Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyński policjant odznaczony przez Prezydenta RP Medalem za Ofiarność i Odwagę

Na co dzień podinsp. Henryk Pach służbę pełni jako oficer dyżurny w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Na tym stanowisku nieraz musiał się wykazać umiejętnością szybkiego podejmowania prawidłowych decyzji pod presją czasu i okoliczności. Ta cecha połączona ze sprawnością fizyczną i umiejętnościami pływackimi okazała się także bardzo przydatna, gdy ratował życie kobiet tonących w Jeziorze Ukiel. Za ten czyn został wyróżniony przez Prezydenta RP Medalem za Ofiarność i Odwagę.

W środę (08.07.2020) w Pałacu Prezydenckim w Warszawie na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy stawiły się osoby, które zasłużyły na wyjątkowe wyróżnienie - Krzyże Zasługi za Dzielność i Medale za Ofiarność i Odwagę.

– Są one wręczane po to, aby w symboliczny sposób podkreślić wyjątkowość tych ludzi, którzy patrzą inaczej na otaczającą ich rzeczywistość, tych którzy mają w sobie jakiś impuls

– mówił Prezydent Andrzej Duda.

W gronie wyróżnionych znalazł się m.in. nasz kolega - podinsp. Henryk Pach. Otrzymał on Medal za Ofiarność i Odwagę jako „człowiek ratujący życie ludzkie”. Zdarzenie z jego udziałem pokazało, jak wiele czasami zależy od tego, że ktoś znalazł się w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie. Dwie plażowiczki swoje życie i zdrowie zawdzięczają temu, że w pewien czerwcowy niedzielny poranek 2018 roku olsztyński policjant w czasie wolnym od służby był na plaży nad Jeziorem Ukiel i zauważył w jak dramatycznej sytuacji się znalazły. Policjant rzucił się do wody na pomoc tonącym kobietom i obie uratował wyciągając je na brzeg.

 - Zrzuciłem buty i po chwili byłem w wodzie. Najpierw chwyciłem pierwszą z dziewczyn i odciągnąłem ją do miejsca, w którym miała grunt pod stopami. Potem wróciłem po drugą. Na szczęście zauważyłem miejsce, w którym na powierzchni wody wypłynął pęcherz powietrza. Wtedy wiedziałem, że ona jest właśnie tam. Wyciągnąłem ją spod wody i odholowałem na brzeg. Na szczęście, mimo że połknęła mnóstwo wody, była jeszcze przytomna

 - wspominał tamto zdarzenie podinsp. Henryk Pach.

Na co dzień ten policjant służbę pełni jako oficer dyżurny w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Na tym stanowisku nieraz musiał się wykazać umiejętnością szybkiego podejmowania prawidłowych decyzji pod presją czasu i okoliczności. Ta cecha połączona ze sprawnością fizyczną i umiejętnościami pływackimi okazała się także bardzo przydatna, gdy ratował życie kobiet tonących w Jeziorze Ukiel.

Oprócz olsztyńskiego policjanta odznaczona została także jeszcze jedna osoba z Warmii i Mazur. Nastoletnia Natalia Kalwińska z Olsztyna, która w czerwcu 2019 roku uratowała pięcioletnią dziewczynkę, tonącą w jeziorze Maróz.

  • Natalia Kalwińska i Henryk Pach
    Natalia Kalwińska i Henryk Pach
  • Medal z legitymacją
    Medal z legitymacją
  • Prezydent wręcza wyróżnienie podinsp. Henrykowi Pachowi
    Prezydent wręcza wyróżnienie podinsp. Henrykowi Pachowi

(tm)

Powrót na górę strony