Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Warmińsko – mazurscy policjanci sprawdzają trzeźwość kierujących - zatrzymany pijany kierowca gimbusa

Od wczesnych godzin rannych na Warmii i Mazurach trwają działania Alkohol i Narkotyki. Policjanci ruchu drogowego kontrolują stan trzeźwości kierujących, zwracają też uwagę na trzeźwość innych uczestników ruchu. Dzięki temu pijany kierowca gimbusa nie rozwiózł dzieci do szkół. 58-latek, który miał 1 promil alkoholu w organizmie był zdziwiony swoim stanem, bo jak sam przyznał, wieczorem wypił dwa piwa.

Sprawdzenie stanu trzeźwości to element każdej kontroli drogowej. Kierowcy w regionie  przyzwyczaili się do policyjnych działań podczas których sprawdzany jest stan trzeźwości. Prawie każdy kierowca miał już okazję „ dmuchnąć” w żółty alcoblow. Tylko w ubiegłym roku policjanci drogówki przeprowadzili ponad 440  tysięcy kontroli stanu trzeźwości. Coraz większa aktywność Policji w tym zakresie przekłada się na poziom bezpieczeństwa na drogach. Sukcesywnie wraz ze wzrostem kontroli spada liczba nietrzeźwych za kierownicą. Cieszy też fakt, że coraz więcej osób uważa za naturalne poinformować policję o podejrzeniach, co do stanu trzeźwości innych użytkowników ruchu. Tylko w ubiegłym tygodniu policjanci otrzymali kilka zgłoszeń, które pozwoliły na wyeliminowanie z ruchu pijanego za kierownicą.

We wtorek około godziny 15.30 oficer dyżurny mrągowskiej policji otrzymał anonimowe zgłoszenie, że jedną z głównych ulic miasta jedzie osobowy fiat, którego kierowca prawdopodobnie jest pod wpływem alkoholu. Policjanci patrolujący ulicę miasta znając markę i kolor auta zwrócili szczególną uwagę na ten rodzaj samochodów. Na jednej z ulic funkcjonariusze zatrzymali osobowego fiata. Za kierownicą auta siedział 44 – letni mieszkaniec Mrągowa. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości kierującego. Jak się okazało, mężczyzna miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Nie było to jednak jedyne jego przewinienie. Jak ustalili funkcjonariusze, 44 – latek posiadał sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Dodatkowo mieszkaniec Mrągowa był osobą poszukiwaną do odbycia kary aresztu w zamian za nieuiszczenie grzywny. Teraz 44 – latek odpowie przed sądem.

Z kolei w Braniewie najpierw syn, a chwilę wcześniej jego partnerka, powiadomili funkcjonariuszy o tym, że pijany ojciec jeździ ciągnikiem. Policjanci potwierdzili zgłoszenie. W chwili zatrzymania kierowca miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Co więcej, sprawdzenie w policyjnych bazach danych wykazały, że nie miał on uprawnień do kierowania pojazdami. Taka reakcja rodziny ma ogromne znaczenie w walce z pijanymi na naszych drogach. Dzięki obywatelskim zgłoszeniom możemy uratować życie nie tylko nieodpowiedzialnym, nietrzeźwym kierowcom, ale także tych uczestników ruchu, którzy mijają się  z nimi na trasach.

Wciąż niestety zdarza się, że bezmyślni  kierowcy  decydują się na jazdę po alkoholu. Dlatego oprócz doraźnych kontroli policjanci drogówki prowadzą wzmożone działania prewencyjno - kontrolne. Dziś szczególnie skupią się na kontrolowaniu stanu trzeźwości. Od rana na drogach województwa patrole kontrolują  uczestników ruchu.

Dzięki temu już około godziny 7.40 w przy ul. Pocztowej w Kętrzynie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej mieszkańca miasta, który kierował gimbusem szkolnym będąc pod wpływem alkoholu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości 58-letniego Krzysztofa M. wykazało ponad  promil alkoholu w organizmie. Mężczyzna w takim stanie miał rozwozić dzieci do szkół na terenie gminy Kętrzyn. 58-latek bardzo się zdziwił widząc swój wynik badania.  Twierdził, że wczoraj wypił tylko dwa piwa. Krzysztofowi M. zatrzymano prawo jazdy.  

Z kolei wczoraj kilka minut przed godziną 20.00 oficer dyżurny węgorzewskiej  policji przyjął zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na terenie tamtejszej gminy. Policjanci, którzy pojechali na miejsce potwierdzili zgłoszenie. Jak ustalili, 45-latka kierująca osobowym peugeotem uderzyła w betonowy słup.  Jak się okazało, kobieta była pijana. Badanie alkotestem wykazało 2 promile alkoholu w organizmie.  45-latka tłumaczył policjantom, że wypił  tylko kilka  piw.

Teraz mieszkanka  gminy Węgorzewo będzie musiała wytłumaczyć się ze swojego zachowania. Za spowodowanie zderzania drogowego oraz kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, grozi jej kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Kilka godzin później mikołajscy policjanci na terenie miasta zatrzymali do kontroli drogowej 24-latka, który kierował osobową toyotą. Funkcjonariusze podczas rozmowy poczuli od mężczyzny zapach alkoholu. Jak się okazało, mężczyzna zdecydował się na jazdę autem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo policjanci ustalili, że mieszkaniec Mikołajek kierował samochodem nie mając uprawnień.

Kilkanaście minut później patrol mrągowskich policjantów zatrzymał w miejscowości Nawiady w gminie Piecki 21 – letniego kierowcę osobowego opla. Funkcjonariusze przeprowadzając kontrolę drogową sprawdzili również stan trzeźwości 21 – latka. Jak się okazało, mieszkaniec gminy Piecki, podobnie jak jego poprzednik wsiadł za kierownicę auta mimo, że wcześniej spożywał alkohol. Badanie wykazało w organizmie kierowcy 1,5 promila alkoholu. I tak samo jak poprzednik nie posiadał uprawnień do kierowania. 21 – latek za kierowanie w stanie nietrzeźwości odpowie przed sądem.  

 

 Ujawnieni nietrzeźwi kierujący pojazdami w latach 2012-2014:

Lata

87 KW + 178 KK

Wzrost / Spadek

2012 rok

6151

 

2013 rok

5610

-541

2014 rok

5502

-108

 

Sprawcy nietrzeźwi w latach 2012-2014:

 

Liczba Wypadków

Liczba Zabitych

Liczba Rannych

Liczba Kolizji

Rok

2012

2013

2014

2012

2013

2014

2012

2013

2014

2012

2013

2014

Ogółem

189

169

151

29

28

18

218

191

186

556

477

480

Powrót na górę strony