Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Lidzbark Warmiński: Znaleziony niewybuch wziął ze sobą i powiadomił policjantów

Orneccy policjanci otrzymali zgłoszenie o znalezieniu niewybuchu. Jak się okazało zgłaszający wziął znalezisko ze sobą. Pocisk o długości 35 cm, pochodzący z czasów II wojny światowej, został zabezpieczony przez funkcjonariuszy do czasu podjęcia przez patrol saperski.

Wczoraj (12.02.2019) oficer dyżurny lidzbarskiej komendy przyjął zgłoszenie o odnalezieniu niewybuchu w Miejskiej Woli. Na miejsce został skierowany ornecki patrol interwencyjny wraz z policjantem z rozpoznania minersko – pirotechnicznego. Jak się okazało mieszkaniec gminy spacerując zauważył w przydrożnym rowie leżący niewybuch. Mężczyzna wziął pocisk i przeniósł go do pobliskiej miejscowości. O swoim nietypowym znalezisku powiadomił następnie policjantów.

Policyjny pirotechnik potwierdził, że znalezisko to pocisk przeciwpancerny o długości 35 cm,  kaliber 10 cm, pochodzący z czasów II wojny światowej. Mundurowi zabezpieczyli miejsce niewybuchu do czasu przyjazdu saperów z Jednostki Wojskowej w Lidzbarku Warmińskim.

Przypominamy!!!

Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe. Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów dotykać, podnosić, odkopywać, czy przenosić!  W przypadku znalezienia jakichkolwiek przedmiotów przypominających niewybuchy trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Miejsce takiego znaleziska należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować o niewybuchu Policję bądź inne służby.

(mk/tm)

  • Zabezpieczony niewybuch
    Zabezpieczony niewybuch
  • Zabezpieczony niewybuch
    Zabezpieczony niewybuch
  • Zabezpieczony niewybuch
    Zabezpieczony niewybuch