Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Giżycko: NIE dla Hejtu!

Hejt w sieci i cyberprzestrzeni to zjawisko powszechne i ogólnie znane. Wylewanie żółci i nienawiści w komentarzach przychodzi wielu osobom nadzwyczaj łatwo. Hejterzy ukryci za ekranami swoim monitorów, wciąż czują się bezkarni. Obrażanie innych sprawia im przyjemność i zapewne na chwilę podnosi poczucie własnej wartości. Trudno im jednak postawić się na pozycji krytykowanej osoby, czy hejtowanego zjawiska. Nie rozumieją tym samym jak wielką krzywdę mogą wyrządzić osobie siedzącej po drugiej stronie monitora

Na całym świecie organizowane są kampanie antyhejtowe zwracające uwagę na problem. Hejterzy nie mogą czuć się bezkarni i muszą mieć świadomość, że w internecie nic nie ginie i nie będą mogli ukrywać się wiecznie. Poszkodowani mogą szukać pomocy w stowarzyszeniach i organizacjach przeciwdziałających hejtowi np. HejtSTOP, a przede wszystkim zgłaszać obraźliwe wpisy do administratorów stron, na których się pojawiły. Rozwiązanie problemu może przynieść rozmowa ze specjalistą psychologiem, pedagogiem, rodzicem bądź bliskim przyjacielem. Uporczywe przypadki należy zgłaszać na policję. 

Jak radzić sobie z wszechobecnym hejtem? Kim jest hejter i co skłania go do obrażania innych? Dlaczego krytykujący tak często przekraczają granicę i pozwalają sobie na bezkarne obrażanie innych?

Odpowiedzi na te pytania poszukuje coraz więcej osób. Jak można pomóc? Przede wszystkim informować.

Giżycko w ostatnich latach realizuje kampanię #GiżyckoMówiNieDlaHejtu, dotyczącą przeciwdziałania różnym formom przemocy i agresji. W pierwszym etapie (w 2017 roku) skupiono się na agresji wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem przesłanie dotyczy osób dorosłych.

Więcej na ten temat na stronie NIE dla HEJTU!

(rj)

Powrót na górę strony