26-latek kierował Oplem pomimo cofniętych uprawnień, a w dodatku zapomniał wykupić ubezpieczenia OC
Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Właśnie na taki zarzut naraził się 26-latek, który kierował Oplem Omegą pomimo, iż organ administracyjny zakazał mu „wsiadać” za kierownicę pojazdów mechanicznych w związku z cofniętymi uprawnieniami do kierowania za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h.
We wtorek (06.10.2020r.) parę minut po godzinie 03:00 policjanci z referatu patrolowo – interwencyjnego na ulicy 1 Maja w Wielbarku, zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę pojazdu marki Opel Omega. Za kierownicą pojazdu siedział 26-letni mieszkaniec woj. mazowieckiego. Mundurowi zweryfikowali dane mężczyzny w policyjnych systemach informatycznych i ustalili, że kierujący ma aktualnie cofnięte uprawnienia do kierowania za ówczesne przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h. Dodatkowo mężczyzna nie posiadał obowiązkowego ubezpieczania pojazdu, którym się poruszał. W związku z podejrzeniem popełnienia przez 26-latka przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, funkcjonariusze sporządzili stosowną dokumentację celem poinformowania sądu u ujawnionych nieprawidłowościach.
Przypominamy, że osoby, które dopuszczą się kierowania pojazdem, dla którego stosowne uprawnienie zostało im wcześniej cofnięte w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego starostę lub prezydenta miasta, popełniają przestępstwo z art. 180a kodeksu karnego. Za czyn ten przewidziano karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd może także orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.
(ic/kh)