Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa możesz pomóc osobom bezdomnym potrzebującym pomocy

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa umożliwia zgłoszenie miejsc na terenie miasta i powiatu, które negatywnie wpływają na bezpieczeństwo mieszkańców. Za pomocą aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa można zaznaczyć również miejsca, gdzie przebywają osoby szczególnie narażone na wychłodzenie.

Okres zimowy to czas, gdy policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Zazwyczaj są to pustostany, ogródki działkowe. Osoby te, aby się rozgrzać, bardzo często rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne.Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób i oferują im pomoc. Odnajdując takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków. Na wychłodzenie organizmu szczególnie narażone są osoby bezdomne. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy 112. Takie zgłoszenie możemy również przekazać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, pamiętając jednak, że aplikacja ta nie służy do zgłaszania pilnej interwencji Policji. Aplikacja ta, pozwala użytkownikom wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od września 2016 roku. Dla przykładu w powiecie piskim naniesionych zostało 2171 różnego rodzaju zgłoszeń. W 2020 roku Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców powiatu. Obywatele zgłosili, aż 698 różnego rodzaju zagrożeń, czyli aż o 285 więcej niż w 2019 roku. Świadczy to o tym, że obywatele nie są obojętni na zagrożenia występujące w ich środowisku lokalnym. Przekazując taką informację policjantom, za pośrednictwem mapy, mieszkańcy przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa w swoim miejscu zamieszkania.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest pod adresem:

https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/mapa-zagrozen-bezpiecze/24497,dok.html

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego od 1 listopada do dnia 31 marca funkcjonować będzie bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/uw-warminsko-mazurski/rusza-infolinia-dla-bezdomnych

(kh)

Powrót na górę strony