kolejowym, w tym momencie nadjeżdżający za nią kierowca saaba nie zachował należytej ostrożności bezpiecznej odległości od suzuki, w wyniku czego najechał na jego tył. Uczestnicy tego zdarzenia nie doznali obrażeń, kierowcy byli trzeźwi. Sprawca tej kolizji został ukarany mandatem karnym oraz otrzymał punkty karne.

Kierowco - nie zapominaj o bezpiecznej odległości od pojazdu jadącego przed tobą

Co o bezpiecznej odległości mówią przepisy ?

Zgodnie z art. 19 Kodeksu Drogowego kierujący pojazdem jest obowiązany:

2. 3. utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu

2. Poza obszarem zabudowanym, na jezdniach dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu, kierujący pojazdem objętym indywidualnym ograniczeniem prędkości albo pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 7 m jest obowiązany utrzymywać taki odstęp od pojazdu silnikowego znajdującego się przed nim, aby inne wyprzedzające pojazdy mogły bezpiecznie wjechać w lukę utrzymywaną między tymi pojazdami. Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli kierujący pojazdem przystępuje do wyprzedzania lub gdy wyprzedzanie jest zabronione.

3. Poza obszarem zabudowanym, w tunelach o długości przekraczającej 500 m, kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż:

A zatem nie zapominajmy o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego nas pojazdu.

Lidzbark Warmiński

W środę (21.04.2021r.) około godziny 22:30 policjanci patrolu interwencyjnego z Ornety zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem, którego stan wskazywał, że może znajdować się pod działaniem alkoholu. Kierujący nie potrafił utrzymać prostego toru jazdy. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu 24-letniego mieszkańca gminy Orneta wykazało u niego prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Pojazd przekazano osobie wskazanej. Stan psychofizyczny kierowany nie pozwolił na wykonanie z nim jakichkolwiek czynności. Ze zdarzenia sporządzono materiały w kierunku wniosku o ukaranie do Sądu Rejonowego w Lidzbarku Warmińskim.

Za kierowanie pojazdem po użyciu alkoholu sprawcy grozi kara grzywny lub aresztu oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do lat 3. Z kolei za kierowanie pojazdem bez wymaganych do tego uprawnień kierującemu grozi mandat do 500 zł. Jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, sąd może orzec grzywnę do 5 tys. zł. i zasądzić zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat.

(jn/ich/bm/kh)

Powrót na górę strony