Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeźwi kierujący wyeliminowani z ruchu drogowego

Pomimo nieustannych apeli o trzeźwość za kierownicą są osoby, którym alkohol w organizmie nie przeszkadza wsiąść za kierownicę. Nie ma tolerancji dla pijanych na drodze, niezależnie, czy jest to rowerzysta, kierujący autem, czy też innym pojazdem mechanicznym. Policjanci, każdego dnia kontrolują użytkowników dróg wykluczając z nich te osoby, które nie powinny się na nich znaleźć – kierujących na podwójnym gazie.

Bartoszyce

We wtorek (29.09.2020r.) po godz. 7:00 policjanci z drogówki na jednej z ulic Bartoszyc zatrzymali  do kontroli drogowej mężczyznę jadącego toyotą. Jak się okazało 54-latek jechał do pracy. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w jego organizmie było aż 3,3 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali prawo jazdy dla mieszkańca Bartoszyc, które miał w trzech kategoriach.

Giżycko

We wtorek (29.09.2020r.) około godziny 20:00 doszło do dachowania pojazdu na trasie Lipowy Dwór – Czyprki gm. Miłki. Na pojazd leżący na dachu najechał inny kierowca, który udzielił pierwszej pomocy i powiadomił służby ratunkowe. Z relacji świadka wynikało, że kobieta siedziała na miejscu pasażera, a mężczyzna za kierownicą. W rozmowie z policjantami 19-letni mężczyzna nie przyznawał się do tego, że prowadził pojazd. Wspólnie ze znajomą twierdzili, że była jeszcze trzecia osoba w aucie. Ich zeznania nie pokrywały się. Badanie stanu trzeźwości u mężczyzny wykazało ponad 1 promil alkoholu. Na miejsce zdarzenia przybył członek rodziny 19-latka, który stanowczo zaprotestował i kazał powiedzieć prawdę. Mężczyzna przyznał, że kierował autem i jechał tylko z pasażerką. Został zatrzymany w policyjnej celi. Teraz odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. W wyniku zdarzenia kierowca i pasażerka nie odnieśli obrażeń.

  • Na zdjęciu widać pojazd leżący na drodze kołami do góry, w tle stoi trzech strażaków
    Zderzenie na trasie Lipowy Dwór - Czyprki
  • Na zdjęciu widać pojazd leżący kołami do góry
    Zderzenie na trasie Lipowy Dwór - Czyprki

Kętrzyn

We wtorek (29.09.2020r.) około godz. 14:30 dzielnicowi z terenu gminy Kętrzyn w miejscowości Koczarki zatrzymali do kontroli kierującego quadem.  Mężczyzna poruszał się quadem po drodze publicznej bez kasku i tablic rejestracyjnych. Dodatkowo podczas kontroli okazało się, że 46-letni mężczyzna jest pijany. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna jest w stanie po użyciu alkoholu - blisko 0,5 promila. Jak przekazał funkcjonariuszom wypił tylko dwa piwa. Podczas dalszych czynności okazało się także, że quad jest nieubezpieczony i niedopuszczony do ruchu, a mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Funkcjonariusze uniemożliwili 46-latkowi dalszą jazdę. O jego losie zdecyduje sąd.

Przypominamy!

Quady nie są zabawkami, a poruszające się po drogach publicznych powinny być sprawne technicznie, zarejestrowane oraz posiadać aktualne ubezpieczenie OC. Do ich prowadzenia wymagane jest prawo jazdy minimum kategorii B1, które można uzyskać mając ukończone 16 lat, a w przypadku czterokołowców lekkich mogą nimi kierować osoby, które ukończyły 14 lat i posiadają prawo jazdy kategorii AM. Dodatkowo jeśli nie są fabrycznie wyposażone w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa to zarówno osoba kierująca takim pojazdem jak i osoba nim przewożona są obowiązane używać w czasie jazdy kasków ochronnych. Oczywiście pojazd powinien być sprawny technicznie, zarejestrowany oraz posiadać aktualne ubezpieczenie OC.

Mrągowo

We wtorek (29.09.2020r.) około godziny 17.00 w Pustnikach (gm. Sorkwity) policjanci zatrzymali do kontroli drogowej ciągnik rolniczy. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że wcześniej oficer dyżurny otrzymał informację od zaniepokojonego świadka, że kierowca może być nietrzeźwy. Ta informacja jak najbardziej się potwierdziła. Mężczyzna prowadził pojazd na podwójnym gazie. Badanie wykazało, że w jego organizmie było ponad 0,5 promila alkoholu. Tego dnia mężczyzna stracił uprawnienia do kierowania pojazdami kat. B, T. Poniesie też odpowiedzialność za kierowanie w stanie nietrzeźwości. Za to przestępstwo grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów do lat 15.

Serdecznie dziękujemy świadkom za ich odpowiedzialną reakcję, to pokazuje, że jest coraz mniejsze społeczne przyzwolenie na kierowanie po alkoholu.

Ujęcie obywatelskie

Polskie prawo daje każdemu z nas możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku.

O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”. W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.

Przykładem okoliczności, w których możemy ująć sprawcę przestępstwa, jest sytuacja, gdy widzimy kierowcę pod wyraźnym wpływem alkoholu. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest bowiem przestępstwem podlegającym karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego. Możemy ująć pijanego kierowcę i jak najszybciej oddać go w ręce Policji, korzystając z prawa do zatrzymania obywatelskiego.

– Nie jest to prawny obowiązek, ale uprawnienie, które posiada każdy obywatel. Po pierwsze należy zadzwonić pod numer 112 i poinformować Policję o uzasadnionym podejrzeniu, że ktoś jedzie pod wpływem alkoholu, np. jedzie „wężykiem”. W miarę możliwości jak najszybciej wyślemy tam patrol, by tę osobę zatrzymać.

Natomiast w sytuacji, gdy czujemy, że mamy fizyczną przewagę nad pijanym kierowcą i nie zagraża on naszemu bezpieczeństwu, możemy podjąć interwencję, wyprzedzając przyjazd Policji. Przykładem takiej interwencji jest wykorzystanie momentu, gdy samochód z pijanym kierowcą zatrzymuje się na światłach. Można wówczas spróbować wyciągnąć kluczyki ze stacyjki, uniemożliwiając nietrzeźwemu dalszą jazdę. Od razu należy zadzwonić pod numer 112 i poinformować Policję o zdarzeniu.

Podczas interwencji i oczekiwania na przyjazd patrolu warto skorzystać ze wsparcia innych uczestników ruchu drogowego. Podejmując jednak interwencję wobec pijanego kierowcy, zawsze należy mieć na uwadze przede wszystkim własne bezpieczeństwo.

Olsztyn

Niebezpieczne zachowania kierowcy osobowej toyoty zauważyła para jadąca w ubiegłą niedzielę (27.09.2020r.) z Olsztyna do Dobrego Miasta. W trakcie podróży, świadkowie zaobserwowali niepokojące zachowania kierowcy pojazdu marki Toyota, które wskazywały na to, że może on znajdować się w stanie nietrzeźwości. Podejrzany kierowca jadąc drogą krajową nie trzymał tzw. toru jazdy, w pewnych momentach zjeżdżał od lewej krawędzi do prawej, zjeżdżał na pobocze, gwałtownie przyspieszał i raptownie hamował. Zimna krew i postawa godna naśladowania świadków zdarzenia doprowadziły ostatecznie do zatrzymania nieodpowiedzialnego 27-letniego mieszkańca powiatu grodziskiego. Kierujący osobową toyotą przejechał kilkanaście kilometrów zanim świadkowie wyprzedzili jego pojazd i zajeżdżając mu drogę zmusili go do zatrzymania się.

Policjanci z Komisariatu Policji w Dobrym Mieście, którzy zostali wezwani na miejsce interwencji potwierdzili przypuszczenia świadków co do stanu trzeźwości 27-latka siedzącego za kierownicą pojazdu. Mężczyzna był kompletnie pijany, wskaźnik alkomatu zatrzymał się na wartości 1,6 promila. 27-latek już stracił swoje prawo jazdy – o jego dalszym losie zdecyduje sąd. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, może mu teraz grozić wysoka kara grzywny, sądowy zakaz kierowania pojazdami czy nawet dwa lata pozbawienia wolności.

Kodeks karny pijanym za kierownicą przewiduje karę ograniczenia wolności, grzywny lub pozbawienia wolności do 2 lat. Kolejną dolegliwością jest obowiązkowe świadczenie w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej i zakaz kierowania na okres co najmniej 3 lat.

(mk/ich/ab/dk/rp/kh)

Powrót na górę strony