Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nadinsp. Tomasz Klimek odebrał nominację generalską

Nadinsp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie odebrał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy nominację generalską. Jest to wydarzenie historyczne dla Warmii i Mazur, bo po raz pierwszy komendant garnizonu warmińsko-mazurskiego dostąpił takiego zaszczytu. Uroczystość mianowania na stopień nadinspektora Policji odbyła się podczas Centralnych Obchodów Święta Policji w Warszawie.

24 lipca to data szczególna dla policjantów i pracowników Policji - data święta polskiej Policji, a rok 2019 jest jubileuszowym - obchodzimy bowiem setną rocznicę powstania Policji Państwowej. W tym wyjątkowym dniu Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda mianował komendanta insp. Tomasza Klimka na stopień nadinspektora. Jest to wydarzenie nie dość, że podniosłe, to przede wszystkim historyczne, bo po raz pierwszy komendant garnizonu warmińsko-mazurskiego dostąpił takiego zaszczytu.

  • nadinsp. Tomasz Klimek odbiera nominację z rąk Prezydenta RP i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
    nadinsp. Tomasz Klimek odbiera nominację z rąk Prezydenta RP i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
  • Nominowani komendanci
    Nominowani komendanci

Na stopień nadinspektora Policji mianowani zostali także: insp. Paweł Dzierżak – Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach, insp. Andrzej Łapiński – Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi, insp. Henryk Moskwa – Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie.

Awanse generalskie przyznane zostały na podstawie art. 48 ust. 3 Ustawy o Policji na wniosek Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Elżbiety Witek.

Nadinsp. Tomasz Klimek urodził się w 1970 roku. Służbę w Policji rozpoczął w 1991 roku w Komendzie Rejonowej Policji w Mrągowie. Początkowo związany ze służbą prewencyjną, od 1995 roku pracował w służbie kryminalnej. Komendant Klimek od 2003 roku zajmuje w policji stanowiska kierownicze. I tak, od 2006 roku pełnił służbę na stanowisku Komendanta Komisariatu Policji w Biskupcu, od 2007 r. Komendanta Powiatowego Policji w Ostródzie i od listopada 2010 roku do stycznia 2016 roku Komendanta Powiatowego Policji w Mrągowie. Dokładnie 27 stycznia 2016 roku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji na wniosek Komendanta Głównego Policji powołał insp. Tomasza Klimka na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie. Komendant Główni Policji wówczas swoją decyzję uzasadnił słowami:

„Przez ćwierć wieku swojej służby insp. Tomasz Klimek dał się poznać jako świetny fachowiec i znakomity organizator. Wysokie kwalifikacje zawodowe, umiejętności menedżerskie, doświadczenie w kierowaniu jednostkami organizacyjnymi Policji oraz zaangażowanie w pracę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa lokalnej społeczności uzasadniają jego wybór na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie”.

Nadinsp. Tomasz Klimek jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Ukończył także studia o kierunku administracja na Uniwersytecie w Białymstoku.

Komendant był wielokrotnie wyróżniany medalami i odznaczeniami m.in. Brązową i Srebrną Odznaką Zasłużony Policjant. Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę, Złotym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej, Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, Srebrną Odznaką za Zasługi w Pracy Penitencjarnej. Nie każdy wie, że nadinsp. Tomasz Klimek był odznaczony m.in. Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

W listopadzie 2013 roku z okazji Narodowego Święta Niepodległości, które odbyło się w Ostródzie pod pomnikiem Obrońców Niepodległości i Suwerenności RP, insp. Tomasz Klimek został wyróżniony Medalem XXX-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Policjant odznaczony został również Medalem 70-rocznicy Bitwy pod Leniono. Inspektor Tomasz Klimek posiada także Brązowe Odznaczenie za Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie jest żonaty, ma dwoje dzieci. W wolnych chwilach zgłębia tajniki archeologii śródziemnomorskiej.

in

Powrót na górę strony