Policyjne grupy "SPEED" już od roku na polskich drogach - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne grupy "SPEED" już od roku na polskich drogach

Brawura i lekceważenie przepisów, w tym przekraczanie dopuszczalnej prędkości - to kluczowe czynniki wpływające na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Żeby przeciwdziałać tym zjawisko powołane zostały specjalne grupy policjantów drogówki. Pierwsza grupa "SPEED" powstała w stołecznej komendzie pod koniec 2018 r. Ta formuła sprawdziła się do tego stopnia, że od lipca 2019 r. w każdej komendzie wojewódzkiej Policji działa taka grupa, której zadaniem jest eliminowanie niebezpiecznych zachowań na drodze.

Każdego roku nadmierna prędkość jest przyczyną wielu zdarzeń drogowych, które generują ponad 1/3 wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze jest groźne nie tylko dla kierujących i ich pasażerów ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. W przypadku potrącenia pieszego, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse jego przeżycia.

W wyspecjalizowanych grupach „SPEED” służbę pełnią najbardziej doświadczeni policjanci ruchu drogowego, stale podnoszący swoją wiedzę i umiejętności prowadzenia pojazdów podczas specjalistycznych szkoleń z zakresu doskonalenia techniki jazdy. Priorytetem ich działania jest ograniczenie liczby wypadków drogowych. Mają oni do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt, w tym bardzo szybkie pojazdy, także z napędem 4x4. Radiowozy wyposażone są również w wideorejestratory.

Ich praca przynosi efekty. W okresie od 19 lipca 2019 r. do 30 czerwca 2020 r. policjanci z grup „SPEED” ujawnili 442 660 wykroczeń, w tym aż 308 728 związanych z przekroczeniem prędkości. 18 773 kierującym, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, zatrzymano prawo jazdy.

Drastyczne przekraczanie prędkości zazwyczaj łączy się z innymi, bardzo niebezpiecznymi zachowaniami m.in. takimi, jak wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, przejeżdżanie linii ciągłej, przejeżdżanie z dużą prędkością przez przejście dla pieszych.

Policjanci z warmińsko-mazurskiej grupy „SPEED” w okresie od 19 lipca 2019 do końca czerwca 2020 roku przeprowadzili prawie 15 000 kontroli pojazdów, ujawnili ponad 14 000 wykroczeń, z czego prawie 10 000 dotyczyło przekroczenia dopuszczalnej prędkości jazdy. W ponad 400 przypadkach było to przekroczenie o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym, co wiązało się dla kierowcy z zatrzymaniem jego uprawnień.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 11.56 MB)

Więcej na temat działań grup „SPEED” na terenie kraju można znaleźć na stronie https://policja.pl/pol/aktualnosci/191324,Rok-dzialalnosci-zespolow-quotSpeedquot-na-polskich-drogach.html

(KGP/tm)

Powrót na górę strony