Drogowe podsumowanie weekendu na Warmii i Mazurach - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Drogowe podsumowanie weekendu na Warmii i Mazurach

W ten weekend na drogach Warmii i Mazur policjanci pracowali na miejscu 4 wypadków, w których ranne zostały 4 osoby. Funkcjonariusze odnotowali również 97 kolizji i zatrzymali 25 nietrzeźwych kierujących. Musimy pamiętać, że padający śnieg lub zamarzający deszcz powodują, że droga hamowania naszego pojazdu znacznie się wydłuża. Warto więc zdjąć nogę z gazu.

Bartoszyce:

W sobotę (9.01.21r.), o godz. 19:30 na drodze powiatowej 1569N w miejscowości Łabędnik policjanci z drogówki zatrzymali do kontroli drogowej VW kierowanego przez 35 – latka z Bartoszyc. Badanie trzeźwości mężczyzny ujawniło obecność ponad 1,4 promila alkoholu w jego organizmie. Konsekwencją takiego stanu jest uniemożliwienie dalszego prowadzenia i zatrzymanie dokumentu prawa jazdy. Auto, którym jechał 35 - latek zostało przekazane właścicielowi, a prawo jazdy mężczyzny zatrzymane za pokwitowaniem. Zdenerwowany tym obrotem zdarzeń mieszkaniec Bartoszyc obraził się na policjantów, nie podpisał pokwitowania zatrzymania dokumentu i nie był zainteresowany jego odbiorem.

Działdowo:

W sobotę (09.01.2021r.) około godz. 1:30 oficer dyżurny działdowskiej komendy otrzymał zgłoszenie że na trasie Niestoja -Turza Wielka w rowie znajduje się pojazd. Na miejsce skierowano patrol policji, który zastał pojazd marki Hyundai  znajdujący się w rowie  oraz zgłaszającego. Przy pojeździe nie było kierującego. W wyniku penetracji terenu w pobliskim lesie funkcjonariusze zauważyli mężczyznę. To 25-letni  mieszkaniec gminy Iłowo-Osada, który znajdował się pod znacznym działaniem alkoholu. Mężczyznę zatrzymano do wyjaśnienia, pobrano od niego krew do badań na zawartość alkoholu lub innych środków. Dalszą decyzję wobec, mężczyzny podejmie sąd. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego, za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości sprawcy grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2, oraz utrata uprawnień do kierowania pojazdami.

Ełk:

Policjanci zatrzymali 43-latka, który spowodował kolizję w Ełku w miniony weekend. Z ustaleń wynika, że ten mężczyzna jadąc fordem nagle zatrzymał się na jezdni, co także zmusiło kierowcę jadącego za nim do zatrzymania się. Po chwili ford zaczął się cofać i tyłem uderzył w stojący za nim pojazd, powodując jego uszkodzenia. Okazało się, że fordem kieruje kompletnie pijany mężczyzna. Badanie wykazało u niego ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Jechał z pasażerem. Na szczęście nikt nie ucierpiał w tym zdarzeniu. Policjanci na miejscu zatrzymali mu prawo jazdy. Teraz 43-latek odpowie za kierowanie w stanie nietrzeźwości i spowodowanie kolizji. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania i konsekwencje finansowe.

Giżycko:

W miniony piątek (08.01.2021 r.) około godziny 15:30 policjanci otrzymali zgłoszenie, że w miejscowości Sołtmany gm. Kruklanki kierowca osobowego auta uderzył w samochód ciężarowy. Na miejscu policjanci ustalili, że kierowca stracił panowanie nad autem i uderzył w nadjeżdżający z naprzeciwka samochód ciężarowy. Okazało się, że 59-latek jest pijany. Badanie alkomatem wykazało, że miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Drugi z kierowców w ręce policjantów wpadł podczas kontroli drogowej (09.01.2021 r.) w Rynie. Sprawdzając stan trzeźwości 27-letniego kierowcy okazało się, że miał blisko 1 promil alkoholu, ponadto nie posiadał on uprawnień do kierowania. Dwaj mieszkańcy powiatu giżyckiego za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowiedzą przed sądem. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi im do 2 lat pozbawienia wolności.

Kętrzyn:
 
W sobotę (09.01.2021) o godzinie 13:30 oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie, że na trasie Barciany-Skandawa w miejscowości Gęsie Góry gm. Barciany doszło do zdarzenia drogowego. Z przekazanych informacji wynikało, że pojazdem podróżowała jedna osoba.  Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 38-letni mężczyzna, kierujący samochodem osobowym marki Audi nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad autem, zjechał na pobocze gdzie uderzył w drzewo. Mężczyzna był przytomny. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że kierujący był trzeźwy. 38- latek z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala w Bartoszycach.
Policjanci ustalają wszystkie przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

 

  • wypadek Gęsie Góry
  • wypadek Gęsie Góry
 
Olecko:

Do zdarzenia z udziałem rowerzysty doszło w miniony piątek (08.01.2021 r.) przed godz. 18:00 na parkingu w Olecku na ul. Wojska Polskiego. Jak ustalili pracujący na miejscu policjanci, 13-letni rowerzysta nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu osobowym nissanem i uderzył w jego prawy bok. Nastolatek z urazem klatki piersiowej i nogi został przetransportowany do szpitala w Suwałkach. W związku z tym zdarzeniem funkcjonariusze apelują również do rodziców i opiekunów o zwracanie większej uwagi na bezpieczeństwo dzieci. Pamiętajmy, że nie zawsze znają one przepisy drogowych, nie potrafią dostrzec niebezpieczeństw w różnych sytuacjach. Najmłodsi bardzo często działają impulsywnie i nieostrożnie. To od nas zależy, czy i w jaki sposób przekażemy najmłodszym wiedzę na temat zagrożeń.

W sobotę 09.01.2021 r. po godz. 08:00 na trasie Olecko – Ełk, w rejonie miejscowości Ślepie, kierujący samochodem osobowym marki Volkswagen, nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, wpadł w poślizg i dachował w rowie. Pojazdem podróżowała jedna osoba i nie odniosła na szczęcie żadnych obrażeń.

Drobną stłuczkę oleccy policjanci odnotowali również w sobotę przed godz. 22:00 w miejscowości Nory gm. Olecko. Kierujący osobowym seatem uszkodził na parkingu pojazd marki Nissan. Sprawca został pouczony.

Ostróda:

Od piątku do niedzieli w naszym regionie doszło do 5 kolizji. Policjanci pracowali również na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło w sobotę (09.01.2021 r.) w okolicy m. Bynowo (gm. Miłomłyn). Według wstępnych informacji, 33- letni kierowca hondy na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Mężczyzna z obrażeniami ciała został zabrany do szpitala. W toku dalszych czynności policjanci ustalili, że 33- latek jest pijany. Badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazało ponad 3 promile. Kierowca stracił już swoje prawo jazdy a za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem.

W niedzielę (10.01) na terenie gm. Morąg policjanci ostródzkiej drogówki zauważyli volkswagena, którego sposób jazdy wydał im się podejrzany. Postanowili więc zatrzymać go do kontroli. Jak okazało się kierowca znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Mężczyzna stracił swoje prawo jazdy a za popełnione wykroczenie odpowie przed sądem. Niespełna godzinę później, na terenie gminy Małdyty funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drugiego kierowcę volkswagena. Mężczyzna miał w organizmie ponad promil alkoholu. Ponadto, prowadził pojazd mimo braku uprawnień. Sprawa zakończy się w sądzie.

Szczytno:

W piątek (08.01.21r.) parę minut po godzinie 15:00 na ulicy Olsztyńskiej w miejscowości Jedwabno, policjanci szczycieńskiej „drogówki” zauważyli poruszającego się rowerem mężczyznę, którego styl jazdy jednoznacznie wskazywał na to, że może on być nietrzeźwy. Funkcjonariusze postanowili zatrzymać rowerzystę do kontroli drogowej. Okazało się, że był nim 64-letni mieszkaniec gminy Jedwabno. Mundurowi przeprowadzając badanie jego stanu trzeźwości potwierdzili swoje przypuszczenia. 64-latek „wydmuchał” blisko 2 promile. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym za kierowanie jednośladem w stanie nietrzeźwości, a następnie przekazany pod opiekę najbliższych.

W piątek (008.01.21r.) tuż przed godziną 17:00 funkcjonariusze z referatu ruchu drogowego szczycieńskiej komendy, w miejscowości Burdąg w gminie Jedwabno zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę pojazdu marki Ford. Z uwagi na to, iż mundurowi wyczuli on mężczyznę woń alkoholu został on poddany badaniu stanu trzeźwości. Okazało się, że 35-letni mieszkaniec gminy Jedwabno znajdował się w stanie po spożyciu alkoholu. Ponadto, policjanci ustalili, iż mężczyzna posiada cofnięte przez starostę uprawnienia do kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi.

53-latek „wpadł” w ręce policjantów z referatu patrolowo – interwencyjnego szczycieńskiej komendy na ulicy Narońskiego w Szczytnie, w piątek (08.01.21r.) parę minut po godzinie 08:00 Mężczyzna wsiadł za kierownicę Opla pomimo tego, iż nie posiadał uprawnień do kierowania. Zostały mu one cofnięte w drodze decyzji administracyjnej, a następnie zatrzymane za kierowanie pojazdem mechanicznym pod działaniem alkoholu bądź środków odurzających.

Natomiast 65-letni mieszkaniec gminy Pasym został zatrzymany do kontroli przez funkcjonariuszy z referatu ruchu drogowego, w sobotę (09.01.21r.) tuż przed godziną 10:00, na ulicy Jana Pawła II w Pasymiu. Powodem kontroli było popełnienie przez kierującego pojazdem marki Saab wykroczenia związanego z niestosowaniem się do znaku P-4 tj. linia podwójna ciągła. W trakcie weryfikacji danych mężczyzny mundurowi ustalili, iż 65-nie posiada uprawnieni do kierowania zostały mu one cofnięte starostę w 2014 roku.

W związku z podejrzeniem, że kierujący Fordem, Oplem i Saabem popełnili przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, funkcjonariusze sporządzili stosowną dokumentację, celem poinformowania sądu o ujawnionych nieprawidłowościach.

Policjanci z referatu patrolowo – interwencyjnego w trakcie służby w sobotę (09.01.21r.) tuż po północy na ulicy Juranda w miejscowości Rozogi zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę Citroena. W trakcie wykonywanych czynności mundurowi ustalili, że legitymowany to 39-letni mieszkaniec powiatu mrągowskiego. Podczas weryfikacji jego danych w policyjnych systemach informatycznych policjanci potwierdzili, że 39-latek posiada sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych aktywny do dnia 26.05.2024r. wydany przez Sąd Rejonowy w Mrągowie. Citroen zaś nie posiadał aktualnych badań technicznych, dlatego policjanci zatrzymali również dowód rejestracyjny pojazdu.

Niebawem 39-latek ponownie stanie przed sądem, aby odpowiedzieć za zlekceważenie wydanego przez sąd postanowienia. Złamanie orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów zagrożone jest karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

W niedzielę (17.12.20r.) tuż przed godziną 16:00 na ulicy Kościuszki w Szczytnie, funkcjonariusze z referatu patrolowo – interwencyjnego zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę pojazdu marki Opel Corsa. Za kierownicą siedział znany mundurowym z wcześniejszych interwencji 25-letni mieszkaniec Szczytna. Policjanci potwierdzili fakt, iż mężczyzna nie posiada wymaganych uprawnień do kierowania. Była to już jego trzecie wykroczenie związane z kierowaniem pojazdu bez wymaganych uprawnień popełnione w krótkich odstępach czasu. Z uwagi na jego lekceważący stosunek do przepisów prawa, funkcjonariuszy odstąpili od zastosowanie wobec niego postępowania mandatowego i skierowani do sądu wniosek o ukaranie.

(ep/akdn/ich/js/ic/rj)

 

Powrót na górę strony