Podejrzani o kradzieże i włamania zostali zatrzymani - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzani o kradzieże i włamania zostali zatrzymani

Policjanci z Dobrego Miasta i Jonkowa zatrzymali dwóch mężczyzn, podejrzanych o szereg kradzieży i kradzieży z włamaniem do domów, samochodów oraz pomieszczeń gospodarczych, do których doszło na terenie gmin Jonkowo, Świątki i Dobre Miasto. Funkcjonariusze z Mrągowa na gorącym uczynku zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy włamali się do domu seniorki. Czujny sen kobiety i jej reakcja po przebudzeniu sprawiły, że mężczyźni wkrótce staną przed sądem.

Olsztyn

W ubiegły weekend (03-05.07.2020) policjanci otrzymali zgłoszenia o kradzieżach i kradzieżach z włamaniem, do których doszło na terenie kilku posesji w gminie Jonkowo. Sprawą natychmiast zajęli się funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Dobrym Mieście oraz Posterunku Policji w Jonkowie, którzy wykonali szereg czynności, aby wyjaśnić okoliczności zdarzeń i szybko ustalili personalia podejrzanych.

W dotarciu do mężczyzn pomogli okoliczni mieszkańcy, którzy informowali policjantów o każdej nietypowej aktywności w swojej okolicy, m.in. o dwóch obcych osobach spacerujących ulicami Jonkowa wraz ze szczeniaczkiem – jak się później okazało skradzionym z jednej z posesji.

Policyjne patrole pojechały we wskazane miejsce, by zweryfikować otrzymane informacje. W tym czasie sprawcy ukryli się w pobliskich mokradłach, a czworonoga pozostawili na drodze. Funkcjonariusze niezwłocznie rozpoczęli poszukiwania. Już po chwili jeden z mężczyzn, po pościgu pieszym w bardzo trudno dostępnym terenie, został zatrzymany przez interweniujących policjantów. Drugiego mężczyznę zauważono i zatrzymano kilkaset metrów dalej w pobliskiej miejscowości.

Zatrzymanymi okazali się 28-latek pochodzący z Elbląga oraz 21-latek z gminy Świątki. Obaj trafili do policyjnego aresztu. Policjanci z Dobrego Miasta pracujący nad sprawą ustalili, że mężczyźni mają związek z podobnymi przestępstwami, do którzy doszło kilkanaście dni wcześniej na terenie naszego powiatu. Mężczyźni prawdopodobnie odpowiedzialni są za szereg kradzieży i kradzieży z włamaniem nie tylko do domów i samochodów oraz pomieszczeń gospodarczych na terenie gminy Jonkowo, ale również sąsiednich gmin – Świątki i Dobre Miasto. Łupem sprawców padły m.in. elektronarzędzia, artykuły przemysłowe, portfele z zawartością gotówki i dokumentów, biżuteria czy nawet owczarek niemiecki, który ostatecznie wrócił do swojego opiekuna. Poszkodowani wycenili wartość strat na blisko 18 tysięcy złotych. Policjanci odzyskali część skradzionych przedmiotów. 28- i 21-latek usłyszeli łącznie 7 zarzutów kradzieży i 4 zarzuty kradzieży z włamaniem. Okazało się, że 28-latek był wcześniej karany za podobne przestępstwa, dlatego będzie odpowiadać w warunkach tzw. recydywy. Grozi mu kara do 15 lat pozbawienia wolności. Na wniosek śledczych sąd zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy.

Ładowanie odtwarzacza...

Z policyjnych obserwacji wynika, że sprawcami przestępstw na terenie powiatu bywają osoby z innych części Polski. Obserwowane zjawisko można określić jako przestępczość migrującą. Tak jak to było w powyżej opisanym przypadku.

Mrągowo

W środę około godz. 16:00 oficer dyżurny mrągowskiej policji otrzymał informację o podejrzeniu włamania do jednego z domów w miejscowości Babięta. Zaalarmowani funkcjonariusze natychmiast pojechali pod wskazany adres. Policjanci w rozmowie z pokrzywdzoną 83-letnią kobietą ustalili, że ta podczas popołudniowej drzemki usłyszała hałas wybitej szyby. Następnie w środku mieszkania zauważyła dwóch mężczyzn. Na szczęście udało się jej niepostrzeżenie uciec i schronić u sąsiadów, którzy zaalarmowali policję. Po rozmowie z kobietą funkcjonariusze podjęli natychmiastowe działania, sprawdzili jej dom, gdzie zauważyli rozbitą szybę i szkło oraz liczne ślady krwi. Podejrzanych na posesji już nie było. Jednak podczas sprawdzenia przyległego terenu policjanci zauważyli dwóch mężczyzn, którzy na widok radiowozu zaczęli się uciekać. Nieskutecznie, bo już za chwilę byli w rękach funkcjonariuszy. 38-latek i 61-latek trafili wprost do policyjnego aresztu. Badanie alkomatem wykazało, że młodszy miał ponad 3 promile, a starszy blisko 2. Dodatkowo po sprawdzeniu ich danych policyjnych systemach ustalono, że 61-latek figuruje jako osoba poszukiwana. Według zarządzenia Sądu Rejonowego w Olsztynie ma do odbycia karę 20 dni pozbawienia wolności za niezapłaconą grzywnę. Gdy wytrzeźwieją zostaną z nim przeprowadzone dalsze czynności. Według Kodeksu karnego za kradzież z włamaniem może grozić kara pozbawienia wolności nawet do lat 10.

Nikt nie chce być okradziony, szczególnie we własnym mieszkaniu. Niestety jednak złodzieje wykorzystując brak zabezpieczeń i ostrożności właścicieli, włamują się do mieszkań. Do kradzieży najczęściej dochodzi podczas urlopu, okresów świątecznych, przedłużonych weekendów, a także kiedy jesteśmy w pracy. Złodzieje zanim kogoś okradną długo go obserwują. Mają wtedy bardzo dobre rozeznanie. Wiedzą gdzie pracujemy, do której szkoły uczęszczają nasze dzieci, wiedzą też o naszych stałych nawykach. To, ile ukradną, zależy od tego ile mają na to czasu. Niekiedy jest to tylko zabranie leżących na wierzchu przedmiotów, czasem możemy wrócić do domu gdzie zostały tylko puste ściany.

Dobre rady:

 • współdziałaj zawsze z sąsiadami, zwracaj uwagę także na ich mieszkanie i dobytek. Podczas nieobecności sąsiadów zainteresuj się bliżej „odwiedzającymi" ich obcymi osobami. Staraj się ustalić przyczynę pukania, stukania, szczekania psa
 • nie toleruj w swoim bloku istnienia melin pijackich - tam rodzą się przestępcze pomysły zdobycia łatwych pieniędzy
 • zamontuj w drzwiach atestowane zamki, okna zabezpiecz folią antywłamaniową
 • nie chowaj klucza od wycieraczką lub w innym łatwo dostępnym miejscu
 • przed snem sprawdzaj czy drzwi i okna są zamknięte
 • wychodząc z domu, nie zostawiaj śladów wskazujących na nieobecność, a gdy wyjeżdżasz na urlop, przekaż sąsiadowi klucz, aby mógł zapalić światło w Twoim mieszkaniu (domu), pobrać pocztę ze skrzynki na listy itp.
 • sprawdzaj tożsamość i wiarygodność nieznajomych osób próbujących złożyć Ci niezapowiedzianą wizytę, nie wpuszczaj do środka osób podających się za akwizytorów, rozdających ulotki
 • unikaj zawierania przypadkowych znajomości
 • nie trzymaj w mieszkaniu bardzo cennych przedmiotów – złóż je do depozytu w banku
 • rzeczy szczególnie cenne oznacz w sposób umożliwiający późniejszą identyfikację np. poprzez zrobienie zdjęcia, spisanie numeru seryjnego
 • zainstaluj domofon, jeśli jest to możliwe
 • jeśli mieszkasz na osiedlu domków jednorodzinnych, stwórz z najbliższymi sąsiadami system wzajemnej ochrony, przełam pierwszy barierę milczenia i izolacji
 • niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą, czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję

Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji. Dzwoniąc na Policję, masz prawo zachować anonimowość!

(aj/dk/tm)