Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali kolejnych nietrzeźwych uczestników dróg

Nietrzeźwi kierujący stwarzają wielkie niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego. Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie wpływa negatywnie na koncentrację i refleks, co może doprowadzić do tragedii. Kolejni kierowcy zdecydowali się na jazdę będąc pod wpływem alkoholu.

Iława

 

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa - to hasło, które powinni znać wszyscy, nie tylko uczestnicy ruchu drogowego. Dzięki informacji od świadka – odpowiedzialnego uczestnika ruchu, policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierującego fiatem. Zgłaszający oświadczył, że mężczyzna właśnie próbuje uruchomić auto, a widać, że jest pod działaniem alkoholu. Policjanci natychmiast pojechali we wskazanym  kierunku i zatrzymali do kontroli drogowej 57-latka. W trakcie czynności funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę oraz skontrolowali jego stan trzeźwości. Przypuszczenia świadka okazały się słuszne. Badanie alkomatem wskazało prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Jak ustalili  mundurowi 57-latek nie miał również uprawnień do kierowania samochodem. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi.
20 minut później do oficera dyżurnego zadzwonił kolejny świadek. Poinformował on, że przez Iławę jedzie nissanem prawdopodobnie nietrzeźwy kierujący. Policjanci zatrzymali mężczyznę do kontroli drogowej. Jak się okazało 41-latek miał ponad 2 promile alkoholu, kiedy zbadali go policjanci. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy mieszkańcowi Iławy.
Kolejną osobą stwarzającą poważne zagrożenie w ruchu drogowym okazał się 24-latek. Mężczyzna znajdując się pod znacznym działaniem alkoholu szedł drogą krajową nr 15 nie posiadając na sobie żadnego elementu odblaskowego, a było już po godzinie 20:00. Mężczyzna za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem.

Kętrzyn

Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło we wtorek (30.03.2021r.) około godz. 22:25 przed miejscowością Olszynka gm. Korsze. Z przekazanych informacji wynikało, że pojazd uderzył w przydrożne drzewo. Na miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący pojazdem marki Audi, najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, zjechał na prawe pobocze i uderzył w przydrożne drzewo. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości kierowcy wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w jego organizmie. Jadący z nim  35-letni pasażer  z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala. Kierowca  za jazdę po pijanemu i spowodowanie kolizji drogowej odpowie przed sądem.

Policjanci przy każdej możliwej okazji apelują do osób wsiadających za kierownice aut o rozsądek i odpowiedzialność oraz o to, by miejsce kierowcy w pojazdach zajmowały jedynie osoby bezwzględnie trzeźwe. Niestety niektórzy wciąż pozostają głusi na te apele. Bezpieczeństwo na drogach to nasza wspólna sprawa! Reagujmy, gdy widzimy nietrzeźwą osobę za kierownicą i informujmy o tym policjantów. Funkcjonariusze sprawdzają każdy taki sygnał. Dzięki takiej reakcji, być może przyczynimy się do tego, że nie dojdzie do kolejnej bezsensownej tragedii na drodze.

Przypominamy !

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila alkoholu, albo zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg. Według art. 178a Kodeksu karnego prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem.

Za popełnienie przestępstwa kierowania w stanie nietrzeźwości według Kodeksu Karnego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Stan po użyciu alkoholu zachodzi natomiast w sytuacji, gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu, albo w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg. W myśl art. 87 Kodeksu wykroczeń prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu jest wykroczeniem i odpowiada się za nie na podstawie art. 87 k.w. Według tego przepisu, za opisywane wykroczenie sprawca może zostać ukarany karą aresztu lub grzywny. Sąd ponadto zobligowany jest do orzeczenia o zakazie prowadzenia pojazdów.

Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości.

(jk/ep/kh)

Powrót na górę strony