Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie mieli maseczek i trafili za kraty, ale z zupełnie innego powodu

Policjanci w trakcie służb patrolowych bacznie zwracają uwagę na to, czy przestrzegane są obostrzenia, nakazy i zakazy związane ze stanem epidemii. Interweniują wobec tych, którzy lekceważą obowiązujące przepisy. Czasami podczas takich interwencji okazuje się, że kontrolowana osoba ma na swoim sumieniu coś więcej, niż tylko brak maseczki zakrywającej usta i nos.

Bartoszyce

W miniony weekend (26-28.03.2021r.) bartoszyccy policjanci wylegitymowali 83 osoby niestosujące się do obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Wśród legitymowanych osób w piątek (26.03.21r.) znalazł się poszukiwany 59–latek. Mieszkaniec gminy Bartoszyce miał do odbycia 2 dni zastępczej kary pozbawienia wolności za nieopłaconą grzywnę. Mężczyzna został zatrzymany. Kolejny poszukiwany mężczyzna, który „wpadł”, bo nie miał maseczki, został zatrzymany w nocy z piątku na sobotę. 20–latek z gminy Bartoszyce spędzi za kratami 48 dni.

Elbląg

Również elbląscy policjanci patrolowo interwencyjni zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy byli poszukiwani przez sąd do odbycia kary. W obu przypadkach powodem legitymowania był… brak maseczki. Sytuacja miała miejsce w niedzielę. Policyjny patrol zauważył przy ul. Jaśminowej 17-latka. Ten nie miał założonej maseczki na twarz więc policjanci zwrócili mu na to uwagę i sprawdzili jego dane. Wtedy też okazało się że jest on poszukiwany i należy doprowadzić go do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, z którego uciekł. Podobna sytuacja miała miejsce przy ul. Hetmańskiej. Tam również funkcjonariusze zwrócili uwagę ale 28-latkowi że nie ma założonej maseczki. Po sprawdzeniu danych w systemie okazało się, że mężczyzna ma do odbycia karę 3 miesięcy pozbawienia wolności.

Nidzica

Pomimo wielu apeli o przestrzeganie reżimu sanitarnego nadal nie brakuje osób łamiących wprowadzone obostrzenia. W trosce o bezpieczeństwo, każdego dnia policjanci systematycznie sprawdzają czy mieszkańcy powiatu nidzickiego dostosowują się do zaleceń i obowiązków związanych ze zwalczaniem epidemii. Wśród kilkudziesięciu osób, wobec których w miniony weekend interweniowali policjanci w powiecie nidzickim, było 3 poszukiwanych, którzy zostali zatrzymani na terenie Nidzicy. Pierwszy z nich to 28-letni nidziczanin, który był poszukiwany przez Prokuraturę Rejonową w Nidzicy do ustalenia miejsca pobytu. Mężczyzna po wykonaniu czynności został zwolniony. Drugi zatrzymany poszukiwany to 55-latek, który miał do odbycia karę kilku dni aresztu w zamian za nieuiszczone grzywny za popełnione wykroczenia. Z kolei trzeci zatrzymany tego dnia to 42-letni mieszkaniec województwa podkarpackiego. Mężczyzna był poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Grodzisku Mazowieckim celem odbycia kary 15 dni aresztu za popełnione kradzieże. Dla wszystkich trzech mężczyzn interwencja policyjna zakończyła się mandatem karnym za brak maseczki zasłaniającej usta i nos w przestrzeni publicznej. Ponadto, 55-latek i 42-latek noc spędzili w policyjnej celi, a następnie zostali przetransportowani do zakładu karnego, gdzie spędzą najbliższe dni.

Nowe Miasto Lubawskie

W niedzielę (28.03.2021 r.) po godz. 11:20 na ulicy Tysiąclecia w Nowym Mieście Lubawskim nowomiejscy dzielnicowi zauważyli mężczyznę, który szedł chodnikiem bez zakrytych ust i nosa maseczką. Reagując na wykroczenie mundurowi wylegitymowali 33-latka. Po sprawdzeniu mężczyzny w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że mieszkaniec gminy Kurzętnik jest poszukiwany celem odbycia 3 miesięcy pozbawienia wolności za kradzież. Mężczyzna został zatrzymany. Za popełnione wykroczenie niestosowania się do nakazu zasłaniania ust i nosa maseczką otrzymał mandat. Z policyjnego pomieszczenia dla osób zatrzymanych trafił do aresztu.

Ostróda

W niedzielę (28.03.2021r.) po godz. 13:00 kontrolując teren gminy Łukta, policjanci z Posterunku Policji w Łukcie zauważyli parę przechodniów, którzy poruszali się po terenie jednej z miejscowości gminy ignorujac nakaz zakrywania ust i nosa maseczką. Reagując na to wykroczenie mundurowi wylegitymowali 32-latka i jego koleżankę. Po sprawdzeniu mężczyzny w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że mieszkaniec Olsztyna jest poszukiwany i ma do odbycia karę 12 dni aresztu za nieuiszczoną grzywnę. Mężczyzna chwilowo został zatrzymany, a nastepnie zwolniony po tym jak uregulował zaległą karę.

Więcej na temat interwencji podejmowanych przez policjantów na Warmii i Mazurach w miniony weekend można przeczytać na stronie https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/79441,Policjanci-nie-maja-poblazania-wobec-tych-ktorzy-lekcewazac-prawo-i-zalecenia-sa.html

(mk/kn/ip/lm/ak/tm)

Powrót na górę strony