Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowy, policjant od spraw (nad)zwyczajnych

Rozwiązywanie konfliktów to dla nich chleb powszedni. W trakcie codziennego obchodu nie tylko służą radą, ale i są świetnymi słuchaczami. Nie ma tematu, z którym nie można by się do nich zwrócić, a każdy miły gest od mieszkańca „swojego rejonu” cenią sobie bardziej niż jakąkolwiek nagrodę. Poznajmy więc bliżej dzielnicowych.

W pracy tych funkcjonariuszy nie ma kategorii błahych spraw – bez względu na problem, z którym zgłaszają się do nich mieszkańcy, do każdego tematu podchodzą z taką samą sumiennością. A przyczyn spotkań z dzielnicowym można doszukiwać się tak naprawdę w każdej sferze życia – ujadający pies na klatce, zbyt głośno zachowujące się młodzież, skłóceni sąsiedzi, utrudnienia w lokalnym ruchu drogowym - to tylko niektóre z codziennych interwencji. Do tego dochodzą sprawy związane z różnymi wykroczeniami, czy przestępstwami. Bez wątpienia, dzielnicowy odgrywa jedną z głównych ról w procesie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Policjant ten, nie tylko oddziałuje na sprawcę, ale przede wszystkim wspiera i motywuję osobę, która doznała krzywdy. W codziennej służbie tych funkcjonariuszy nie ma mowy o monotonii. Jeżeli zajdzie taka potrzeba – wpierają kolegów z patrolu i zatrzymują przestępców, współpracują z kuratorami monitorując rodziny dotknięte przemocą domową. To opinia dzielnicowych jest brana pod uwagę w procesie uzyskiwania pozwolenia na broń, czy też w trakcie rekrutacji kandydatów do Policji.

O tym, że dzielnicowi potrafią odnaleźć się w każdej sytuacji świadczy chociażby szerokie grono słuchaczy, z którymi spotykają się w różnych okolicznościach. Prelekcje z seniorami, a dzień później spotkania z najmłodszymi w szkołach – różna tematyka i konieczność dostosowania formy przekazu do wieku odbiorców to wyzwanie, które podejmuje każdy dzielnicowy.

Cieszy każdy miły gest

Dzielnicowi przyznają zgodnie, że najlepszą rekompensatą za trud włożony w ich pracę jest świadomość tego, że pomogli drugiemu człowiekowi:

,,Takie sytuacje pomagają rozwinąć skrzydła, dają pozytywnego kopa do dalszego działania. Pamiętam, gdy interweniowałem w jednej z okolicznych rodzin objętych procedurą ,,Niebieskiej Karty''. Podczas wizyt starałem się uświadamiać pokrzywdzonej kobiecie, że ma w sobie siłę, by odejść i zacząć żyć na nowo. Jakiś czas później spotkaliśmy się ponownie. W rozmowie podziękowała mi za to, że pomogłem jej w siebie uwierzyć. Odeszła od swojego oprawcy i zaczęła wszystko od początku”.

  • Dzielnicowy podczas obchodu rejonu służbowego, w ręku trzyma aktówkę, drogą gruntową idzie w kierunku domu jednorodzinnego
    Dzielnicowy podczas obchodu rejonu służbowego

Ty także możesz rozwinąć skrzydła i zacząć pomagać ludziom. Nie czekaj i już dziś rozpocznij swoją przygodę zostając policjantem. Więcej informacji o rekrutacji znajdziesz na naszej stronie :

https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/praca-w-policji/rekrutacja-do-sluzby-w/dobor-do-policji/491,Dobor-do-Policji.html

Czy nasz swojego dzielnicowego ?

Tylko na terenie powiatu braniewskiego pracuje obecnie 10 dzielnicowych - 3 na terenie miasta Braniewa, 1 na terenie gminy Braniewo, 2 na terenie gminy Wilczęta i Płoskinia, 3 na obszarze miasta i gminy Pieniężno oraz dzielnicowa na terenie miasta i gminy Frombork. Od 1 sierpnia br., aż do końca stycznia 2021 każdy z nich realizuje swój Plan działania priorytetowego – jeśli jeszcze się z nim nie zapoznałeś zajrzyj koniecznie na stronę braniewskiej Policji http://braniewo.policja.gov.pl/bra/twoj-dzielnicowy/braniewo/rejon-i/1835,Rejon-I.html.

Informacje na temat tego, kto jest Twoim dzielnicowym możesz znaleźć także korzystając z aplikacji Moja Komenda

(js/tm)

Powrót na górę strony