Zatrzymanie i dozór za znęcanie się nad mężem i synami - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymanie i dozór za znęcanie się nad mężem i synami

45-letnia mieszkanka gminy Kętrzyn znęcała się psychicznie i fizycznie nad swoim mężem oraz synami. O przemocy domowej poinformowani zostali policjanci. Wobec kobiety zastosowano policyjny dozór. Grozi jej kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Są domy, gdzie to ona go bije, krzyczy, grozi, szantażuje. A jemu trudno jest poprosić kogokolwiek o pomoc. Bo byłoby mu jeszcze bardziej wstyd. Może zasłużyłem? Może ona się zmieni? Albo zgłosi, że to ona jest bita? Bo nigdy nie zobaczę już dzieci? Bo to jej uwierzy policja? Trudno wyobrazić sobie, że przychodzi do komisariatu dorosły facet i mówi, że kobieta go bije. Wyjdzie na to, że jestem mięczakiem i problem powinienem rozwiązać sam…

NIE!!! Właśnie po to utworzone są specjalne instytucje by pomóc i zaprzestać takim zjawiskom jak przemoc i znęcanie się.

Policjanci interweniowali w jednym z mieszkań na terenie gminy Kętrzyn, gdzie pijana kobieta awanturowała się i  biegała z nożem po mieszkaniu. Z informacji wynikało, że w domu znajduje się również 11-letni chłopiec. We wskazane miejsce natychmiast udali się policjanci, którzy ustalili, że pijana kobieta wszczęła awanturę podczas której wyzywała domowników słowami wulgarnymi, poniżała, a także groziła pozbawieniem życia mężowi oraz synom. Dodatkowo w domu rzucała przedmiotami i niszczyła je. Kobieta trafiła do policyjnego aresztu. Mąż 45-latki przerwał milczenie i powiadomił policjantów o tym co się dzieje za zamkniętymi drzwiami ich mieszkania. Jak ustalili funkcjonariusze kobieta od lipca 2019 roku znęcała się fizycznie i psychicznie nad swoimi najbliższymi.

Mundurowi w trybie pilnym zajęli się sprawą. Podjęto decyzję o natychmiastowym odizolowaniu 45-latki od jej ofiar. Kobietę zatrzymano, a zebrane dowody pozwoliły na przedstawienie jej zarzutu znęcania się nad mężem i dziećmi. Prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec niej dozoru Policji oraz nakazał opuszczenie lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonymi i zakazał zbliżania się do nich. Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że z punktu widzenia prawa przemoc w rodzinie to przestępstwo. Stosowany jest tutaj artykuł 207 kodeksu karnego:

Art. 207 § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 – 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12

(ep/rj)

Powrót na górę strony