Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody- szkolenie policjantów

Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody - pod takim hasłem odbyło się szkolenie funkcjonariuszy policji. Prelegentami tego szkolenia byli przedstawiciele instytucji państwowych zajmujących się tą materią.

Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody” to projekt realizowany od 2016 roku. Współfinansowany jest w 60% ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu LIFE i w 37,23% ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednym z podmiotów zaangażowanych w jego realizację, obok Prokuratury Krajowej, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, 16 regionalnych dyrekcji ochrony środowiska,  jest także Komenda Główna Policji.

Dwudniowe szkolenie odbyło się 13-14 listopada bieżącego roku. To kolejny etap Projektu, który poprzedzony był bezpłatnym kursem e-lerningowym, który ukończyło blisko 100 funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz jednostek terenowych naszego garnizonu.

Prelegentami tego szkolenia byli przedstawiciele Wigierskiego Parku Krajobrazowego, Biebrzańskiego Parku Narodowego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Izby Administracji Skarbowej oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Policjanci mogli się dowiedzieć m.in. o najczęstszych problemach ochrony środowiska w Parkach Narodowych, a także wziąć udział w praktycznych warsztatach. Przeprowadzono również analizę przepisów dotyczących konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Natomiast funkcjonariusze z WSPoL w Szczytnie omówili schemat czynności przy prowadzeniu postepowań w sprawach przestępstw i wykroczeń przeciwko przyrodzie.

W szkoleniu wzięli udział policjanci z województwa podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Policjanci na koniec szkolenia musieli przejść test wiedzy ze znajomości przepisów prawnych dotyczących ochrony środowiska. Zdobytą w taki sposób wiedzę potwierdził uzyskany Certyfikat.

kw

 

Powrót na górę strony