Kolejni nietrzeźwi kierujący w rękach policjantów
Każdy nietrzeźwy kierowca stwarza realne i poważne zagrożenie na drodze i nie ma znaczenia, czy jest to kierowca samochodu, motocykla, roweru czy innego pojazdu. Pijany rowerzysta najpoważniejsze zagrożenie stwarza dla siebie, ponieważ jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, każde zdarzenie drogowe – nawet takie bez udziału innego pojazdu – może przypłacić poważnymi obrażeniami. Dlatego policjanci nie mają taryfy ulgowej wobec tak lekkomyślnych uczestników ruchu drogowego.
Lidzbark Warmiński
We wtorek (16.03.2021r.) około godziny 09:00 policjanci ruchu drogowego zwrócili uwagę na nerwowe zachowanie kierowcy opla, który poruszał się ulicą Kolejową w Lidzbarku Warmińskim. Kierujący na widok policjantów gwałtownie skręcił kierownicą zmieniając tor jazdy. Policjanci postanowili sprawdzić co było powodem takiego zachowania. Już po chwili powód zachowania był znany - kierujący był nietrzeźwy. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu wykazało u 41-letniego mieszkańca Lidzbarka Warmińskiego 0,55 promila alkoholu w organizmie. Kierującemu zatrzymano uprawnienia do kierowania, a pojazd przekazano osobie wskazanej. W niedługim czasie będzie się on tłumaczył za swoje zachowanie przed sądem.
Nidzica
W nocy (16/17.03.2021r.) policyjny patrol zatrzymał na ternie miasta kierującego osobowym oplem, który wsiadł za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 1,4 promila alkoholu w organizmie 25-letniego mieszkańca Nidzicy. Policjanci zatrzymali mężczyźnie uprawnienia do kierowania pojazdami. Niebawem nidziczanin odpowie przed sądem za popełnione przestępstwo. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat i wysoka grzywna.
Pamiętajmy, kierujący pod wpływem alkoholu stwarzają realne niebezpieczeństwo dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Alkohol:
- zmniejsza szybkość reakcji;
- ogranicza pole widzenia;
- powoduje błędną ocenę odległości, szybkości i własnych możliwości;
- znacznie obniża samokontrolę i koncentrację;
- powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.
Każda reakcja na osobę nietrzeźwą za kierownicą jest naszym wkładem w poprawę bezpieczeństwa na drodze. Brak takiej reakcji jest niejako przyzwoleniem na tego typu zachowanie i kierujących, którzy zamiast wykazywać się zdrowym rozsądkiem za kierownicą, wykazują promile alkoholu w organizmie.
(bm/ap/kh)