Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

„Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw”, a „każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby” - te fundamentalne dla każdego człowieka wartości są zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, ogłoszonej 10 grudnia 1948 r. Co roku na pamiątkę tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

10 grudnia - ten dzień ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ (rezolucja 423 (V) z 1950 r. Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. To nie tylko okazja do przypomnienia o tym kiedy została ogłoszona Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, to także święto osób zaangażowanych w działania na rzecz poszanowania praw i wolności człowieka.

Historia pokazuje, jak wiele osób, z różnych kontynentów i kultur, wkładało wysiłek w walkę o prawa człowieka. Wiele z tych osób doznało z tego powodu prześladowań, skazywanych było na długoletnie wyroki więzienia lub nawet karę śmierci. Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka są okazją do uczczenia ich odwagi i osiągnięć, ale także zwrócenia uwagi na współczesne wyzwania w obszarze praw człowieka.

W grudniu 2004 r. w polskiej Policji ustanowiono unikatowy na skalę międzynarodową projekt pod nazwą „Sieć policyjnych pełnomocników ds. ochrony praw człowieka”. Pełnomocnicy ustanowieni zostali w Komendzie Głównej Policji, Komendzie Stołecznej Policji, komendach wojewódzkich Policji, Centralnym Biurze Śledczym Policji, Biurze Spraw Wewnętrznych Policji oraz szkołach Policji. W wielu z tych jednostek stworzono także zespoły ds. ochrony praw człowieka, w skład których wchodzą pełnomocnicy. Istotną rolę w tym systemie pełnią także nieetatowi liderzy ds. ochrony praw człowieka, ustanowieni w większości komend powiatowych / miejskich / rejonowych w całej Polsce. Wszystkie te osoby na co dzień urzeczywistniają wymiar Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz wielu innych dokumentów i aktów prawa krajowego i międzynarodowego, które regulują zagadnienia związane z prawami człowieka.

Policyjni pełnomocnicy ds. ochrony praw człowieka nie stanowią części pionu śledczego ścigającego zdarzających się czasem nieuczciwych policjantów. Nie są też częścią mechanizmów kontrolnych
w Policji. Działania pełnomocników sprowadzają się przede wszystkim do prowadzenia działań szkoleniowych o charakterze profilaktycznym lub tzw. post- incydentalnym. Szkolenia dotyczą przede wszystkim oddziaływania na postawę policjantów i pracowników Policji w sferze etyki zawodowej, respektowania praw człowieka, w tym traktowania innych osób w sposób wolny od uprzedzeń i dyskryminacji. W indywidualnie zgłaszanych przypadkach działania mogą też mieć charakter pomocowo - interwencyjny.

W KWP w Olsztynie funkcję pełnomocnika ds. ochrony praw człowieka pełni podinsp. Sebastian Kajczyński, który reprezentuje Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie w krajowych i międzynarodowych przedsięwzięciach związanych z ochroną praw i wolności człowieka, realizacją zasady równego traktowania i przestrzeganiem etyki zawodowej oraz w kontaktach z jednostkami organizacyjnymi Policji, komórkami organizacyjnymi komendy, a także podmiotami i instytucjami spoza Policji oraz mediami, w tym zakresie. Ponadto realizuje zadania z zakresu propagowania praw człowieka, zasady równego traktowania i zasad etyki zawodowej w komórkach organizacyjnych komendy i podległych jednostkach Policji na Warmii i Mazurach.

Więcej na temat zadań i działalności pełnomocnika ds. ochrony praw człowieka w KWP w Olsztynie można przeczytać na stronie:

https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/o-nas/brak/pelnomocnik/30239,Pelnomocnik-KWP-ds-Ochrony-Praw-Czlowieka.html

(sk/tm)

Powrót na górę strony