Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Blisko 500 osób poruszało się po drogach Warmii i Mazur bez elementów odblaskowych

Tylko w ciągu 1,5 miesiąca policjanci interweniowali wobec blisko 500 osób, które poruszały się po drogach Warmii i Mazur bez elementów odblaskowych. Blisko połowa z nich została ukarana mandatami, część pouczona, a wobec kilkunastu osób skierowano wnioski o ukaranie do sądu. Pamiętajmy, że nie stosowanie się do tego przepisu może kosztować życie.

W świetle obowiązującego prawa - każdy pieszy, który porusza się po zmroku poza terenem zabudowanym  ma  obowiązek  używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych użytkowników ruchu.

Niestosowanie się do tego przepisu - może kosztować życie. Za to wykroczenie można dostać też mandat w wysokości od 20 do 500 złotych.

Policjanci drogówki przypominają pieszym, jak ważne jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa w warunkach ograniczonej widoczności. Wypadki z udziałem pieszych są z reguły najbardziej  tragiczne w skutkach, a pieszy  nie bez powodu nazywany jest niechronionym uczestnikiem ruchu - nie chronią go pasy, poduszki, strefa zgniotu. Chroni go tylko własny rozsądek.

Odblask to jeden z najtańszych, najprostszych, a zarazem najłatwiejszy sposób na zwiększenie własnego bezpieczeństwa. W czasie ograniczonej lub wręcz złej widoczności na drodze pieszy, który nie ma żadnego elementu odblaskowego, a często też ubrany jest w rzeczy w ciemnych kolorach,  jest po prostu niewidoczny. Kierowca  zauważa go z odległości około 20-30 metrów. Prowadząc auto z prędkością 70km/h pokonujemy w sekundę około 19,5 metra. W związku z tym czas, jaki pozostaje kierowcy, by wykonać manewr i uniknąć potrącenia pieszego, który pojawił się nagle przed maską auta, jest niezwykle krótki. Sekundy decydują o tym, czy dojdzie do tragedii.  Stosowanie odblasków nie powinno ograniczać się tylko do obszaru zabudowanego - nawet w mieście, w świetle latarni  mając odblask jesteśmy bardziej widoczni dla kierowców  niż byśmy nie mieli go w ogóle.

Mimo działań promujących używanie elementów odblaskowych na co dzień, mimo coraz większej świadomości  społecznej w tej kwestii wciąż zdarzają się osoby, które igrając ze śmiercią  nie  używają odblasków.

Tylko od 20  października  br. na drogach naszego regionu policjanci interweniowali wobec blisko 500 pieszych, którzy nie posiadali wymaganych prawem elementów odblaskowych. Blisko 250 z nich zostało ukaranych mandatami, ponad 200 pouczono, a wobec 14 osób skierowano wnioski o ukaranie do sądu.

Powrót na górę strony