Oszukana na jednym z portali sprzedażowych
Oszuści internetowi nie próżnują. Nie muszą wychodzić z domu, by naciągnąć niczego nieświadome ofiary swoich przestępczych działań. Coraz częściej oszuści wyłudzają pieniądze wykorzystując do tego procederu znane strony służące do kupna/sprzedaży wystawianych przedmiotów. Przekonała się o tym mieszkanka powiatu działdowskiego. Gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już zapłacił za Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia płatności - UWAŻAJ!!! To na pewno jest oszustwo.
Wyłudzenia na aukcjach internetowych przebiegają według podobnego schematu, który różni się jedynie szczegółami. Oszuści proszą osobę o wystawienie przedmiotu, co ma ułatwić im zakup danego przedmiotu przez rzekomy wewnętrzny system. Po czym, po zamieszczeniu ogłoszenia przez sprzedającego, informują go, że zarezerwowali już ogłoszenie i opłacili zakup przedmiotu, a następnie podsyłają wystawiającemu przedmiot link, celem potwierdzenia płatności.
W podobny sposób oszukana została mieszkanka powiatu działdowskiego, która wystawiła do sprzedaży odzież na portalu sprzedażowym. Osoba zainteresowana zakupem poprosiła kobietę o zamieszczenie ogłoszenia na stronie. Dalej schemat przebiegał jak powyżej. Kobieta klikając we wskazany, od rzekomego kupca, w wiadomości link została przekierowana na fałszywą stronę, gdzie następnie miała podać numer i dane ze swojej karty bankowej/kredytowej. Po zatwierdzeniu danych z jej konta zniknęły pieniądze.
Sposób okradania sprzedających poprzez portale sprzedażowe
• „Oszust zastawia na Ciebie pułapkę”. Wystawiasz coś na aukcji. Znajduje się kupiec. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link.
• „Oszust ma już prawie wszystko żeby Cię okraść”. Teraz oszust wysyła Ci link. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony sprzedażowej. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty, saldo konta czy numer telefonu. Wypełniasz formularz i potwierdzasz.
• „Oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie”. Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie napisano, że autoryzujesz dodanie Twojej karty.
• Finał. Twoje konto jest PUSTE!
Jak uniknąć oszustwa
• Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz. Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich.
• Gdy korzystasz z portali aukcyjnych, miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
• Rozliczaj się przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem. Zobacz instrukcje płatności.
• Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
• Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.
Jesteś ofiarą oszusta
• Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię.
• Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać.
• Poinformuj Policję.
Panuje pandemia i ograniczenia w działalności różnego rodzaju podmiotów usługowych i sklepów. Stąd też od dłuższego czasu zauważalne jest zainteresowanie i wzrost zakupów przez Internet. Zaaferowani zakupami i tzw. „okazjami” często zapominamy o bezpieczeństwie. Aby czas poszukiwania wymarzonych przedmiotów, sprzętów czy prezentów przebiegał spokojnie i bezpiecznie warto zapoznać się z różnego rodzaju poradami i przestrogami związanymi z działalnością oszustów internetowych, ponieważ Policja otrzymuje coraz więcej zgłoszeń tego rodzaju od osób pokrzywdzonych.
(jn/kh)