Iława: Znęcał się nad swoją rodziną. Został aresztowany na trzy miesiące
Iławski sąd zdecydował o trzymiesięcznym aresztowaniu sprawcy przemocy domowej. 54-latek podejrzany jest o znęcanie się nad swoją byłą żoną i córką. Teraz za popełnione przestępstwo mieszkańcowi gminy Iława może grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Do oficera dyżurnego policji przyszła kobieta i oświadczyła, że jej były mąż znęca się psychicznie i fizycznie nad nią i ich córką. Funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie oraz przesłuchali córkę. W trakcie czynności ustalili, że w rodzinie jest prowadzona niebieska karta. Okazało się, że pomimo wizyt dzielnicowego oraz pracy gminnego ośrodka pomocy społecznej 54–latek nadal znęcał się nad kobietami. Z ich relacji wynikało, że mężczyzna wyzywał je, popychał, szarpał, a także groził im. W związku z powyższym policjanci postanowili zatrzymać mężczyznę i odizolować go od pokrzywdzonych. Mieszkaniec gminy Iława usłyszał zarzuty.
Na podstawie zgromadzonych materiałów, sąd zastosował wobec sprawcy przemocy domowej tymczasowy areszt. Mężczyzna najbliższe trzy miesiące spędzi w więzieniu. Za przemoc wobec najbliższych grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Policjanci apelują, aby każdy reagował widząc przemoc. Tak jak w tym przypadku, wystarczył tylko jeden telefon, a sprawca przemocy domowej został odizolowany od rodziny i nie ma już możliwości znęcania się nad najbliższymi. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 lub 997 może powiadomić najbliższą jednostkę policji o fakcie znęcania się. Policjanci sprawdzą każdy taki sygnał.
Również pod numerem telefonu 801120 002 w ramach Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie konsultanci Pogotowia „Niebieska Linia” w przypadkach przemocy w rodzinie uruchamiać będą nowy rodzaj interwencji. W wyniku otrzymania od osób pokrzywdzonych informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie lub niedotrzymaniu warunków probacji przez sprawcę mężczyźnie prawomocnie skazanego za przestępstwo z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej, konsultanci Pogotowia „Niebieska Linia” będą podejmować działania o charakterze interwencyjnym przez powiadamianie policji i kuratorów, którzy w swoich środowiskach lokalnych będą uruchamiać działania zmierzające do odwieszenia wykonania kary pozbawienia wolności lub warunkowego przedterminowego zwolnienia.