Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ełk: 42-latek zmarł z powodu wychłodzenia organizmu

Policjanci wyjaśniają okoliczności śmierci 47-latka. Bezdomny mężczyzna został znaleziony na terenie opuszczonego budynku. Wszystko wskazuje na to, że zmarł z powodu wychłodzenia organizmu. To już czwarta ofiara mrozu na terenie Warmii i Mazur.

Każdego roku w okresie jesienno - zimowym policjanci Warmii i Mazur odnotowują przypadki zgonów osób z powodu wychłodzenia organizmu. Największą ich liczbę odnotowano na przełomie 2009 i 2010 roku, kiedy to 36 osób zmarzło z powodu zamarznięcia. Następnej zimy zmarło 8 osób, a na przełomie 2012 i 2013 roku – 13 osób. Zeszłorocznej zimy w okresie od początku października do końca lutego odnotowano 6 przypadków śmierci z powodu wychłodzenia. Od początku listopada br. policjanci odnotowali już cztery takie przypadki.

Dziś po godzinie 7.00 oficer dyżurny ełckiej policji otrzymał zgłoszenie, że w jednym z pustostanów na terenie miasta znaleziono ciało mężczyzny. Policjanci załogi patrolowo-interwencyjnej, którzy pojechali na miejsce rozpoznali, że był to bezdomny, który przebywał na terenie miasta. Wszystko wskazuje na to, że 42-latek zmarł z powodu wychłodzenia organizmu. Dochodzeniowcy będą teraz wyjaśniać okoliczności zdarzenia.

To już druga ofiara mrozu na terenie powiatu ełckiego. Kilka dni wcześniej zmarł 49-letni mieszkaniec gminy Prostki. Mężczyzna, który wcześniej spożywał alkohol, w nocy opuścił mieszkanie znajomego a rano zostało znalezione jego zamarznięte ciało. Okoliczności śmierci wyjaśnia Prokuratura Rejonowa w Ełku.

Na Warmii i Mazurach od początku listopada br. policjanci odnotowali już cztery przypadki śmierci z powodu wychłodzenia organizmu.

Mundurowi dbają o to, żeby takich zdarzeń było jak najmniej. W swojej codziennej pracy zwracają uwagę na osoby śpiące na ławkach czy chodnikach oraz kontrolują miejsca grupowania się bezdomnych. Ludzi, którzy nie mają, gdzie mieszkać, informują, do jakich instytucji mogą zwrócić się o pomoc, gdzie mogą znaleźć nocleg a gdzie dostać ciepły posiłek.

Pamiętajmy jednak, że każdy z nas może przyczynić się do to, żeby zimą zamarzło jak najmniej ludzi. Gdy zauważymy kogoś, kto może potrzebować pomocy, powinniśmy powiadomić pogotowie ratunkowe, Straż Miejską lub Policję. Jeden telefon może uratować komuś życie. Wymienione instytucje na pewno będą reagować na wszystkie zgłoszenia.

By przeciwdziałać przypadkom zamarznięć od początku listopada warmińsko – mazurscy policjanci rozpoczęli wzmożone działania pomocowe. Mają one na celu dotarcie do miejsc przebywania osób bezdomnych i udzielanie tym osobom niezbędnej pomocy i informacji o schroniskach, noclegowniach i jadłodajniach. Policjanci wspólnie z innymi służbami biorącymi udział w działaniach, między innymi funkcjonariuszami straży miejskiej, przeprowadzać będą stałe kontrole ogrodów działkowych, pustostanów, klatek schodowych, węzłów ciepłowniczych i innych miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Podczas podejmowanych interwencji, policjanci będą odwozić potrzebujących do schroniska, do izb wytrzeźwień, a także do policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych, gdyż często są to osoby nietrzeźwe, które na mrozie siedzą w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej, lub w innych miejscach. Informacje o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą być narażone na wychłodzenie organizmu przekazywane są pracownikom socjalnym.

Skuteczność działań uzależniona jest także od aktywności mieszkańców, dlatego apelujemy o informowanie policjantów lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują. Telefonujmy do służb i instytucji pomocowych, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany, kanały ciepłownicze itp. Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania w organizmie nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie. Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane.

Szczególną opieką powinniśmy otoczyć również osoby z naszego otoczenia, które ze względu na swoją niepełnosprawność, podeszły wiek lub samotność wymagają pomocy w codziennym funkcjonowaniu. O ich sytuacji można poinformować  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej bądź Policję, a jeśli mamy takie możliwości osobiście możemy pomóc im w codziennych czynnościach, robiąc zakupy, donosząc lekarstwa.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego od 1 listopada 2014 r. do dnia 31 marca 2015 r. funkcjonować będzie bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.

Powrót na górę strony