Weekend na drogach Warmii i Mazur - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Weekend na drogach Warmii i Mazur

Apelujemy, przestrzegamy i uprzedzamy o odpowiedzialności karnej, następnie kontrolujemy, sprawdzamy i wyciągamy konsekwencje. Niestety wciąż nie brakuje bezmyślnych i nieodpowiedzialnych kierowców, którzy za kierownice aut wsiadają pod wpływem alkoholu lub rażąco naruszają przepisy ruchu drogowego. Policjanci wobec nich wyciągają surowe konsekwencje. W weekend (12-14.03.2021r.) na drogach Warmii i Mazur doszło do 6 wypadków, w których 1 osoba zginęła, a 6 osób zostało rannych. Funkcjonariusze odnotowali również 100 kolizji i zatrzymali 19 nietrzeźwych kierujących.

Działdowo

W piątek (12.03.2021r.) w miejscowości Narzym w gminie Iłowo-Osada w rejonie wiaduktu doszło do zderzenia dwóch pojazdów. Skierowany na miejsce policyjny patrol ustalił, że kierujący pojazdem marki Audi, mieszkaniec powiatu mławskiego, nie dostosował prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, wpadł w poślizg i uderzył w prawidłowo jadący pojazd marki Chevrolet. Następnie inny kierujący pojazdem marki Opel chcąc uniknąć zderzenia z w/w pojazdami zjechał na pobocze, uderzył w krawężnik i uszkodził felgę. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. 22-letniego sprawcę zdarzenia policjanci ukarali mandatem i punktami karnymi.

 W tym samym dniu na drodze wojewódzkiej nr 544 na trasie Lidzbark-Działdowo na wysokości miejscowości Wysoka zderzyły się dwa pojazdy. W tym przypadku kierująca pojazdem marki Opel Astra 29-latka nie dostosowała prędkości do panujących warunków na drodze, wpadła w poślizg i uderzyła tyłem w przód pojazdu marki Fiat Ducato. Kierującą Oplem za spowodowanie kolizji policjanci ukarali mandatem i punktami karnymi.

 Na tej samej trasie w nocy z piątku na sobotę (12/13.03.2021r.) doszło do kolejnego zdarzenia z udziałem pojazdu marki Toyota. Kierujący pojazdem, 19-latek z gminy Płośnica, na prostym odcinku drogi nie dostosował prędkości jazdy do warunków panujących na drodze w wyniku czego wpadł w poślizg, zjechał na lewe pobocze, a następnie do przydrożnego rowu, gdzie dachował. Młodzieniec nie doznał żadnych poważnych obrażeń. Interwencja Policji zakończyła się dla niego mandatowo. Policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny od pojazdu Toyota z uwagi na jego uszkodzenia.

W sobotę (13.03.2021r.) funkcjonariusze prewencji podczas służby na terenie miasta Działdowo zatrzymali pojazd marki Peugeot, którego kierujący chwilę wcześniej nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Podczas kontroli okazało się, że za kierownicą auta siedział 14-letni mieszkaniec Działdowa, który na dodatek był nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało przeszło promil alkoholu w organizmie nieletniego kierowcy. Podczas ucieczki przed policyjną kontrolą 14-latek wykonując manewr wyprzedzania innego pojazdu uderzył pojazdem w znak drogowy. Chłopak nie posiadał prawa jazdy. Na miejsce stawiła się matka nieletniego, która zabezpieczyła pojazd i zaopiekowała się synem. Wobec 14-latka zostanie sporządzona dokumentacja do sądu, który podejmie dalszą decyzję w sprawie jego odpowiedzialności za popełnione czyny karalne i co do jego przyszłości.

Elbląg

Przez weekend policjanci zatrzymali 3 nietrzeźwych kierujących. Pierwszego zatrzymała pasłęcka drogówka w miejscowości Kwietniewo. 54-latek jechał osobowym volkswagenem. Miał 1,8 promila alkoholu w organizmie i sądowy zakaz prowadzenia do 2023 roku. Kolejny kierowca w stanie nietrzeźwym to elblążanin, który kierował skodą fabią. Został zatrzymany na ulicy Browarnej w Elblągu. Badanie wykazało 2,1 promila. Podczas kontroli był bardzo agresywny i policjanci musieli użyć środków przymusu bezpośredniego. Mężczyzna w kajdankach został przewieziony do policyjnego aresztu. Ostatnia kontrola miała miejsce również w Elblągu. Na ulicy Płk. Dąbka została zatrzymana pani, która kierowała samochodem toyota. 27-latka miała 2 promile alkoholu w organizmie. Auto było z wypożyczalni, a ona sama w ogóle nie miała prawa jazdy.

Ełk

Dwóch nietrzeźwych kierowców, którzy spowodowali zdarzenia drogowe, zatrzymali policjanci z Ełku podczas minionego weekendu. Do pierwszego zdarzenia doszło w nocy z piątku na sobotę (12/13.03.2021r.).  Policjanci dostali zgłoszenie, że na trasie Ełk-Sędki jest samochód w rowie. Jak się okazało, kierowca samodzielnie wyszedł z pojazdu i próbował oddalić się z miejsca zdarzenia. Początkowo zaprzeczał, że to on kierował pojazdem. Jednak ustalenia potwierdziły, że to właśnie 35-latek prowadził samochód, a w trakcie jazdy stracił nad nim panowanie i zjechał z jezdni. Mężczyzna był nietrzeźwy - miał 1,5 promila alkoholu w organizmie. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Grozi za to kara do 2 lat pozbawienia wolności, konsekwencje finansowe i zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Z podobnymi konsekwencjami musi liczyć się 29-latek zatrzymany w niedzielę (14.03.2021r.) w Ełku. Jego niebezpieczny sposób jazdy zaniepokoił innych uczestników ruchu drogowego, ponieważ widzieli, jak kierowca uderza i uszkadza znak drogowy. Po tej informacji policjanci zatrzymali do kontroli wskazany pojazd. Badanie stanu trzeźwości potwierdziło, że kierowca jest nietrzeźwy. Miał ponad promil alkoholu w organizmie.

Giżycko

W sobotę (13.03.2021r.) tuż przed godz. 21:00 na policyjny miernik prędkości wpadł kierowca fiata. W Giżycku na ul. Białostockiej, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h, 38-latek jechał z prędkością 67 km/h. Podczas kontroli mundurowi ustalili, że kierowca posiada aktywny zakaz prowadzenia pojazdów. Sąd Rejonowy w Giżycku w ubiegłym roku wymierzył mężczyźnie taki zakaz na kilka miesięcy,  za jazdę po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu. Za takie zachowanie grozi grzywna, kara ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 5. Ponadto, w takim przypadku sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na czas od 1 roku do nawet 15 lat.

W niedzielę (14.03.2021r.) w m. Gajewo policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego peugotem. Policjanci zbadali stan trzeźwości kierowcy, pomiar wykazał, że miał 0,26 promila alkoholu w organizmie. Kierowanie pojazdem przy tej zawartości alkoholu w organizmie skutkuje odpowiedzialnością za wykroczenie na podstawie przepisu art.87 kodeksu wykroczeń. Wymierzana kierowcy kara polegać może na pozbawieniu wolności (tzw. kara aresztu), grzywnie – jej maksymalna wysokość sięgnąć może 5.000 złotych, oraz orzeczeniu zakazu prowadzenia pojazdów na czas od sześciu miesięcy do trzech lat.

Lidzbark Warmińska

W piątek (12.03.2021r.) około godziny 16:45 dyżurny policji otrzymał informację o zdarzeniu drogowym na drodze wojewódzkiej nr 513 w okolicach miejscowości Mingajny. Jak wstępnie ustalono, 56-letnia kierująca pojazdem marki Volkswagen Passat, jadąc od strony Ornety w kierunku Lidzbarka Warmińskiego, po pokonaniu z łuku drogi w prawo, na mokrej nawierzchni, wpadła w poślizg i zjechała do przydrożnego rowu, gdzie dachowała. Kierująca jechała sama, była trzeźwa. Z uwagi na uszkodzenia pojazdu zatrzymano dowód rejestracyjny.

 • po prawej stronie w rowie stoi samochód i strażak, po lewej stronie na drodze stoi wóz strażacki i laweta
  Miejsce zdarzenia drogowego - droga W513

Nowe Miasto Lubawskie

W sobotę (13.03.2021r.) około godz. 18:10 oficer dyżurny nowomiejskiej komendy policji otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym na drodze wojewódzkiej w miejscowości  Grodziczno. Doszło tam do potrącenia pieszej przez kierującego samochodem osobowym marki Hyundai. Niestety w wyniku odniesionych obrażeń kobieta poniosła śmierć na miejscu. Teraz pod nadzorem prokuratora prowadzone będzie śledztwo, które wyjaśni szczegółowe okoliczności i przebieg wypadku.  

Olsztyn

W sobotę (13.03.2021r.) funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie na jednej z ulic w Barczewie, zatrzymali do kontroli drogowej osobowe renault, za którego kierownicą siedział 21-letni mężczyzna. Policjanci zaraz po podejściu do kierującego wyczuli od niego zapach alkoholu. Badanie alkomatem potwierdziło blisko 1 promil alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna stracił już prawo jazdy. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz i wysoka grzywna.

Tego samego dnia (13.03.2021r.) w nocy policjanci interweniowali na miejscu wypadku drogowego na trasie Biskupiec – Bredynki. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 31-letni kierujący pojazdem marki Renault Scenic z nieznanych przyczyn, na łuku drogi zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Mężczyzna z obrażeniami został przetransportowany do szpitala. Sprawdzenie w systemach informatycznych wykazało, że 31-latek wsiadł za kierownicę auta mimo aktywnego zakazu kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi do 2022 roku. Ponadto pojazd, którym się poruszał nie miał aktualnych badań technicznych. 31-latkowi za kierowanie pojazdem wbrew sądowemu zakazowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 • rozbity samochód, bez dachu
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • rozbity samochód osobowy, z zerwanym dachem
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • Po prawej stronie rozbity samochód na drodze na środku samochód z włączonymi światłami mijania
  Miejsce zdarzenia drogowego

W niedzielę (14.03.2021r.) policjanci na ul. Towarowej zatrzymali do kontroli drogowej osobowego volkswagena, którego kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość o 56 km/h w obszarze zabudowanym. Za kierownicą auta siedział 29-letni mieszkaniec Olsztyna. Mężczyzna stracił prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Nie odbyło się również bez wysokiego mandatu. Na konto kierującego dopisane zostanie również 10 punktów karnych.

Ostróda

Jak mówią policjanci, miniony weekend należał do spokojnych i bezpiecznych. Funkcjonariusze nie odnotowali żadnego wypadku drogowego. Wszyscy kontrolowani kierowcy byli trzeźwi. W tym czasie doszło do 7 kolizji.

Pisz

W piątek (12.03.2021r.) przed godz. 20.00 w Kałęczynie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Fiat Bravo. Kierował nim 50-letni mieszkaniec piskiej gminy. Badanie stanu trzeźwości tego mężczyzny wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Oznacza to, że kierujący popełnił przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2.

W sobotę (13.03.2021r.) przed godz. 18.00 patrol ruchu drogowego chciał zatrzymać do kontroli drogowej pojazd marki Toyota. Było to na trasie Rostki – Szczechy Małe w gminie Pisz. Kierujący tym autem widząc oznakowany radiowóz ominął go i przyspieszając odjechał. Funkcjonariusze natychmiast pojechali za nim. Jadąc użyli sygnałów świetlnych i dźwiękowych dając tym samym sygnał do zatrzymania się. Kierowca toyoty całkowicie je zignorował. W pewnym momencie został zmuszony do zatrzymania przez pojazd marki Ford, który jechał tą drogą i widząc policyjne sygnały zahamował. Kierowca toyoty chcąc uniknąć zderzenia z fordem zatrzymał się. Policjanci natychmiast podbiegli do kierowcy pojazdu marki Toyota. Za kierownicą siedział 40-letni mieszkaniec gminy Pisz. Mężczyzna był pod wyraźnym działaniem alkoholu. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. W trakcie rozmowy z funkcjonariuszami kierujący powiedział, że nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo wcześniej pił alkohol i obawiał się konsekwencji. Teraz ich nie uniknie. 40-latek usłyszy zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz zarzut niezatrzymania się do kontroli drogowej. Grozi za to kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

W niedzielę (14.03.2021r.) po godz. 6.00 policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło na drodze krajowej nr 63. Na trasie Pisz- Jeże dachował pojazd marki Toyota. Podróżowały nim trzy osoby. Za kierownicą siedział 33-letni mieszkaniec Pisza. Mężczyzna był trzeźwy. Pracując na miejscu zdarzenia funkcjonariusze ustalili, że kierujący toyotą najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze. W pewnym momencie stracił panowanie nad autem i wjechał do przydrożnego rowu, gdzie samochód dachował. W zdarzeniu ucierpiał jeden z pasażerów, który przewieziony został do szpitala. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że nie doznał poważniejszych obrażeń. Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego zdarzeniu. Apelują do kierowców, aby dostosowywali prędkość do warunków drogowych. Przypominają też, że nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych.

 • Miejsce zdarzenia drogowego - dachowanie toyoty
  Miejsce zdarzenia drogowego - dachowanie toyoty
 • Miejsce zdarzenia drogowego - dachowanie toyoty, dalej wóz strażacki
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • toyota leży na dachu, w tle służby ratownicze
  Miejsce zdarzenia drogowego na trasie Pisz-Jeże

Tego samego dnia przed godz. 17.00 patrol piskiej drogówki w miejscowości Wężewo zatrzymał do kontroli drogowej pojazd marki Audi. Kierował nim 29-letni mieszkaniec powiatu oleckiego. Badanie stanu trzeźwości tego mężczyzny wykazało, że znajduje się on w stanie po użyciu alkoholu, co jest wykroczeniem. Mężczyzna ten popełnił też przestępstwo. Kierował samochodem pomimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Zakaz ten został mu orzeczony w październiku 2018 roku i obowiązywał go do października tego roku. Za złamanie tego zakazu grozi mu kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Szczytno

W piątek (12.03.2021r.) parę minut po godzinie 15:00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie, z którego wynikało, że w miejscowości Dzierzki w gminie Jedwabno doszło do zdarzenia drogowego z udziałem pojazdu osobowego i ciężarowego. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy drogówki, którzy pracowali na miejscu wypadku wynika, że 47-letni kierowca pojazdu marki VW Golf jechał od miejscowości Nowy Dwór. Mężczyzna włączając się do ruchu, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącej od miejscowości Szczytno, Scani. W wyniku tego manewru na DK-58 doszło do bocznego zderzenia się obu pojazdów. Świadkiem tego zajścia była mł. asp. Ewelina Sochacka, policjantka z Komisariatu Policji w Gdańsku, która będąc w czasie wolnym od służby, jako pierwsza podjęła czynności ratunkowe na miejscu zdarzenia. Sprawca wypadku został przetransportowany przez załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Olsztynie, natomiast 49-letni pasażer VW do szpitala
w Szczytnie. 24-letni kierowca Scani, mieszkaniec woj. mazowieckiego, nie wymagał dalszej hospitalizacji medycznej. W chwili zdarzenia był trzeźwy. Szczycieńscy funkcjonariusze ustalili, że 47-letni kierowca VW wsiadł za kierownicę swojego pojazdu mając w organizmie blisko 3 promile alkoholu. Ponadto, od września 2020r. obowiązywał go sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Mł. asp. Ewelina Sochacka w Policji służy od 12 lat. Obecnie pracuje w wydziale dochodzeniowo – śledczym w Komisariacie Policji Gdynia – Chylonia. Miejscowość Szczytno to rodzinne miasteczko policjantki, do którego wraca w każdej wolnej chwili.

Służba w szeregach Policji to niezwykła odpowiedzialność, a przyjęcie policyjnej odznaki to nie tylko symboliczny gest. To przede wszystkim ogromne zaangażowanie i wewnętrzna potrzeba niesienia pomocy, a także podejmowanie działań, często poza godzinami pracy, które mogą uchronić ludzkie życie od nieszczęśliwych zdarzeń. Swoją postawą potwierdziła to właśnie mł. asp. Ewelina Sochacka. Dzięki jej natychmiastowej reakcji prawdopodobnie, nie doszło do tragedii. Jej godna naśladowania postawa potwierdza tezę, że „policjantem się jest, a nie bywa”.

 • na drodze 2 wozy strażackie, radiowóz i samochód ciężarowy
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • Na drodze rozbite osobowe auto, w tle służby ratownicze
  Miejsce zdarzenia drogowego

(jn/js/akdn/ich/bm/lm/aj/ab/asz/ic/kh)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony