Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Świąteczna sytuacja drogowa

Wigilia i pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia na drogach Warmii i Mazur minął dość spokojnie. Niestety, nie obeszło się bez wypadków. W sumie policjanci interweniowali na miejscu 8 takich zdarzeń drogowych, w wyniku których 16 osób zostało rannych. Policjanci z Lidzbarka Warm. pracują nad ustaleniem okoliczności śmierci 58-letniego mężczyzny, którego ciało odnaleziono w rowie na trasie Bażyny – Dąbrówka. Biegły wyjaśni, czy mógł on uczestniczyć w zdarzeniu drogowym.

Lidzbark Warm. – ustalają, czy mężczyzna jest ofiarą wypadku

 

Wczoraj oficer dyżurny lidzbarskiej Policji otrzymał zgłoszenie z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, że na trasie Orneta – Dąbrówka, w rowie leży mężczyzna. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz stwierdził zgon. Wstępnie przyjęto, że prawdopodobną przyczyną śmierci 58–letniego mężczyzny, mieszkańca Ornety, mogło być potrącenie przez samochód. Wyjaśni to sekcja zwłok i opinia biegłego. Funkcjonariusze ustalają wszystkie okoliczności i przyczyny tego wypadku.

Potrącenie pieszej na pasach.

Lidzbarscy policjanci pracowali na miejscu  wypadku, do którego doszło w Wigilię w na ul. Poniatowskiego w Lidzbarku Warmińskim.  W wyniku zdarzenia 1 osoba trafiła do szpitala. Funkcjonariusze wyjaśniają  przyczyny i okoliczności tego zdarzenia. 

Do  wypadku doszło 24 grudnia około godziny 15:45 na ul. Poniatowskiego w Lidzbarku Warmińskim. Kierujący samochodem marki Saab, 48–letni mężczyzna, na przejściu dla pieszych potrącił 58–latkę. Kobieta z urazem nóg została przetransportowana do szpitala. Kierujący pojazdem w trakcie zdarzenia był trzeźwy. Funkcjonariusze wyjaśniają wszystkie okoliczności i przyczyny tego wypadku.

Działdowo - uderzyła w przydrożne drzewo

Dzisiejszej nocy na drodze między miejscowościami Mały Łęck i Płośnica doszło do wypadku drogowego. 20–letnia kierująca osobowym audi na łuku drogi straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na lewą stronę drogi, a następnie uderzyła w przydrożne drzewo. Na szczęcie kierująca oraz czworo pasażerów nie doznało poważniejszych obrażeń.

Do zdarzenia doszło wczoraj około godz. 23.00. Kierująca samochodem marki Audi jadąc w kierunku miejscowości Płośnica z nieustalonych na chwilę obecną przyczyn straciła panowanie nad samochodem, zjechała na lewą stronę drogi, a następnie uderzyła w przydrożne drzewo. W pojeździe znajdowało się jeszcze 4 pasażerów. W wyniku zderzenia kierująca doznała urazu barku, a pozostali pasażerowie ogólnych potłuczeń. Policjanci prowadzą czynności mające ustalić szczegółowy przebieg i przyczyny zdarzenia. 20–letnia kierująca była trzeźwa.

Bartoszyce – bez wypadków, prawie 10 kierowców ukaranych za nadmierną prędkość

W czasie dwóch pierwszych dni wzmożonych działań prewencyjno- kontrolnych „Bezpieczny Weekend – Boże Narodzenie” nad bezpieczeństwem pieszych i kierujących na terenie powiatu bartoszyckiego czuwało kilkunastu policjantów ruchu drogowego wspomaganych przez żołnierzy żandarmerii wojskowej. Funkcjonariusze podczas działań kontrolowali stan trzeźwości kierujących, wymagane dokumenty, korzystanie z pasów bezpieczeństwa i fotelików ochronnych. Zwracali również uwagę, czy piesi poruszający się po zmroku  poza terenem zabudowanym  używają elementów odblaskowych. Policjanci skontrolowali łącznie prawie 60 kierujących. Siedmiu z nich zostało ukaranych mandatem, a w dwóch przypadkach skierowano wniosek do sądu o ukaranie. Najczęściej popełnionym wykroczeniem było przekroczenie prędkości. Trzech mężczyzn zdecydowało się wsiąść za kierownicę na tzw. „podwójnym gazie”. Za popełnione wykroczenie policjanci zatrzymali im prawo jazdy.

Na drogach powiatu bartoszyckiego do tej pory nie doszło do żadnego wypadku drogowego. Policjanci obsłużyli jedynie sześć drobnych kolizji drogowych. 

Olsztyn - święta na drogach powiatu bez wypadków

Wigilia i pierwszy dzień Świąt na terenie powiatu olsztyńskiego zakończyły się na 18 kolizjach.

Nowe Miasto Lubawskie - w ciągu dwóch dni dwa wypadki i dwie kolizje

W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia około godz. 13:00 oficer dyżurny nowomiejskiej komendy otrzymał informację o zdarzeniu drogowym na trasie Chrośle - Radomno. Na miejsce pojechali policjanci, którzy wstępnie ustalili, że kierująca renault nie dostosowała prędkości jazdy do warunków ruchu w wyniku tego straciła panowanie nad autem i zjechała na lewą stronę drogi uderzając w prawidłowo jadącego volkswagena.  Oboje kierujący byli trzeźwi. W wyniku tego zdarzenia ranny został pasażer vw, który z obrażeniami został odwieziony do szpitala. 

Także wczoraj około godziny 14:20 w Radomnie doszło do kolejnego wypadku. W tym przypadku także przyczyną była nadmierna prędkość. Jak ustalili policjanci, kierujący hondą civic nie dostosował prędkości jazdy do warunków panujących na drodze i zjechał na lewe pobocze doprowadzając do zderzenia z przydrożnym drzewem a następnie do wywrócenia się auta. Kierujący autem był trzeźwy. Z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Dokładne przyczyn i okoliczności obu wypadków będą wyjaśniane przez policjantów w prowadzonych postępowaniach.

Powiat braniewski - wypadek w Glebiskach

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w czwartek około godz. 19.00. Z wstępnych ustaleń wynika, że 27-letni mieszkaniec Ornety kierujący mercedesem vito z nieustalonych przyczyn zjechał z drogi i uderzył w drzewo.Kierowca, który podróżował sam, w stanie ciężkim trafił do szpitala w Elblągu. Od mężczyzny pobrano krew do badań na zawartość alkoholu.

Zmiana warunków pogodowych, to zmiana warunków drogowych

Od dzisiaj policjanci przygotowują się na świąteczne powroty. Zdaniem funkcjonariuszy szczególne natężenie ruchu drogowego pojawi się w niedzielę. Policjanci będą wszędzie tam, gdzie jak wynika z ich analizy, może wystąpić zagrożenie. Jednak ważne jest to, i podkreślają to policjanci, żeby kierowcy dostosowali sposób jazdy do zmieniających się warunków drogowych. Śnieg, mróz, śliska nawierzchnia nie wybaczą kierowcy błędów.

Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo zależy od nas samych.

Zima na drogach wiąże się z charakterystycznymi dla tej pory roku kategoriami zagrożeń. Na drogach jest ślisko, wcześniej zapada zmrok, pada deszcz, śnieg, grad, jest mgła. Poruszając się w takich warunkach, kierujący pojazdem obowiązany jest zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim kierowcy powinni pamiętać o:

  • obowiązku jazdy na światłach mijania przez cały rok. Podczas opadów, oprócz świateł mijania, należy używać również świateł przeciwmgielnych przednich; jeżeli zaś zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów – należy również włączyć tylne światła przeciwmgielne,
  •  utrzymywaniu w czystości szyb (uzupełnianiu płynu w zbiorniczkach spryskiwaczy), lusterek oraz kloszy świateł naszego pojazdu, oraz o oczyszczeniu całego pojazdu z śniegu i lodu. Na większości stacji paliw dostępne są wycieraczki, pojemniki z płynem oraz papierowe ręczniki, z których można nieodpłatnie skorzystać,
  • kierowaniu pojazdem w sposób uwzględniający warunki pogodowe przy zachowaniu szczególnej ostrożności,
  • jeździe z prędkością dostosowaną do aktualnie istniejących warunków i sytuacji na drodze, zapewniającą panowanie nad pojazdem. Prędkość bezpieczna nie może być nigdy utożsamiana z prędkością dozwoloną - jednak musi się mieścić w jej granicach.

Przyczyną wielu zdarzeń, do których dochodzi w tym okresie jest również „najechanie” na inny pojazd, wynikające z niezachowania bezpiecznego – czyli niezbędnego do uniknięcia zderzenia – odstępu od innego, najczęściej jadącego przed nami pojazdu. Takie sytuacje mają miejsce najczęściej podczas hamowania (często przy „dojeżdżaniu” do skrzyżowań), wykonywania manewrów wyprzedzania oraz omijania i wymijania.

Osoby piesze stanowią w tym okresie szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz nierzadko niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu potrąceń. Używajmy elementów odblaskowych w postaci kamizelek znaczków, naklejek lub wszywek do ubrań, toreb  i plecaków – po zmierzchu poza terenem zabudowanym jest to obowiązek!

Red. af

Powrót na górę strony