Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lekkomyślność i głupota. Objęty kwarantanną 60-latek pojechał na giełdę samochodową. 33-latek chciał zrobić żart bratu w kwarantannie

Policjanci ze Szczytna interweniowali wobec mężczyzn, którzy wykazali się wyjątkową bezmyślnością i beztroską. Pewien 60-latek objęty kwarantanną domową uznał, że czuje się dobrze, więc może wyjść z domu i pojechać na giełdę samochodową. Wyjątkową głupotą wykazał się z kolei 33-latek, który dla żartu zadzwonił na pogotowie ratunkowe informując, że jego 41-letni brat, odbywający kwarantannę domową, pilnie potrzebuje pomocy medycznej. Obaj mężczyźni będą tłumaczyć się wkrótce przed sądem.

Szczytno

Policjanci codziennie sprawdzają czy osoby objęte kwarantanną przestrzegają obowiązujących ich zasad. Niestety nie wszyscy dozorowani wywiązują się z poleceń wydanych przez sanepid. W poniedziałek (30.03.2020) po południu szczycieńscy policjanci na terenie gminy Pasym kontrolowali osoby, które decyzją sanepidu objęte zostały kwarantanna domową. Pod jednym z adresów nie zastali 60-letniego mężczyzny. W rozmowie z jego małżonką ustalili, że pojechał on na giełdę samochodową kupić nowe auto. Funkcjonariusze nawiązali kontakt telefoniczny z mężczyzną, który oświadczył, że wydawało mu się, że skoro czuje się dobrze, to już może wyjść z domu. Swoim zachowaniem 60-letni mieszkaniec gminy Pasym popełnił wykroczenie z art. 116 kodeksu wykroczeń. Teraz ze swojego nieodpowiedzialnego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem.

Wyjątkową głupotą i bezmyślnością wykazał się również pewien 33-latek. W poniedziałek przed godz. 23:00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał niepokojący telefon dotyczący pogorszenia się stanu zdrowia mężczyzny, objętego kwarantanna domową. To zgłoszenie postawiło na nogi zarówno służby sanitarne, pogotowie ratunkowe, jak i funkcjonariuszy szczycieńskiej komendy. Zawiadamiający 33-letni mieszkaniec Szczytna powiedział, że jego przebywający na kwarantannie brat skontaktował się z nim za pośrednictwem internetowego komunikatora i poinformował go, że bardzo źle się czuje i pilnie potrzebuje pomocy medycznej. Mężczyzna dodał, że próbował ponownie skontaktować się z nim, jednak ten już odbiera jego wiadomości.

Szczycieńscy policjanci potwierdzili, że pod wskazanym przez zgłaszającego adresem przebywa osoba objęta przez sanepid kwarantanna. Następnie funkcjonariusze podjęli próbę skontaktowania się z mieszkańcem gminy Pasym. 41-latek w rozmowie z oficerem dyżurnym oświadczył, że czuje się dobrze i nie potrzebuje pomocy medycznej. Potwierdził też, że jakieś trzy godziny temu rozmawiał z bratem, jednak nie prosił go o żadną pomoc.

Skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie 33-letninego mieszkańca Szczytna, wprowadziło w błąd mundurowych i zaangażowało do działań inne służby. Mężczyzna wkrótce będzie miał okazje wytłumaczyć się ze swojego zachowania przed sądem.

Wykorzystywanie obecnie panującej sytuacji, do robienia sobie żartów jest karygodne. Zaangażowanie służb niosących pomoc do bezzasadnego zgłoszenia, może skutecznie uniemożliwić jej udzielenie tym, którzy jej naprawdę potrzebują.

Dlatego przypominamy! Numer alarmowy nie służy do zabawy!

Apelujemy o przemyślane i uzasadnione korzystanie z niego!

W przypadku bezpodstawnego zgłoszenia interwencji, zgłaszający popełnia wykroczenie, za które grozi surowa kara.

Art. 66 § 1 KW: 

„Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 złotych”. 

Działdowo

Również w poniedziałek około godz. 17:30 dzielnicowi z Rybna otrzymali informację, że na terenie Rybna jeden z mieszkańców opuszcza swoją posesję, mimo, że objęty jest kwarantanną domową. Policjanci ustalili, że mężczyzna tego dnia wsiadł na rower i wyjechał poza miejsce wyznaczonej kwarantanny. Po skontaktowaniu się z 45-latkiem potwierdził on, że pomimo kwarantanny wyjechał z posesji i udał się po zakupy, gdyż jak tłumaczył „czuje się dobrze”. Policjanci  przypomnieli mężczyźnie o zasadach kwarantanny domowej, którą mężczyzna został objęty i obowiązku ich przestrzegania oraz konsekwencjach prawnych łamania kwarantanny. O powyższym zdarzeniu policjanci zawiadomili służby sanitarne, które za złamanie kwarantanny mogą nałożyć na 45-latka karę w wysokości nawet 30 tys. złotych.

Iława

Podczas kontroli prowadzonych przez policjantów w poniedziałek na terenie powiatu iławskiego, funkcjonariusze nie zastali w mieszkaniu objętym kwarantanną kolejnych czterech osób. Po nawiązaniu kontaktu telefonicznego funkcjonariusze wytłumaczyli im, że muszą siedzieć w miejscu, gdzie mają odbywać 14–dniową kwarantannę, a ponadto w związku z nieodpowiedzialnym zachowaniem całej czwórki policjanci wszczęli w ich sprawie czynności wyjaśniające.

Pamiętajmy! Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń - to nasze wspólne dobro!

(ic/jn/jk/tm)

Powrót na górę strony