Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Iława/Elbląg: Dopalacze, narkotyki i odpowiedzialność karna nieletnich. Policjanci spotkali się z uczniami szkół w Iławie i Elblągu

Policjanci spotkali się z uczniami szkół z Iławy i Elbląga. Tematem wspólnych rozmów były narkotyki, dopalacze a także odpowiedzialność karna nieletnich. Uczniowie dowiedzieli się, jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo i jaka grozi za nie kara. Policjanci podali liczne przykłady ze swojej pracy obrazujące, jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem.

Iława:

Funkcjonariusz przybliżył uczniom problematykę uzależnienia od dopalaczy i narkotyków. Tego typu działania profilaktyczne umożliwiające bezpośredni dialog  to okazja dla młodzieży, aby porozmawiać z fachowcem o sprawach, które ich dotyczą. To szansa na podniesienie swojej świadomości o uzależnieniach i  konsekwencjach prawnych codziennego postępowania, a także możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania. Omawiając tematy dotyczące narkotyków jak i dopalaczy, policjant przedstawił młodzieży także najważniejsze zagadnienia dot. odpowiedzialności  nieletnich. Poinformował uczestników spotkania, co to jest demoralizacja przedstawiając jednocześnie  jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej. Uczniowie dowiedzieli się, jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo, i jaka grozi za nie kara. Policjanci podali liczne przykłady ze swojej pracy obrazujące, jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem.
Konsekwencją tych czynów i odbytej przez nich kary mogą być problemy w przyszłości ze znalezieniem pracy i powrót do życia w społeczeństwie. Zaświadczenie o niekaralności jest jednym z dokumentów, który coraz częściej jest wymagany przez pracodawców na terenie Polski jak i po za jej granicami.
W trakcie spotkania  st. asp. Tomasz Grysz przybliżył zebranym również ideę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Omówił w sposób praktyczny zasady korzystania z aplikacji, zachęcając do aktywnego korzystania z "Mapy”. Policjant podkreślał przy tym, jak ważne jest partnerstwo i wspólnie podejmowane działania na rzecz podniesienia poczucia bezpieczeństwa.
Atmosfera podczas rozmów, szereg pytań i wątpliwości potwierdza potrzebę prowadzenia takich spotkań z młodzieżą, która z całą pewnością wyszła ze świadomością, że powinni być w życiu rozważni, gdyż od tego zależy ich przyszłość.

 


 

 

Elbląg:

Funkcjonariusz Zespołu prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii mł.asp. Katarzyna Stankiewicz wspólnie z dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej - Markiem Jaroszem, przeprowadzili spotkanie z uczniami klas VII w Szkole Podstawowej nr 4 w Elblągu. Tematem tego spotkania były konsekwencje prawne jakie niesie za sobą udzielanie, posiadanie, sprzedaż narkotyków oraz jakie zmiany zostały wprowadzone po nowelizacji Ustawy z 20 sierpnia 2018 r. Marek Jarosz informował młodzież o aspektach zdrowotnych oraz rodzajach substancji psychoaktywnych. Policjantka natomiast wyjaśniała młodzieży czym jest udzielanie, a czym posiadanie i sprzedaż środków odurzających oraz jaka się z tym wiąże odpowiedzialność prawna, a także kara. W spotkaniu udział wzięło 30 uczniów i 2 nauczycieli.

Pamiętaj !

Jeśli masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia?
Zadzwoń!
800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci
800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej

(jk/kn/rj)

Powrót na górę strony